Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

ПАРИ

Задава се буря

Реалните предпоставки за неизбежна буря в световната икономика се виждат отдавна, но вече се появиха и първите признаци, че тя е вече на прага.

Професионалистите във финансовата област отдавна сочат признаците за това. Тръмп натегна до краен предел геополитическото напрежение със своята протекционистична политика. Той не само се скара с всички, но и успя да изпокара помежду им останалите важни участници в процесите. Ярък пример за това е търговски спор между Япония и Южна Корея, който вече прераства в откровена война. Набеждаването на Иран за „лошото момче“ вкара допълнителен клин в и без това не добрите междусъседски взаимоотношения на Арабския полуостров. Последица от него е разгарящото се напрежение в Ормузкия проток, свързано с преноса на нефт. Европа е в развод с Великобритания, но и вътре в самият Европейски съюз като че ли отношенията не са по мед и масло.

Признаците вече са налице. Индексът на глобалното индустриално производство е забавил сериозно темпа си и от 52 през декември 2018 г. вече е едва 49.3. Всяка стойност под 50 вече е знак за тревога. Индексът на услугите също вече клони към 50. Новите поръчки както и инвестициите също намаляват и не вещаят нищо добро. Темпът на глобалното нарастване на БВП се понижи от 3.7% в края на 2018 г. до 3.2% в момента. Друг ясен признак, че се задава буря са инфарктно близките стойности на доходността на 2-годишните и 10- годишните щатски облигации. В момента те са съответно 1.57 % и 1.58 процента.

Тук е момента да отбележа, че те са и перфектен предвестник на предстояща рецесия. Когато доходността на 10-годишните книжа е по-ниска от тази на 2-годишните, това е един от признаците, че се задава буря на икономическата сцена. Това се случи в края на 70-те и в началото на 80-те години. След това се повтори в края на 80-те и началото на новото хилядолетие. Все още е жив спомена за голямата рецесия от 2008, , наричана дори депресия. А точно преди нея, в края на 2006 и началото на 2007-а доходността на 2-годишните книжа бе по-висока от тази на 10-годишните.

Пазарните участници предусещат бурята и се опитват да спасят парите си, пренасочвайки вниманието си от корпоративните към държавните ценни книжа. В следствие на разпродажбата на корпоративни книжа, в рамките на последният един месец световните борсови индекси се оцветиха в червено като Down Jones Industrial Average и DAX потънаха с по 7%, а NIKKEI и Hang Seng съответно с 6% и с 11 на сто. В същото това време инвеститорите безогледно купуваха държавни ценни книжа, повишавайки цената им. Доходността им, която е в обратно пропорционална зависимост, се устреми надолу.

Щатските 10-годишни облигации вече се търгуват с 6 долара по-скъпо спрямо месец по-рано, а немските с минус 4.6 евро. Полските, румънските и руските евро-облигации поскъпнаха с по 3 евро, а унгарските и гръцките с по 2 евро.

Цените и на българските държавни книжа, търгувани на вътрешен и международен пазар продължават своя устрем нагоре. Най-дългосрочната ни облигация с падеж през 2035 г. поскъпна с 4.6 евро за последният месец , а тези с падеж 2028 г. и 2027 г. – с по 2.2 и 1.7 евро. Доходността им пък се понижи съответно с 30, 25 и 22 базисни точки и в момента е на немислимо ниските доскоро нива от 1.26%, 0.25% и 0.14% на годишна база. Облигацията ни с падеж 2024 г. носи отрицателна доходност вече четвърта седмица, като в момента е минус 0.05% годишно. Най-краткосрочните ни книжа – с падежи 2023 г. и 2022 г. отдавна са на червена територия, но продължават да “копаят” дъното и в момента са на нивата от минус 0.12% и минус 0.25% годишно.

Няма регистрирана сделки с ДЦК на вътрешния вторичен пазар, като една от причините е, че който се е сдобил с такива, едва ли ще иска да се раздели с тях точно сега, преди бурята. При задаващата се финансова буря е най-добре да се инвестира в държавни облигации, в злато и в пари в брой.

Може да харесате

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...

КОНСПИРАЦИЯ

Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това...

ПАРИ

Мултимилиардерът Уорън Бъфет, собственик на компанията Berkshire Hathaway разпродава своите акции с небивал темп, но по-интересното е, че този път, за разлика от други,...

БАНКЕРЪ

Продавач на сградата в “София тех парк” е дружеството на Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев “Фраксинус инвестмънт” Новата централа на Първа инвестиционна банка (ПИБ),...