И отново се заговори за него: в новата си книга бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис публикува пикантни цитати от тайно записани разговори по време на мандата му. Ето какво пишат по темата две германски медии:
Полемичен, атрактивен, брилянтен, но и твърде противоречив – така германският вестник „Ди Велт“ характеризира Варуфакис и припомня периода на неговата най-голяма слава: „През шестте месеца, в които беше финансов министър на Гърция, Янис Варуфакис се превърна в световна знаменитост, в нещо като рок-звезда на световната политическа сцена“.
“Моята битка с европейския истаблишмънт”
Сега бившият гръцки министър отново накара всички да заговорят за него. Поводът е новата му книга, която излезе в превод на немски под заглавие „Цялата история. Моята битка с европейския истаблишмънт“. В нея той разчиства сметки с европейските политици, като не пропуска и най-компрометиращите детайли от срещите си с тях. Варуфакис е в състояние да публикува тези издайнически цитати, тъй като по време на мандата си – от януари до юли 2015 – тайно е записвал всички свои разговори, пише „Тагесцайтунг“.
Така например още на първата им среща шефката на МВФ Кристин Лагард казала на Варуфакис следното: „Прав сте. Исканията са неизпълними, но и Вие трябва да ни разберете – инвестирали сме твърде много в тази програма, за да се откажем сега от нея“.
“Тагесцайтунг” цитира и още един пример: тогавашният германски финансов министър Волфганг Шойбле също казал на Варуфакис, че програмата за икономии щe навреди на Гърция. По онова време Шойбле искал да накара гърците да излязат временно от еврозоната. “Не го разглеждайте като Грекзит. Разглеждайте го като кратка пауза”, заявил Шойбле и обещал, че ако напусне временно еврото, Гърция ще получи “големи помощи”. Но ако остане в еврозоната, може да очаква твърди мерки.
В книгата си Варуфакис разказва и за своите совалки между еврогрупата, Тройката и отделните национални правителства, при които отново и отново се опитвал да докаже с конкретни цифри, че Гърция не е в състояние да носи цялото бреме на натрупаните дългове. Но икономическите аргументи не играеха никаква роля, твърди Варуфакис в книгата си и пише: „Ако им бях изпял шведския национален химн, ефектът щеше да е същият“.
“Планът” на Варуфакис
Според „Тагесцайтунг“, Варуфакис успява да покаже по впечатляващ начин, че гърците са били безмилостно изнудвани. Без обаче да признае собственото си безсилие. Вместо това бившият министър продължава да твърди, че е имал „план“ за спасяването на страната: в краен случай Атина щяла да обяви, че спира да обслужва гръцките държавни облигации, които по онова време се държат от ЕЦБ. В такъв случай ЕЦБ щяла да бъде принудена да „отпише“ 33 милиарда евро.
Германското издание коментира този план с известна ирония: „Изненадващо е, че икономист като Варуфакис явно не знае, че централните банки са в състояние да “вадят” пари от нищото, поради което могат да понесат и най-големите загуби. Планът на бившия гръцки финансов министър несъмнено щеше да се провали – и да предизвика незабавен Грекзит“, пише “Тагесцайтунг” и обяснява механизма, по който е щяло да бъде осъществено изключването на Гърция: „ЕЦБ щеше незабавно да спре всички помощи, поддържащи ликвидността на гръцките банки. В страната щеше да възникне недостиг на евровалута, което на свой ред щеше да принуди гърците да се прехвърлят към някаква заместваща валута. (…) А това неизбежно щеше да доведе до безподобен хаос“, пише вестникът и добавя:
„Гръцкият премиер Алексис Ципрас навярно не е разбирал в детайл всички икономически опасности, заложени в плана на Варуфакис, но явно се е доверявал на своя инстинкт. Затова и по-късно той натовари други политици с воденето на преговорите. Сега Варуфакис си отмъщава, наричайки Ципрас в книгата си безхаберен опортюнист”, коментира „Тагесцайтунг“.
Германското издание на книгата
“Грешките на системата”
Вестник „Ди Велт“ цитира на свой ред тезата на Варуфакис, че еврокризата все още не е преодоляна. Според бившия гръцки министър, „десет години след краха на „Лемън Брадърс“ и началото на финансовата криза, Европа още не е съумяла да укрепи архитектурата на еврозоната и на общата европейска валута“. Големите кризи в Европа, към които Варуфакис причислява Брекзита, неспособността на Германия да състави ново правителство, крайната десница в Австрия, събитията в Каталуния и авторитарните рефлекси в Източна Европа, разкривали грешките на системата. „Ако не настъпят промени, съществува опасност от постепенен крах на онова, което наричаме “либерална демокрация“”, предрича Варуфакис.
В новата си книга бившият гръцки министър се описва като своего рода трагичен герой и макар да споменава някои от заблудите си, способността му да се самокритикува далеч не е толкова ярко изразена, колкото литературният му талант, отбелязва не без ирония „Ди Велт“.
Yanis Varoufakis: „Die ganze Geschichte. Meine Auseinandersetzung mit Europas Establishment”, Kunstmann Verlag, München 2017