Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

ВОЙНА

Какво иска да постигне терористичен Киев от взривяването на стената на Каховска ВЕЦ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Атаките на ВСУ срещу Каховската водноелектрическа централа доведоха до там, че властите на Херсонска област обявиха спирането ѝ. Жителите бяха призовани да не се доближават до бреговете на Днепър. Като най-неблагоприятен сценарий обаче се смята пълното разрушаване на язовира. Кои райони са застрашени от наводнение в този случай? Има ли опасност за Запорожката АЕЦ след спирането на ВЕЦ-а и могат ли въоръжените сили на Украйна да взривят язовира, за да превземат централата?

Каховската водноелектрическа централа в Херсонска област в момента е спряна, турбините не произвеждат електричество, но няма нужда от това. Това съобщи във вторник изпълняващият длъжността губернатор на региона Владимир Салдо в ефира на телевизионния канал “Русия 24.” Според Салдо електроенергията, генерирана от водноелектрическата централа, служи като баланс в общата енергийна система и не играе съществена роля в енергоснабдяването.

Политикът отбеляза: сега е важна водноелектрическата централа, която се състои от язовир и система от канали, които осигуряват вода, включително на Крим. Поради атаките на ВСУ в този район има сериозна заплаха от повреда на останалите турбини, а в най-лошия случай – пълното разрушаване на язовира.

За да се минимизират последствията, беше увеличено изхвърлянето на вода от язовир Каховка в системата от канали, включително Северно-Кримския. „За да се избегне мащабно наводнение, дори сега добавиха възможност за изхвърляне в системата от канали, които идват от язовир “Каховка”. По този начин количеството вода, което идва от каскадата на ВЕЦ почти от Киев, сега ще бъде преразпределено към шлюзовете“, обясни Салдо. Теоретично е възможно водноелектрическият комплекс да бъде възстановен след щетите от украински обстрел в рамките на една година.

Властите на град Новая Каховка, разположен близо до Каховската ВЕЦ, вече призоваха жителите да стоят далеч от бреговете на Днепър във връзка с продължаващите атаки на украинските войски, съобщава пресслужбата на градската администрация.

През октомври зачестиха ракетните удари на ВСУ по Каховската ВЕЦ. И миналата неделя ръководителят на градския район Новокаховск Владимир Леонтьев призна, че ВЕЦ е получила големи щети в резултат на обстрел. Леонтиев отбеляза, че в града в резултат на атаки на ВСУ са повредени също Северно-Кримският канал, Каховският главен канал и други.

През октомври Русия разпространи писмо в Съвета за сигурност на ООН, призовавайки да се предотврати провокацията на Киев и да се предотврати разрушаването на Каховск ВЕЦ и язовира ѝ. Това съобщи тогава постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя на заседание на Съвета за сигурност. Дипломатът посочи: ВСУ от пет месеца обстрелват град Новая Каховка, на ден пристигат до 120 ракети, повечето от които са американски ХИМАРС, и украинците ги насочват конкретно към язовира. Целта е да се пробие и така да се предизвика повишаване на нивото на водата, което ще доведе до наводняване на близките територии и гибелта на хиляди цивилни.

Каховска ВЕЦ е долният и последен етап от каскадата на хидротехническите съоръжения на Днепър, един от ключовите елементи на цялата хидрологична система. Именно на този обект е поверена функцията за регулиране на потока. Язовирът на водноелектрическия комплекс “Каховка” създава разлика във височината на Днепър до 16 метра. В района на ВЕЦ е образуван изкуствен водоем с дължина 230 километра и ширина 25 километра.

Гигантският резервоар събира над 18 кубически километра вода. Площта на огледалото му е 2155 квадратни километра. Ако язовирът на Каховската ВЕЦ бъде разрушен, тогава колосален обем вода ще се втурне в долното течение на Днепър.

„Има проблем с каскадата от Днепърските ВЕЦ по отношение на Запорожката АЕЦ. Ако водата се изхвърли над нормата от горните ВЕЦ, които са разположени до Каховка – от Кременчуг или Днепрогес, тогава площадката на Запорожка АЕЦ може да бъде наводнена. Станцията ще стои в езеро с дълбочина около три метра. В този случай ще бъде много трудно да я защитим – ВСУ ще могат да изпратят диверсанти там и да задържат отбраната“, обясни експертът по ядрена енергетика Максим Шингаркин .

„Ако язовирът на Каховската ВЕЦ бъде разрушен, тогава изхвърлянето на вода ще доведе до там, че водата ще наводни левия бряг – това всъщност е линията на отбраната, която нашите войски сега са заели. Те ще трябва да отстъпят още седем километра“, каза източникът.

В същото време Шингаркин отбеляза, че за да се щурмува Запорожката АЕЦ, източването на водата от Каховската ВЕЦ би било глупаво. „В този случай водата в района на Енергодар ще отмине и там ще се образува блато, през което никой няма да организира настъпление – там няма да минават лодки, освен това този район се прострелва от двете страни“, каза експертът.

„Що се отнася до връзката между Каховска ВЕЦ и Запорожка АЕЦ атомната електроцентрала практически не работи. Следователно няма специален въпрос дали има достатъчно вода или не. Водата в басейна за отработено гориво ще бъде достатъчна за задачите, стоящи пред станцията в момента. В Запорожката АЕЦ има шест реактора, но нито един от тях не работи и станцията може да работи в сегашния режим доста дълго време“, добави той.

Между ВЕЦ и Запорожката АЕЦ няма пряка електрическа връзка – всички връзки минават през отворени разпределителни уредби. Освен това атомната електроцентрала в момента не работи, така че спирането на ВЕЦ няма да засегне пряко работата на Запорожка АЕЦ, съгласи се енергийният експерт Алексей Анпилогов.

„Каховска ВЕЦ осигурява обратна вода към резервоара, който осигурява охлаждането на Запорожката АЕЦ. Следователно централата ще има проблеми с циркулационния цикъл само ако нивото на водата в резервоара спадне значително. И ако затворят цялата система за охлаждане от басейните, това ще доведе до увеличаване на топлинния стрес“, отбеляза експертът.

Що се отнася до наводнението при разрушаването на ВЕЦ наводнението ще бъде с височина метър и половина – с толкова ще се покачи нивото на Днепър, каза Анпилогов. „По-специално корабният район на Херсон, разположен на острова, където са разположени корабостроителни предприятия и малък нов жилищен квартал, ще бъдат наводнени” отбеляза експертът.

„Ще има сериозни проблеми и в разливите – ниско разположените заливни равнини на Днепър на левия бряг. Оттам руските войски ще трябва да евакуират хора и техника. Но след около два дни вълната от наводнения ще спадне и след като земята изсъхне, въоръжените сили на РФ и цивилните ще могат да се върнат“, обясни Анпилогов.

Може да харесате

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...

ФОКУС

Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за “многообразие и инклузивност” в армията. Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани...

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв “тръмпист” Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....