Преките чуждестранни инвестиции в Германия са намалели с 12% за миналата година, тъй като европейската икономическа сила е привлякла по-малко бизнес възможности за чуждестранни инвеститори за шеста поредна година.
Проучване на професионална одиторска фирма EY установи, че броят на инвестиционните проекти, обявени от международни компании в Германия, е спаднал до едва 733 през 2023 г. – най-ниската цифра от 2013 г. насам.
Икономическият упадък на Германия се доказва от факта, че чуждестранните инвеститори се въздържат да стартират нови възможности в страната. От 2017 г. чуждестранните инвестиционни проекти в Германия са намалели с 35 процента.
Тя остава трета в списъка на европейските държави за привличане на най-много инвестиционни възможности след Франция, която остана начело въпреки спада от 5 процента до 1194 проекта, стартирани през миналата година, и Обединеното кралство, където новите инвестиционни възможности са се увеличили с 6 процента до 985 .
Според проучването на привлекателността на EY в Европа, инвеститорите класират Лондон като най-привлекателния град за инвестиции, а Париж е на второ място.
Председателят на борда на EY, Хенрик Алерс, обвини икономическия и политически пейзаж в Германия като фактор, допринасящ за упадъка.
„В Германия имаме висока данъчна тежест, високи разходи за труд, скъпа енергия и в същото време парализираща бюрокрация. Резултатът: Инвестициите спадат, настроението сред потребителите и компаниите е в сутерена, а икономиката се развива по-слабо, отколкото във всяка друга индустриална страна.
Докато Германия се поколеба, други европейски страни отбелязаха рязък скок на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) миналата година.
Унгария отбеляза най-голямото увеличение от 54% на нови инвестиционни проекти в страната, създавайки общо 11 349 работни места.
Швейцария и Турция са на второ и трето място по процентен ръст, отчитайки съответно 53% и 17% увеличение на чуждестранните инвестиции.
Европейските страни, които претърпяха най-рязък спад на ПЧИ, са Ирландия (-46 процента), Финландия (-31 процента) и Австрия (-21 процента).
Общо проектите за ПЧИ в цяла Европа са намалели с 4 процента миналата година от 5962 на 5694. Най-големите неевропейски страни а инвестиции са Съединените щати с 19%, Китай с 5% и Япония с 3%.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?