Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СКАНДАЛ

Европейският съюз не е готов за настъплението на пост-американския свят

Трансатлантическите отношения, това символично ядро ​​на западния световен ред, са в ужасно състояние.

Ръководството на страните членки на ЕС вече не гледа на САЩ като на световен лидер. През последните четири години ЕС премина от състояние на шок, причинено от избора на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати, и абсолютна липса на разбиране какво означава това за Атлантическия съюз, до пълно отхвърляне на американската роля на световен лидер. В блока те все повече мислят за това как ще изглежда светът, в центъра на който не са САЩ, пише Лиам Кенеди , професор по американски изследвания в Университетския колеж Дъблин , в статия, публикувана на 13 май от The Conversation.

Трансатлантическите отношения, това символично ядро на западния световен ред, са в ужасно състояние. Това развитие отразява както вътрешните кризи в САЩ и много европейски държави, така и загубата на вяра в наднационалните асоциации. Пандемията на коронавируса не допринесе за укрепването на многостранните инициативи. Напротив, заради нея политическите елити започнаха да се придържат към по-строга идеология, а също така неподготвеността на западните държави за борба с кризата стана очевидна. Освен това тя разкри нестабилността на „европейския проект“, засилвайки безпокойството за бъдещето му.

Не на последно място, такова отношение към САЩ, отбелязва журналистът на Irish Times Финтан О’Тул , е свързано с политиката на американския президент, който, обеща да направи САЩ отново „велики“ , но по същество унищожи страната. Други журналисти и публикации в Европа се придържат към тази оценка, където мнозина са съгласни, че американската мечта е избухнала, а американската изключителност се оказа дискредитиран мит. Никой не очаква, или дори поне малко, да се надява, че САЩ ще демонстрират морално лидерство или ще популяризират либерални ценности.

Трансатлантическото напрежение, разбира се, не е нещо ново: проявите на враждебност към американската сила и амбиция имат дълга история. В миналото вълните на антиамериканизма, причинени от милитаризма на Вашингтон във Виетнам и след атентатите на 11 септември в Афганистан и Ирак многократно преминават през европейския континент. Въпреки това, колкото и трудни да бяха тези моменти, тогава в Европа се противопоставиха на някои аспекти на външната политика на Вашингтон, а не срещу самата идея на САЩ.

През последните няколко години европейските лидери успяха да наблюдават как САЩ се оттеглят от Парижкото споразумение за климата и се отказват от голям брой свои глобални и многостранни ангажименти. В страните от ЕС можеха да чуят от американския президент, че НАТО е „ остаряла организация “, както и множество обиди, отправени към него. По-специално, в началото на февруари, ръководителят на Белия дом обяви на среща с управителите на щата, че европейският блок се справя изключително зле със САЩ и това се дължи именно на неговата структура.

С нарастването на пандемията администрацията на Тръмп наложи 30-дневна забрана за пътуване от Европа до САЩ, без да се консултира с лидерите в региона. Тези лидери успяха да прочетат в медиите, че Тръмп предложи на германската фармацевтична компания 1 милиард долара в замяна на изключителни монополни права върху потенциална ваксина срещу COVID-19. И въпреки че администрацията на Тръмп отрече тази сензационна история, много от ЕС бяха готови да повярват в нея и достатъчно, за да предприемат действия срещу тази възможност.

Напоследък европейските политици и интелектуалци редовно и подробно обсъждат, че Тръмп не е в състояние да демонстрира никакви лидерски качества по време на пандемията с коронавирус. По-специално, наскоро френският политолог Доминик Мойси заяви в интервю за The New York Times, че европейските социалдемократически системи са не само по-хуманни, но и предоставят възможност за по-добра подготовка за подобна криза от бруталната капиталистическа система в САЩ.

Въпреки че подобни критики към американското ръководство са оправдани в този случай, такъв възглед много често се оказва от злорадство. Трябва да се отбележи, че мнозина в региона разбират, че Европейският съюз също не се справя с теста за пандемията на коронавируса.

На първо място, в Италия тези мерки, които бяха предприети от ръководството на блока в началото на пандемията, бяха възприети като недостатъчни, поради което страната започна да има крайно негативно отношение към официалния Брюксел. В по-широк смисъл настоящата здравна криза отвори стари пукнатини между Северна и Южна Европа, което доведе до безизходица в обсъждането на съвместната борба срещу нейните икономически последици.

ЕС също не успя да осигури отворени граници и спазване на принципа на единен пазар и свобода на движението. Според президента на региона на Венеция Лука Зая , „ Шенген вече не съществува “ и те ще го запомнят само от учебниците по история. Загубата на доверие в американското лидерство от европейските власти и граждани се появява тогава, когато самият европейски проект е изправен пред дълбока криза.

Пандемията за вирусна инфекция ускори появата на нов световен ред, който е много вероятно да се превърне в ера на конкуренция между глобалните сили. В този ” постамерикански свят “, който се оформя пред очите на всички, САЩ и други западни сили ще намалят своето влияние, докато други страни, предимно Китай, ще видят нови хоризонти.

Разделена Европа, осъзнавайки, че вече не може да разчита на Съединените щати, ще трябва да развие определен „ апетит за власт “. Ако ЕС, в контекста на настъпването на пост-американския свят, иска да може да отговори на предизвикателствата, пред които е изправен, той ще трябва да се обедини около нещо повече, отколкото само от отвращението към американския президент.

Може да харесате

СКАНДАЛ

Мидии публикуваха острите реплики, които са си разменили вчера в Пленарната зала на Народното събрание съпредседателят на Продължаваме промяната Кирил Петков и лидера на...

ПАРИ

Еврокомисията ликува. Потече дъжд от пари Нови заплати, Урсула фон дер Лайен взима близо 70 бона месечно Европейската комисия обяви поредно увеличение на заплатите...

СВЯТ

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на...

СЕНЗАЦИЯ

Какво означаваше идиотската усмивка на Байдън при среща с Тръмп? Политици съобщават за “много приятна среща” Настоящият и новоизбраният президент на САЩ съобщиха за...