Екипажът на крайцера на военноморските сили на САЩ “Шилон” се оплака от непоносимите условия на службата и лошото оношение от страна на командването, пише Navy Times като се позовава на анонимни допитвания на много страници. По думите на матросите, те изпитват морално и физическо изтощение, често се замислят за самоубийство и искрено се надяват, че Вашингтон няма да участва във война с КНДР, иначе цялата неефективност на американския флот “ще излезе наяве”.
“Ще се случи нещо ужасно и това е само въпрос на време” – предупреждава един американски моряк. “Нашият кораб е плаващ затвор” – отбелязва друг. “Аз се моля никога да не ни се налага да сваляме северокорейска ракета, защото цялата наша неефективност ще излезе наяве”, – оплаква се трети.
Всички тези коментари се съдържат в три анонимни допитвания за работната атмосфера на крайцера “Шилон”, който до скоро се намираше под командването на адмирал Адам Ейкок. Този кораб, базиращ се в Япония представлява ключов елемент от тихоокеанската мисия на ВМС на САЩ, призвана “да сдържа КНДР и да противостои на засилващите се флоти на Русия и Китай”, пише Navy Times.
По думите на изданието, подобни коментари далеч не са уникални. Всяко допитване наброява стотици страници, на които членовете на екипажа разказват за офицерите, които не се справят със задълженията си, за мислите за самоубийство, за физическото изтощение, за отчаянието и опасенията поради недостатъчното внимание към ремонта на плавателния съд.
Допитванията дават възможност на се погледне живота на 7-ми Американски флот, чиито моряци страдат от преумора и не получават достатъчна квалификация заради “неумолимия темп на мисията”. “Всичко това напомня гонитба, която трябва да изясни кое ще се срине по-рано – кораба или екипажа”. – уверява един от членовете на екипажа на “Шилон”
В допитванията като един от главните виновници за случващото се, се посочва адмирал Ейкок. Матросите се страхували от него, защото за най-малкото провинение той ги заплашвал с карцер. В резултат от това офицерите “били толкова изплашени, че не могли да вземат самостоятелни решения”.
Много моряци също изказват опасения по повод на своето психично здраве. “Ако влезем във война, аз мисля, че нас лесно ще ни убият. И тук на борда има хора, които искат това да се случи и всичко да свърши”, – подчертава един от участниците в допитването.
“Сега аз ненавиждам моя кораб и работата си – признава друг. – Аз ненавиждам себе си и този депресивен, човек, който станах. Аз чувствам как всичките ми емоции и амбиции се изпаряват и ме обхваща хаос и нерзбория”.
В същото време, въпреки жалбите на екипажа на “Шилон” за кризата, комадването не бърза с уволняването на Ейкок, обръща внимание Navy Times. “Подобно неуважение към моряците на този кораб е непростимо. Провървя ни, че в такава гнетяща обстановка не е станало самоубийство или друг инцидент”, – коментира ситуацията капитанът в оставка Уолъс Лавли.
Допитванията показват, че ВМС на САЩ не са усвоили миналите уроци за “токсично командване”, разсъждава още един шкипер в оставка Ян ван Тол. Според него Ейкок напомня скандално известния капитан на крайцера “Каупенс” Холи Граф, която беше изпратена в оставка през 2010 година за жестокост и лошо отношение към екипажа.
Въпреки че надзорните органи са предупреждавали за кризата в течение на много години, проблемите във ВМС на САЩ се оказаха в центъра на вниманието едва след сблъсъците на есминците “Фицжералд” и “Джон Маккейн”, което доведе до смъртта на 17 моряци. “Шилон” влиза в същата структура на командването, както и първите два кораба.
Трябва да се отбележи, пише Navy Times, че един от коментарите в допитването определи главния проблем на 7-ми флот, който се разкри след летния инцидент с есминците: “Членовете на екипажа, особено ръководството е износено, подтиснато и изтощено, затова те практически не могат да действат ефективно”.