Глобалният дълг достига 277 трилиона долара към края на 2020, сочат прогнози.
Страхът от дългова криза тегне на все повече страни по света, припомнят световните медии. Икономическите последици от кризата с коронавируса принудиха правителствата на много държави да се обърнат към дълговите пазари, за да финансират дефицитите в бюджетите си, натрупани заради мерките за овладяване на пандемията. Ваксините дават надежда за по-добър контрол върху разпространението на коронавируса, но проблемите не свършват дотук, коментират анализатори.
Точно когато споменът за дълговата криза в Португалия след финансовия стрес от 2008 – 2009 година започна да избледнява, затворените магазини и кафенета събудиха страха от завръщането й, пише Файненшъл таймс. Лисабон бе една от столиците, които трябваше да предприемат най-тежките мерки за овладяване на прекомерното задлъжняване на правителството, а редом с Рим и Атина се превърнаха в символ на неправилна политика на прекомерни харчове и след това – невиждана към онзи момент политика на лишения, наложена от кредиторите и спасителните програми. Сега ситуацията е различна – харчовете не се определят като „преомерни”, а като „необходими”, за да се запази икономическият живот и рецесията, причинена от ограничителните мерки срещу Covid-19, да бъде по-лесно преодоляна. Но това има своята цена – ново покачване на дълга, което за сравнително здравите икономики преди коронакризата не би трябвало да представлява сериозен проблем, но за южните икономики с хронични симптоми може да се окаже началото на нова тежка криза. Към „старите познайници” с дългови проблеми анализаторите категорично посочват и Испания, но не пропускат да предупредят и за възможна криза във Франция.
Анализаторите коментират, че дълговете извън Европа също трябва да бъдат държани „под око”, а погледът първо е насочен към Вашингтон. Освен в Съединените щати обаче проблемът става все по-сериозен в Канада, Великобритания, Япония и разбира се – Китай. Много притеснителна остава ситуацията в бедните африкански държави, както и в някои страни в Южна Америка, допълват експертите. В числа – прогнозите са, че глобалният дълг достига 277 тpилиoнa дoлapa към края на миналата година или 365% oт paзмepa нa cвeтoвнaтa иĸoнoмиĸa.
…
Следете изданието ни и бъдете осведомени за всяка новина от България и света.
Поместваме постоянно, за да сте информирани за всичко и на време.
Харесайте страницата ни във фейсбук и бъдете винаги информирани.