Коментар на икономиста Калоян Стайков от профила му в социалната мрежа Facebook относно мерките, които държавата (не) предприема в подкрепа на българския бизнес в условията на криза.
Публикуваме коментара без редакторска намеса.
“Така и не стана ясно защо ограничителните мерки са толкова бързи и решителни (чак абсурдни – не можеш да се разходиш сам или с някой от семейството ти в парка, но можеш – с куче), докато икономическите се бавят и са половинчати.
По същия начин, по който се разпростира епидемията сред хората, тя се разпростира и в икономиката, докато накрая и социалният живот, и икономически не замръзнат.
Епидемията представлява първоначален шок в предлагането на стоки и услуги, който, ако не бъде овладян, ще прерасне в шок върху търсенето. Затова в момента са необходими бързи мерки за подкрепа на заетостта места и осигуряване на ликвидност на компаниите.
Обсъжданите мерки за заетостта изглеждат твърде рестриктивни и твърде бавни, все едно са извадени от ръководства за справяне с друг вид криза. Ефектът от пандемията нито е ограничен върху секторите, които бяхя затворени – кафенета, ресторанти, кина, фитнеси и др., нито може да бъде изцяло компенсиран за сметка на държавния бюджет.
Подкрепа ще е необходима както за туристическия сектор, заради промяна в потребителските нагласи, така и за транспортния сектор, заради намалели доставки, така и за промишлеността, заради по-малко поръчки и затруднени доставки.
Разбира се, това не означава да се предложи празен чек, но не означава и да се протака до безкрай. Ако човек се дави сега, няма файда да му помогнеш след 20 минути.”
Ако сте харесали статията, можете да се абонирате за страниците ни във Facebook.
Коментар на икономиста Калоян Стайков