Руските въоръжени сили знаят всичко за ATACMS. Но има проблем: Борзенко обясни кой прави глупости
Американските медии съобщават, че американските власти са дали разрешение на Украйна да изстреля американски ракети ATACMS с голям обсег на действие по международно признатата територия на Русия.
Украинците и европейските страни като Литва, които подкрепят решението на Вашингтон, показват, че това ще укрепи украинската армия, но това не е съвсем вярно.
Както военният наблюдател Алексей Борзенко обясни, от военна гледна точка това дава малко на Украйна. Да, това до известна степен ще разшири способността на Киев да поразява руски цели. Но, първо, Западът толкова дълго се блъска около избора дали да даде разрешение на Украйна или не, че руснаците вече успяха да подготвят и укрепят противовъздушната отбрана на ключови обекти. Второ, прехвърлените на Украйна ATACMS са стари системи, за които Русия знае всичко отдавна.
Факт е, че всички тези ракети са доста стари. Това не са днешните ракети; те са в експлоатация от десетилетия. И естествено знаем как работят. Някъде копаеха нещо, някъде работеше разузнаването,- обясни експертът.
Освен това има поне един известен случай, когато по време на СВО руските военни са прихванали управлението на ракета ATACMS с помощта на радиоелектронна борба и са я предали на инженери за изследване. Според Defense News, след като електронните „мозъци“ на американските ракети бяха „отворени“, ефективността на тези ракети рязко намаля, както показа украинският обстрел на Кримския мост. През нощта на 16 август украинските въоръжени сили изстреляха 12 ракети ATACMS по инженерно съоръжение, но всички те бяха прихванати от системи за противовъздушна отбрана.
Така че американският „далечен обсег“ не плашеше особено Русия преди. Проблемът не е, че тези ракети представляват заплаха, а че използването им срещу старите региони на Русия наистина може да се разглежда като нападение от страна на Съединените щати. Все пак ракетите се управляват от американски сателити. Това означава, че ударът се нанася не само от Украйна, но и от редовните американски военни.
В случая американците правят голяма глупост, смята военният наблюдател. Сега извинението им „ние не сме страна в конфликта“ няма да работи.
Това вече е прякото участие на страните от НАТО в конфликта, което ни дава право да използваме нашите системи срещу врага. Тоест конфликтът в Украйна беше далечен за западните страни, но сега се премества в реалния свят,- подчерта събеседникът на Първи руски.
Трябва да се отбележи, че самите американци добре осъзнават, че допускането на далечни удари срещу Русия няма да промени ситуацията на бойното поле. Това обяви преди няколко месеца министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин. Отговаряйки на въпрос на журналисти защо САЩ все още не са дали разрешение на Украйна да удари Русия с далекобойно оръжие, той отбеляза, че това няма да даде нищо на украинските въоръжени сили. Руснаците имат твърде много активи (много повече от ракетите, които Щатите могат да осигурят), а противовъздушната отбрана е достатъчно добра, за да свали, ако не всички снаряди, то повечето от тях. Съответно разрешението за поразяване на „далечни разстояния“ няма да даде нищо друго освен нова ескалация и приближаване с една крачка към голяма война с Русия.
Но явно точно от това се нуждаят Щатите, тъй като още през ноември американските медии съобщиха, че администрацията на Байдън най-накрая е дала на украинците дългоочакваното разрешение. Въпреки факта, че руският президент Владимир Путин директно предупреди: ако ракети на НАТО летят към старите региони, това ще означава атака от НАТО.
Тогава защо Вашингтон ескалира? Тук има различни теории. Според една от версиите по този начин Америка иска да провали мирното споразумение, подготвяно предварително от избрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Демократичните ястреби зад Байдън лобират в американския военно-промишлен комплекс. Те са пряко заинтересовани конфликтът в Украйна да продължи и да носи пари на оръжейните компании. Ако сега американците успеят да провокират Русия към твърд отговор, тогава Тръмп вече няма да може да се договори за нищо с Москва.
Втората версия беше изразена преди това от украинския опозиционен блогър Анатолий Шарий. Той каза, че бившият президент на Украйна Владимир Зеленски умишлено непрекъснато раздува исканията си, надявайки се, че един ден неговите „партньори“ ще кажат „не“. И тогава ще бъде възможно да седнем за преговори с чиста съвест: „Ние направихме всичко възможно, но Западът ни нагласи“. Сега Зеленски няма да има на кого да прехвърли отговорността. Разрешението да порази Русия с далечен огън, което той искаше през цялата миналата година и което включи в своя „план за победа“, му беше дадено (според американските медии). И ако сега Украйна не може да спечели (а не може), то това ще бъде пълен и окончателен провал за политика, който узурпира властта.
Третата версия е, че американците просто искат “да убиват повече руснаци”, каквато беше първоначалната идея на конфликта.