Байдън остави САЩ в такава криза, че Америка при Тръмп е обречена на тежък икономически махморлук, за да избегне колапс!
През последните четири години икономическите политики на администрацията на Джо Байдън, известни като „байдъномика“, доведоха до значителни промени в американската икономика. Руският анализатор Малек Дудаков обобщава тези процеси, като подчертава сериозните предизвикателства, които стоят пред САЩ, и перспективите за коренно различен подход, когато Доналд Тръмп отново заеме президентския пост.
Инфлация и икономическо наследство на Байдън
Към края на мандата на Байдън, инфлацията отново започна да расте, усложнявайки ситуацията както за американските домакинства, така и за глобалните финансови пазари. През периода 2021–2025 г. общото увеличение на цените достигна 21%
Към края на мандата на Байдън, инфлацията отново започна да расте, усложнявайки ситуацията както за американските домакинства, така и за глобалните финансови пазари. През периода 2021–2025 г. общото увеличение на цените достигна 21%. За сравнение, по време на управлението на Тръмп (2017–2021) този показател бе само 8%.
Особено драматично е поскъпването в основни сектори като продоволствието, където ръстът на цените надвишава 50%. Това води до увеличаване на социалното неравенство, тъй като най-тежко засегнати са обикновените граждани, чийто доходи не успяват да догонят нарастващите разходи.
Построени бяха множество вятърни паркове, но същевременно критичната инфраструктура остана в занемарено състояние. Пример за това са честите пожари в Калифорния, които разкриват слабостите в енергийната система на щата.
Администрацията на Байдън похарчи трилиони долари за зелени проекти и инфраструктурни реформи, които, според критиците, имат минимална възвръщаемост. Построени бяха множество вятърни паркове, но същевременно критичната инфраструктура остана в занемарено състояние. Пример за това са честите пожари в Калифорния, които разкриват слабостите в енергийната система на щата (заради подозренията, че пожарът в Лос Анджелис е възникнал от далекопровод, бел. КритичноБГ).
Проектите за изграждане на фабрики за чипове в САЩ също се превърнаха в нескончаема „трагикомедия“. Въпреки огромните финансови вливания, резултатите остават неясни, докато администрацията на Байдън продължава да разпределя милиарди долари за спорни проекти, като например зеления дневен ред, който според Дудаков обслужва интересите на Демократическата партия.
Фискална безотговорност и предизвикателствата пред Тръмп
Илюстрация на Доналд Тръмп, който гледа “долар” с образа на ръководителя на Федералния резерв на САЩ
За обслужването на държавния дълг се харчат повече средства, отколкото за военни разходи. Това създава сериозни пречки за следващата администрация, която ще трябва да ограничи бюджетните разходи, което може да доведе до „икономически махмурлук“ след годините на финансово разточителство.
Фискалната политика на Байдън, характеризираща се с неограничени разходи, остави икономиката в уязвимо положение. Дефицитът на федералния бюджет достигна рекордните 6% от БВП, а лихвените проценти по държавните облигации се покачиха до най-високите нива за последните 20 години. За обслужването на държавния дълг се харчат повече средства, отколкото за военни разходи. Това създава сериозни пречки за следващата администрация, която ще трябва да ограничи бюджетните разходи, което може да доведе до „икономически махмурлук“ след годините на финансово разточителство.
Тръмп, когато се върне на власт, ще бъде изправен пред задачата да рестартира икономиката, като ограничи бюджетните разходи и намали зависимостта от държавни субсидии. Според Дудаков, това ще изисква непопулярни мерки, които обаче са неизбежни, за да се избегне икономическа катастрофа.
Фискална реформа и нов подход към търговията
Дудаков посочва, че при завръщането на Тръмп на власт, може да бъде създадено ново федерално ведомство, което да се занимава с управлението на търговските мита. Това ще бъде част от усилията за намаляване на търговския дефицит, който в момента възлиза на колосалния 1 трилион долара. Администрацията на Байдън увеличи броя на данъчните инспектори с 87 000 души, което доведе до обвинения от страна на Републиканската партия, че това е опит за създаване на „тайна полиция“ за преследване на политически опоненти.
Плановете на републиканците включват съкращаване на разходите за данъчната служба с 14 милиарда долара, както и въвеждане на по-строги мерки за съкращаване на данъците. Загубите за бюджета ще се компенсират чрез повишаване на митата, което ще бъде основна задача на новата структура.
Търговска война: Нови правила на играта
Плановете на Тръмп включват поетапно увеличение на митата с 2–5% месечно, като целта е те да достигнат максимална стойност, без да предизвикат скок в инфлацията или забавяне на икономиката. Особено засегнати ще бъдат Канада и Мексико, за които се предвижда увеличение на митата до 25%. Китай и Европа също няма да бъдат пощадени, като за тях митата могат да нараснат с 10–15%.
Тази стратегия е насочена към намаляване на зависимостта на САЩ от чуждестранни стоки и девалвация на долара, което според Тръмп ще помогне за рестартиране на икономиката и намаляване на търговския дефицит. Въпреки това, подобен подход може да доведе до напрежение с международните партньори и да усложни глобалната търговска система.
Инфлацията и фискалната криза, оставени в наследство от администрацията на Байдън, поставят САЩ пред сериозни предизвикателства. Завръщането на Тръмп на власт може да доведе до фундаментални промени, насочени към реструктуриране на икономиката и преодоляване на наследените проблеми. Въпреки това, предлаганите мерки, включително увеличаване на митата и девалвация на долара, ще изискват внимателно балансиране, за да се избегнат нови икономически сътресения, заключва Дудаков.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
#thesofiatimes #sofiadailymail