Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СКАНДАЛ

Глутницата ГЕРБ с подарък за олигарсите: Румен Вълка и братя Домусчиеви лапват 6 млн. лв. повече за боклука на София

Крадливата глутница на ГЕРБ за пореден път се погрижи за своите олигарси – кметът на София и първа заместничка на лекето Борисов – Йорданка Фандъкова, дава 6 милиона лева повече от предвиденото за боклука на столицата. Обичайните заподозрени, които ще лапнат парите, са олигарсите на ДПС и ГЕРБ Румен Гайтански – Вълка и братята Кирил и Георги Домусчиеви.

В пика на коронакризата лъсна новината, че Столичната община планира да увеличи разходите за почистването на града през следващата година до 220.4 млн. лв. или с малко над 3 млн. лв. повече в сравнение с 2020 г. Засега е решено такса смет да не се вдига. Липсват обаче значителни промени, които реално да направят София по-чиста и привлекателна. Единствената разлика е в това, че ще се почистват малко повече квартални улици, но не и по-често.

В същото време кметството планира да увеличи с 6 млн. лв. средствата за събиране на отпадъци, въпреки че това ще се прави по същия начин, и то от „редовните“ фирми около бизнесмените Румен Гайтански-Вълка и братя Домусчиеви.

Това накратко предвижда план-сметката за чистотата на града, която вече е публикувана и подлежи на обществено обсъждане до 7 декември. Това обаче едва ли ще доведе до промени и планът най-вероятно ще бъде приет, както и в предишните години. Вносители на предложението са зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов и новият зам.-кмет по екологията Десислава Билева, която преди беше председател на надзорния съвет на „Топлофикация – София“ и през тази пролет дойде на мястото на подалата оставка през април Йоана Христова.

Плахи сметки

В по-голямата си степен докладът прилича на copy-paste вариант на миналогодишния такъв, каквато впрочем е дългогодишната практика на местната администрация – да преписва същите задачи, като леко повишава разходите.

За почистване на улици са отделени 88.4 млн. лв., като малко разлики има само в списъка на вътрешнокварталните улици и обществени места, които ще се мият машинно през лятото. Те са с 24% повече, или общо 95.4 хил. дка, и ще се почистват общо 5 пъти в годината. Всички улици, които ще се мият с автоцистерна с дюзи, остават със същия обхват – 290.3 хил. дка, и ще се мият 24 пъти годишно. Така беше и през 2019 г.

Общината обаче не е инициирала конкретни действия за по-често миене, въпреки че Софийският градски съд (СГС) я задължи да чисти машинно по-често улиците по време на летните месеци – два пъти в месеца между май и септември и един път – между октомври и април.

Същият размер средства като през 2020 г. ще бъде отделен за почистване на алеи, тротоари и места за обществено ползване (600 хил. лв.), както и за биологично и битово почистване на междублокови пространства, градинки и зелени площи – 8.8 млн. лв. Единствено разпределя 500 хил. лв. повече за биологично и битово почистване, разходите за което стигат 13.5 млн. лв.

Никакви промени не се предвиждат и при зимното почистване – както през миналата година, така и през тази то ще струва 26.3 млн. лв. От тях за улично почистване ще отидат 17 млн. лв., за поддържане и почистване на републикански пътища и тези в Природен парк „Витоша“ – 7 млн. лв., а за почистване на общинските пътища – 2.3 млн. лв.

Събирането на боклука: при същите и по-скъпо

Планираните средства за събиране и транспортиране на отпадъци за 2021 г. са 73 млн. лв. – увеличение с 6 млн. лв., за което обаче липсва ясна причина.

От общината посочват, че в последните 3 години обемът на отпадъците се е увеличил с 11%, и акцентират, че е задължително техниката на почистващите фирми да е с най-високия екологичен стандарт ЕВРО 6. В края на миналата година София разпредели 430 млн. лв. за почистването на града в ръцете на същите играчи. Зоните в града бяха разделени между фирмите на Румен Гайтански-Вълка и братята Домусчиеви, които ще отговарят за боклука още три години.

Въпреки увеличените разходи обаче няма сериозни основания да се смята, че градът ще стане по-чист. Събирането на боклука става по „добрия стар начин“ – шумно и с препречване на пътя, в час пик или посред нощ. Няма и индикации това да се промени скоро, както например стана в Бургас.

От друга страна, средствата за проучване, изграждане, поддържане, закриване и мониторинг на депата, инсталациите и съоръженията за обезвреждане на битови отпадъци, рециклиране и оползотворяване падат надолу тази година с 6.4 млн. лв., или 10.7 %, до 53 млн. лв.

Може да харесате

СКАНДАЛ

Мидии публикуваха острите реплики, които са си разменили вчера в Пленарната зала на Народното събрание съпредседателят на Продължаваме промяната Кирил Петков и лидера на...

СКАНДАЛ

Арестуваха Росен Миленов – бил организатор на един от 7-те протеста утре в София От МВР излъгаха, че при извършен обиск на колата му...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

КУЛТУРА

Може би до голяма степен допълнителното напрежение, което възникна беше неуместната постъпка на директора на театъра Васил Василев, който отиде да води разговори с...