През уикенда завърши поредното помпозно събитие, наречено Международен икономически форум в Санкт Петербург, който се счита за „президентски“ от самото си създаване и наистина не може да си спомним случай Владимир Путин да не е говорил лично на него. Но според много експерти, изказването на ръководителя на “Роснефт” Игор Сечин по време на панелната дискусия на форума се превърна в истинска „бомба“.
Разговаряхме за изявленията на главния нефтеник в страната с Михаил Делягин, доктор по икономика. Той смята, че изказването на Игор Сечин до голяма степен се е оказал оправдание за провеждането на МИФСП тази година – със звездите му от “Тик-Ток” и други абсурди.
Какво толкова важно, според вас, каза шефът на “Роснефт”? Можете ли да обобщите?
Първо, Сечин казва, че нито утре, нито вдругиден всички тези така наречени алтернативни енергийни източници по никакъв начин няма да заместят въглеводородите, петрола и газа за човечеството. Не може да се заменят в обозримо бъдеще. Ако погледнете, днес цели полета във Франция са пълни с закупени автомобили “Тесла” и други подобни, знаете ли защо? Защото хората не знаят какво да правят с тях след това! Жизненият цикъл на акумулаторите им е кратък, а рециклирането на тези акумулатори е реален и скъп проблем. Не е прието да се говори за това на глас, но тези технологии нанасят несравнимо по-голяма вреда на екологията и околната среда, отколкото традиционните двигатели с вътрешно горене.
Освен това Сечин директно и ясно заяви, че през следващите години няма да има намаляване на потреблението на петрол и газ, за което много хора обичат да говорят от различни трибуни, а напротив, започнал е и тече цикъл на високи цени на суровините.
Именно за това говоря. Имайте предвид, това се отнася не само за въглеводородите, има ситуация с металите и рудата, много борсови стоки показват възходяща тенденция. Спомням си добре, че преди няколко години мнозина едва ли не се смееха от консолидацията на рудни и металургични активи от страна на известния индиец Лакшми Митал. Говореха, че той е зает с „изкупуване на мъртвите“ и че през следващите години никой няма да има нужда от него. Къде са тези анализатори сега?
Между другото, Сечин очерта, по наше мнение, друга важна тенденция – качеството и доброто представяне на руските енергийни находища, по-специално тези, събрани в “Роснефт”. Дали е така?
Разбира се, Сечин знае какво и къде да говори. Нека погледнем обективно – огромен обем шистов петрол и газ в САЩ се произвеждат чрез хидравлично разбиване, това е изгорена земя, където буквално всичко е отровено! Водата от чешмата може да се запали! По това време в нас се вмъква някаква си ученичка-активистка Грета Тунберг, която учи целия свят да се откаже от производството на енергия, въпреки че разумните хора забелязват и прогнозират дефицит, а не намаляване на потреблението през следващите години.
Всичко това понякога напомня, честно казано, на някаква глобална измама, ако не и афера, имате ли такова усещане?
По очевидни причини Игор Сечин не може да казва такива неща на глас, но ако го слушате внимателно, той казва именно това. Той казва, че вместо фалшиви цели и „зелена енергия“, наложени на големите енергийни предприятия и човечеството като цяло, до отказването от традиционните методи за производство на енергия, е необходимо да се борим за затварянето на наистина мръсните технологии, например шистовия петрол. И, обратно, да се развива добивът на базата на съвременни, а не варварски методи.
Може би нещо друго, както се казва, ви е “закачило”?
На практика беше в прав текст заявено, че при сегашната ситуация, може би за първи път от много години, недофинансирането на индустрията по отношение на инвестициите се доближава до гигантски показатели. Петролният и газов сектор се превърна, компаниите едва ли не директно финансират т. нар. „Зелена енергия“ и уж развитието на нови технологии, които до момента демонстрират ниска ефективност. Съответно през следващите години светът ще се сблъска със сериозен недостиг на енергийни ресурси на пазарите, което означава, че ще се сблъскаме с повишаване на цените на енергийните суровини и след това нагоре по веригата