Глупостта, казват, била заразна. Както и че с какъвто се събереш – такъв ставаш. Последните думи и действия на лидера на БСП Корнелия Нинова и подопечния й социалист Явор Божанков доказват това.
Доказаха го следните конкретни събития.
Първо, във вторник по време на срещата на главния прокурор Иван Гешев и заместниците му с депутати от БСП Божанков изуми публиката, а и самото ръководство на обвинението с абсурдни въпроси, които не просто представляваха нескопосан опит за лична атака срещу Гешев, а поставиха под съмнение дали изобщо надъханият социалист има юридическо образование.
„На първо място искам да кажа, че това не е някакъв формат, процедура, в която можем да водим професионален дебат“, започна изумителната си реч Божанков, макар че идеята и поканата на главния прокурор бе точно с тази цел – да се проведе професионален дебат. Това, че от БСП са я приели, автоматично означава, че са съгласни и с целта. Божанков обаче не е.
„Вие сте бил чест гост в правна комисия в рамките на съответните процедури са анализирани и изслушвани ваши доклади. Вие помните разговорите и стотиците въпроси, които ви задодохме тогава“, заядливо Божанков се обърна към Гешев. И продължи с четенето на очевидно предварително подготвена реч, поне това се виждаше в залата на парламента. „В последните дни държавното обвинение е особено активно – писма, медийни участия, срещи с народни представители, парламентарни групи. Не знам защо не беше по-рано така и защо чак сега търсите диалог. А когато ние сме търсили отговори на тия големи обществени въпроси, теми, скандали със съмнения за корупция и престъпления, така или иначе от държавното обвинение не намирахме диалог, нито пък конкретни отговори“, продължи объркано Божанков.
<<<Нинова се объркала – призовкарите ходили до дома й заради нейно дело срещу Явор Дачков?>>>
Всъщност цялото това въведение трябваше да прикрие очевидните дефицити в юридическата практика на депутата, чиято единствена задача бе да изтърси накрая, че иска оставката на главния прокурор. Това след час и половина дебат по професионални въпроси.
Отговорът на Гешев не закъсня. “Няма как да коментирам политическо изказване с юридически термини. Аз мога дълго да говоря точка по точка за това, което казвате, но мисля, че е излишно. Първото, което ще кажа, е, че вашето изказване не почива на законите и Конституцията на страната“, обясни главният прокурор, припомняйки на Божанков за онзи явно позабравен или изобщо ненаучен принцип за разделение на властите.
<<<Нинова се жалва в парламента: Двама души от>>>
„Според мен всяка власт трябва да уважава Конституцията и законите в страната. Има разделение на властите. Аз не бих си позволил да поискам вашата оставка, защото това мое действие би означавало пряко нарушение на Конституцията и на законите в страната, и на принципа на разделение на властите. От ваша гледна точка какво вие може да си позволите е ваша субективна преценка на база вашето познаване на Конституцията и законите в страната и на вашето субективно възприятие и асимилиране на тези нормативни документи“, изнесе лекция като за първокурсник в специалност „Право“ Гешев.
И продължи: „Ще ви посоча едно конституционно решение, в което се казва „изземването от страна на НС на конституционни функции, които принадлежат на съдебната власт е нарушение на принципа на разделение на властите и независимата съдебна власт“. Решение номер 9 от 2011 година на КС“, продължи главният прокурор да обучава Божанков, намеквайки му, че въпросът с отстраняването му е от компетенции не на депутатите, НС или на самия Божанков, а на Висшия съдебен съвет. Който впрочем вече подробно обясни защо няма основания главният прокурор да напуска поста си.
„Имам кратки бележки към вашето изказване. Трябва да използвате прецизни термини. Аз съм заключил, че някой е невинен, аз съм заключил, че еди какво си. Аз не съм заключил нищо. Пак се връщаме в образователната част за правомощията на главния прокурор, за Конституцията, за НПК. Вие, както казвате, сте юрист. Макар че, както казват, „книжка кола не кара“, но вие сте достатъчно запознат, вероятно с богат професионален опит, който ви позволява да извършите съответния анализ и може би сте използвали непрецизен термин“, коментира още Гешев. И макар че не го каза в прав текст, от метафората му за всички стана ясно едно – не само, че „книжка кола не кара“, а и диплома юрист не прави.
И като потвърждение на правилото с книжката и шофирането на автомобил, а и дипломата и познанията по право, само няколко часа по-късно в ролята на Божанков влезе не кой да е, а лично лидерката на БСП Корнелия Нинова. От кулоарите на парламента, строила цялата си парламентарна група зад гърба си, Нинова нападна…прокуратурата и Гешев, че й пращали призовкари, които потропали на вратата й в 07.30 часа сутринта. Червената лидерка дори обвърза посещението на двама служители от съдебна охрана със срещата с Гешев и заместниците.
Само два часа по-късно стана ясна цялата истина, при това съобщена от напълно независими една от друга институции. Не, не прокуратурата е пращала призовкари в дома на Нинова. Пратил ги е съдът и не заради дело, което съпартиец на лидерката на БСП води срещу нея, а защото самата Нинова води дело срещу журналист.
И какво се получава – един депутат от БСП се прави на юрист, а лидерът на червената партия се прави на жертва, без да е такава. Но и двамата хулят прокуратурата и персонално обвинител №1 Иван Гешев.
Сега да обърнем ситуацията – ако Гешев беше атакувал с неподплатени с доказателства внушения Божанков, ако беше направил изявление персонално срещу Нинова, какво щеше да се случи – политиците щяха да го обвинят в политически нападки, в нарушаване на правомощията и щяха да искат ИВСС да го провери, а съдебните кадровици или министърът на правосъдието да му образуват дисциплинарка. С други думи щяха да му искат оставката.
Ето я драстичната разлика – Божанков и Нинова могат да ръсят всякакви глупости срещу съдебната власт, подобно на почти 2/3 от политическата класа, но магистратите дори нямат право да се защитят.
Единственото, което още днес могат и трябва да направят Божанков и Нинова е много просто – ми, извинете се, бе! Ще го направят ли обаче?
Видео: Диалогът между депутатът Явор Божанков и Иван Гешев на срещата между депутатите от БСП и ръководството на прокуратурата във вторник на парламента