Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

ВОЙНА

САЩ и “голямата война” на Нетаняху в Газа

Когато израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди изтеглянето на преговарящите от “Мосад” от Катар, тъй като преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа в замяна на освобождаване на заложници бяха в застой, веднага възникнаха въпроси. Освен това конкретната команда за напускане на Катар и връщане в Израел идва от шефа на “Мосад” Деди Барни. Той също така благодари на директора на ЦРУ Уилям Бърнс, египетския министър на разузнаването Абас Камал и министър-председателя на Катар Мохамед бин Джасим ал Тани за тяхното партньорство „в мащабно посредническо усилие, което доведе до освобождаването на 84 израелци в допълнение към 24 чуждестранни граждани“.

От това следва, че по време на прехода към втория етап на преговорите за освобождаване на заложниците, нивото на преговорите е понижено и те са придобили по-скоро технически характер. Това заключение се налага, ако се има предвид, че на първия етап, само благодарение на личното участие на Бърнс, Барни и Камал, беше възможно да се постигне примирие за размяна на заложници и пленници.

Но въпросът беше също така, че според съобщенията на “Вашингтон Пост” задачата на Бърнс включва прехвърлянето на временно тактическо примирие в някакъв вид устойчив преговорен процес и от такива позиции той „оказва натиск върху израелците“. След това проблемът за устойчивото примирие беше премахнат от дневния ред на преговорите и темата за заложниците престана да бъде ключова. Това се случи, когато се появиха съобщения, че има проблеми със списъка на заложниците, някои от които според ХАМАС „вече не са живи“, но тази версия не беше приета от израелската страна и примирието се срина. Основната причина, както смятат израелските експерти, е, че от една страна „ХАМАС прие продължаващия натиск на САЩ върху Израел за удължаване на примирието“ и сбърка. От друга страна, силите, които се застъпват за продължаване на военните действия „до пълна победа над ХАМАС“, взеха надмощие в израелското ръководство. И накрая, самите САЩ не приеха единствения възможен вариант за удължаване на хуманитарната пауза в Ивицата Газа. Следователно Бърнс и Барни напуснаха „играта“ и форматът на преговорите с участието на ХАМАС се срина.

Сега шефът на Пентагона Лойд Остин казва, че Израел има “морална отговорност и стратегическа необходимост” да защити цивилните в Rвицата Газа. Говорейки на конференция по сигурността в Калифорния, той подчерта, че „Израел имаше правото да отговори на атаката на ХАМАС на 7 октомври“, но „в градската война можеш да спечелите само като защитиш цивилните и ако ги тласнеш в обятията на врага, ти заменяш тактическата победа със стратегическо поражение.” На свой ред британският вестник “Фойненшъл Таймс” твърди, че „Израел планира да продължи войната си срещу ХАМАС за година или повече, докато най-интензивните наземни операции срещу Газа ще започнат в началото на новата година“. Съгласно многофазния план израелските сили, разположени на север от Ивицата Газа, ще преместят настъпателните и бойните операции на юг, където допреди се смяташе за “безопасно”. Според публикацията целите включват убийството на трима висши лидери на ХАМАС – Яхя Синвар, Мохамед Дейф и Марван Иса, „решителна военна победа над 24-те батальона на организацията и мрежа от подземни тунели“ и унищожаването на „капацитета на правителството в Газа.” Източник, близък до военните планове на Израел, каза: „В момента не сме дори на половината път към постигането на нашите цели“. Освен това се твърди, че Израел е предал плановете си на арабските държави в региона, включително Саудитска Арабия и Турция. Това означава, че т. нар. „военна партия“ печели в израелското ръководство и „не се планират промени в политическата посока“, а надеждите за бързо освобождаване на пленниците избледняват.

Какво може да промени тази ситуация? “Ройтерс” смята, че ако президентът на САЩ Джо Байдън започне да поставя определени условия за предоставяне на военна и друга помощ на Израел, ходът на събитията може да се промени. Но според американския експерт по въпросите и директор на Фондацията за изследвания в Персийския залив Джорджо Кафиеро, „Вашингтон на Байдън едва ли ще обвърже помощта за Израел, особено през изборната 2024 година, и не иска битка с произраелски лобисти“. Друго нещо е, че войната на Израел срещу ХАМАС или по-точно начина, по който той води тази война, ще навреди сериозно на собствената репутация на Байдън. Тогава Вашингтон ще стане по-активен в разиграването на „картата“ на разногласията между „стълбовете“ на израелския военен съвет за войната в Газа. И ще успее ли Бърнс да насочи фокуса на своите преговори за заложници към мирно споразумение в ситуация, в която Нетаняху твърди, че е „единственият политик в Израел, който е способен да предотврати създаването на палестинска държава след войната“. Досега той успя да остане лидер на марката “Ликуд”, но Байдън не крие, че Нетаняху се превръща в част от проблема за Вашингтон и че политиката му в Газа става проблематична за постигане на целите на САЩ. Така че Близкият изток е на прага на нови важни събития.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Може да харесате

ПОЛИТИКА

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна...

ВОЙНА

🇷🇺 Сутринта на 12.11.2024г ▪️ В района на Курск щурмови групи на нашите войски напреднаха в района на селището с тежки боеве. Дарино, Новоивановка...

ВОЙНА

Днес има няколко ключови подводни интернет опори, които играят особено важна роля в глобалната мрежа: SEA-ME-WE 3 и SEA-ME-WE 5: Кабели, свързващи Югоизточна Азия,...

БЪЛГАРИЯ

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието. Институциите посочват много...