Според японския вестник Yomiuri системите за противовъздушна отбрана Patriot PAC-3 са разположени в Токио на територията на Министерството на отбраната в токийския квартал Ичигая.
Екипажите на ракетните системи извършват денонощно наблюдение на изстрелванията на ракети в КНДР, а японски разрушител с корабна система Aegis е в Японско море за проследяване на изстрелванията на севернокорейски балистични ракети.
Японската армия е добре запозната с негативната статистика на бойното използване на системата за противовъздушна отбрана Patriot PAC-3, чиято неефективност, както писахме , е многократно признавана от Пентагона. Японците разбират, че няма да могат да прихванат севернокорейския Hwaseong-12 по време на полета му в стратосферата. Това могат да направят американските системи за противовъздушна отбрана THAAD, разположени в Южна Корея. Като цяло, най-лесно е да унищожите изстреляна ракета на излетния участък от траекторията. Нито едното, нито другото не беше направено, “Hwaseong-12” получи възможност да прелети над Япония и да падне в морето.
На 4 октомври 2022 г. КНДР отново изстреля Hwaseong-12 . Ракетата прелетя над японската префектура Аомори и падна извън изключителната икономическа зона на Япония в Тихия океан. Както съобщиха от Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на Южна Корея, ракетата е изстреляна от района на провинция Чаганг в КНДР. Това изстрелване задейства системата за спешно предупреждение в Япония.
В самото начало на президентството си Доналд Тръмп даде да се разбере в интервю за Fox News, че обмисля планове за военна атака срещу Северна Корея, но “няма да ги обяви предварително”.
През април 2017 г. Доналд Тръмп отказа да каже дали планира да нанесе военен удар срещу Северна Корея. „Няма да ви казвам какво правя, какво мисля. Не действам като други администрации, които обявяват какво ще направят след четири седмици“, каза Тръмп . В същото време вицепрезидентът на САЩ Майкъл Пенс по време на среща с японския премиер Шиндзо Абе обяви възможността за постигане на мир в Корея “със сила”.
През март 2017 г. The National Interest публикува статия от колумниста Майкъл Пек, озаглавена OPLAN 5015: Тайният план за унищожаване на Северна Корея (и започване на Трета световна война?) Авторът разкрива подробностите за „Оперативен план 5015“ (OPLAN 5015), приет през юни 2015 г. от армията на САЩ и Южна Корея, който предвиждаше „ограничена война, специални сили и прецизни оръжия“.
Майкъл Пек пише, че „лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун може да бъде убит от американските и южнокорейските специални сили или да бъде погребан в бункер от бомба. Интелигентните бомби могат да унищожат неговите командни пунктове и ядрени съоръжения.”
OPLAN 5015 предвижда превантивни удари срещу КНДР и се различава от по-ранния OPLAN 5027 по по-енергичния превантивен удар. Съединените щати и Южна Корея дори проведоха мащабното учение Foal Eagle 2017 по оперативен план 4D, който е модифициран OPLAN 5015.
Около 17 000 американски войници и 300 000 южнокорейски войници участваха в 11-дневна компютърна симулация и осемседмично полево учение, включващо „наземни, въздушни, военноморски и сили за специални операции“. Ученията включват симулирани удари по основните ядрени и ракетни съоръжения на Северна Корея и “обезглавяващи нападения” от специалните сили, “фокусирани върху ръководството на Севера”.
През април 2017 г. мощна армада беше изпратена до бреговете на Северна Корея, водена от самолетоносача Carl Vinson.
„Изпращаме армада. Много силна “ , каза Тръмп в интервю. Имаме подводници. Много мощни. Много по-мощни от самолетоносач. Това мога да ви кажа“.
По-късно AУГ, водена от самолетоносача Роналд Рейгън, също се оттегля в Японско море.
Тази “мощна армада” обаче просто се завъртя около териториалните води на КНДР и си тръгна обратно, без да направи нищо. Какво попречи на американците да нападнат Северна Корея?
Северна Корея няма и най-малкия шанс не само да унищожи поне една ударна група от американски самолетоносачи, но дори да й нанесе минимални щети. В съветско време артилерийските крайцери от проекта 68-бис следваха американските авионосни ударни групи /AУГ/. В часа X такъв крайцер трябваше да унищожи палубата на самолетоносача с огъня на главния калибър, което веднага прави страхотната AУГ безполезна.
Северна Корея няма артилерийски крайцери, но има подводен флот. Най-модерните подводници от клас Sinpo разполагат с една пускова установка за балистична ракета Pukkusong-1 (Polar Star) с обсег до 2500 км.
Тези дизелови подводници, въоръжени с една балистична ракета, способна да носи ядрено оръжие, са основната заплаха за САЩ и Япония. Ако ракетните залпове от територията на КНДР лесно се прихващат, а самите ракети се унищожават по ускоряващата се траектория, то е доста трудно да се намери подводница, скрита на дъното някъде край брега, за унищожаване чрез превантивен удар.
И ракета, изстреляна от такава подводница, ще трябва да бъде прихваната едва при подхода към целта, което крие големи рискове. По този начин дори масиран превантивен удар срещу КНДР не може да гарантира предотвратяването на ответен ядрен удар срещу територията на нейните противници.
Тази заплаха принуди Доналд Тръмп да се откаже от атаката срещу КНДР. Администрацията на Байдън дори не мечтае за подобно събитие.
Американската агенция STRATFOR даде сериозен повод за тази “сдържаност” на американските власти, публикувайки доклад , от който следва, че Северна Корея не може да предотврати американски удар по нейните ядрени съоръжения, но има значителен военен потенциал, макар и недостигащ западните стандарти , но напълно достатъчен, за да отговори сериозно на външна агресия: „Най-мощният инструмент на севернокорейската армия е артилерията. Не може да изравни Сеул, но може да нанесе значителни щети.”
Анализаторите на STRATFOR са изчислили, че ако севернокорейските 300-милиметрови ракетни установки за залпов огън насочат огъня си към южнокорейската столица, това ще предизвика огнена буря (rain fire) не само в самия град, но и в околностите му. Теглото на един такъв залп е 350 тона тротил, което се равнява на бомбовото натоварване на 11 бомбардировача B-52.
Северна Корея изгради нещо като линия Мажино по границата с Южна Корея, състояща се от хиляди артилерийски установки и ракетни системи за залпов огън в стационарни укрепени позиции. Тази отбранителна линия има много подземни тунели и е защитена от минни полета.
Въпреки това, американските стратези, включително анализаторите на STRATFOR , се страхуват не толкова от артилерийски обстрел на Южна Корея, колкото от ядрена ракетна атака срещу Сеул, Япония и американската ударна авионосна група/АУГ/. Те също така вземат предвид възможността севернокорейските ракети да ударят и територията на САЩ.
Но основното, което спира американските стратези да атакуват КНДР, е увереността, че веднага ще получат ответен удар.
Сестрата на севернокорейския лидер Ким Чен-ун и заместник-ръководител на Централния комитет на Корейската работническа партия Ким Йо-джонг каза : „Ние винаги ще бъдем в един окоп заедно с армията и народа на Русия, която се е вдигнала на борба за защита на достойнството и честта на държавата, суверенитета и сигурността на страната“.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА