Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СКАНДАЛ

Горските лъжат, че стихията нарязала дърветата в Карловско

Вицепремиерът Демерджиев обаче съобщи, че има данни за незаконни действия

Свлечената дървесина в наводнените села в Карловско не била изсечена, а е изкоренена от стихията. Това каза в ефира на БНТ изпълнителният директор на горската агенция инж. Стоян Тошев днес сутринта.

“Цялата дървесина, натрупана по селата и в долната част на деретата, е предимно изкоренена – елша, бук, габър, по които в никакъв случай няма следи от сеч”, твърди той. Според шефа на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) никъде в района нямало гола сеч, а се създавали едни нелоши млади насаждения, които вършат своята водорегулираща функция.

Относно незаконните сечи се правят проверки и тепърва се очакват резултатите, защото инспекторите още не са обиколил всички сечища в района. Той призна, че в случая е имало организационни пропуски, но отрече да има нелегални пътища в гората за дърводобив, които са били като улеи за прииждащата вода. Сега се проверявало основно по сигнали на местните жители. По думите му преди това от този район не е имало информация от хората за незаконна сеч.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев обаче заяви по обед пред журналисти, че има данни за незаконна сеч в районна на наводненията. Сега трябвало да се установи дали тя е причина за бедствието. Самият Демерджиев извърши инспекции през последните дни в Карловско. “Има данни за сеч, извършена в нарушение с плановете, по които трябва да се извърши такава сеч. Те предвиждат къде трябва да се складира, как трябва да се извози дървесината, какво може да се остави на терена и къде може да се остави. Дали е допринесло сега ще изясни следствието”, каза той.

Горският експерт Александър Дунчев коментира пред “Сега”, че със сигурност в Карловско цялата сеч трябва да се ограничи. “Най-вече пътищата в горите за дърводобив ще необходимо да се прокарват много по-внимателно. Често с тях се правят повече поразии, отколкото със самата сеч. Булдозерите ринат земята натам-насам, бутат дървета в деретата и след това калта отива в населените места. Дървесината трябва да се добива внимателно, а сега само се търси бързата печалба”, казва бившият депутат от „Продължаваме промяната“. Той смята още, че е време да пригодим горите към честите поройни дъждове и да не гледаме на тях само като на източник на дървесина. „Според него в района това може да стане като да се залесяват и сипеите, като се изграждат специални тераси. “Това е правено преди 100 години. Тогава почти цяла България е била обезлесена и пороите особено в Подбалкана буквално са унищожавали цели населени места. Именно там са създадени първите горски стопанства в България с единствената задача да се залесява и да се правят баражи (тераси) от камъни в деретата, за да може почвата да се задържа и там впоследствие са садели дръвчета. Такива мероприятия са били изключително мащабни по онова време”, припомня той. По думите му, подобни баражи и залесявания на дерета и сипеи в последните години не се правят много у нас.

Инж. Тошев заяви още пред БНТ, че в цялата страна контролът в горите в последните години се бил подобрил значително. „Почти с една трета се е повишил броят на проверките. Установените нарушения са също така немалко“, твърди той. Според него твърденията за дървена мафия се насаждали в обществото. Той смята още, че в очите на хората единствено остават камионите с дървесината, за които те не знаят къде отиват. “Тепърва ще правим анализ в кои райони има концентрация на нарушения и ще тръгнем в посока за пресичане на тези действия”, заяви горският шеф.

Шефът на горската агенция призна и за ниските трудови възнаграждения на служителите си и назова, че средната заплата на горските е около 1200 лв. „За тази работа, която извършват, със сигурност не са добре платени“, каза той.
ДЕЗИНФЕКЦИЯ И ВАКСИНИ

От днес започва и поетапна дезинфекция на улици, обществени сгради и частни дворове в селата Богдан, Каравелово и Слатина, за да не се допусне разпространение на заразни болести, съобщиха от кризисния общински щаб в Карлово. Водата в цялата община продължава да е негодна за пиене и готвене. Здравните власти разрешават употребата й само за битови нужди.

От утре пък стартира ваксиниране на населението срещу дифтерит, тетанус и коклюш. Ваксината се казва „Тетатокс“, ефективността й е 6 месеца. Имунизирането ще става в здравните пунктове на селата, или в домовете на неподвижните хора – по списък.

НЕДОСТАТЪЧНА ТЕХНИКА

Областният управител на Пловдив Ангел Стоев призова строителните фирми да окажат съдействие с тежка и по-лека техника, която да може да влиза в дворовете на хората. Той поясни, че държавата ще плати за услугата под формата на наем.

През уикенда на терен бяха над 1000 доброволци от цялата страна, 111 военнослужещи от 61-ва Стрямска бригада и множество курсанти. “Усилията на щаба са насочени на първо място към разчистване и укрепване на речните корита в засегнатите села. На някои места наносите достигат до 4 метра височина и ако не бъдат отстранени има опасност при нов проливен дъжд, селата отново да бъдат наводнени. Продължава разчистването на улиците и частните дворове. Електрозахранването е възстановено почти навсякъде, екипи на ВиК работят за възстановяване на водоснабдяването”, се казва в съобщение на община Карлово.

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...