Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СКАНДАЛ

Защо ЦСБОП нарече своя доносник Бойко Борисов „Буда”

Щеше ли да е различна най-новата ни история, ако вербовчиците от ЦСБОП в далечната 1996 г. бяха нарекли новоизпечения си информатор Бойко Борисов псевдонима „Конфуций“, вместо да го нарекат „Буда“?

Може щеше да е, ако псевдонимът на който и да е завербуван агент или информатор добавяше качествата, които притежава първоизточникът на прозвището.

Древнокитайският философ Kong Qiu 孔丘, или както често се именува в литературата като Kongzi 孔子, Kongfuzi孔夫子 („учителят Кун“) или просто Zi – „Учител“ още преди близо 25 века създава своето учение за държавата и управлението, от което можем да черпим поука и наставления до днес.

Важни поучения за управлението ще открием в книгата „БЕСЕДИТЕ на Конфуций, прочетени със сърцето“, създадена от китайската учена Ю Дан, доктор по филмови и телевизионни медии, професор във Факултета по изкуства и медии на Пекинския педагогически университет.

В Беседите един от учениците на Конфуций Дзъ Гун го попитал какво е нужно, за да бъде държавата мирна, а управлението стабилно:

Дзъ Гун попита как се управлява държава.

Учителят рече: „Доволно храна, доволно войска и народът да вярва в управата.

Дзъ Гун рече: „А ако силите не стигат от тез трите, кое можем изостави най-напред?“

Отвърна му: „Войската“.

Дзъ Гун рече: „А ако силите не стигат от тез двете, кое можем изостави най-напред?“

Отвърна му: „Храната. Кой нявга е избягал от смъртта? Ала народ без вяра не може устоя“.

В своя коментар към диалога Ю Дан изтъква:

Отговорът на Конфуций бил съвсем прост, отвърнал, че са нужни само три неща: достатъчно войска, достатъчно храна и достатъчно вяра.

Първо: за да бъде една държава силна, е необходимо да се подсигури с голяма военна сила.

Второ: нужно е да има достатъчно зърно, с което да се обезпечи добрия и охолен живот на народа.

Трето: народът трябва да има вяра в държавата.

Този ученик обаче бил малко дребнав и отвърнал: „Три неща са твърде много, ако трябва да се откажем от едно, кое да бъде то?“

Конфуций казал: „Ще се откажем от войската“, т. е. няма да се подсигуряваме с военна сила.

Дзъ Гун пак попитал: „Ако трябва да се откажем и от още нещо, кое ще бъде то?“

Конфуций напълно сериозно му отвърнал: „Ще се откажем от продоволствието“ – т. е., ако се наложи ще гладуваме.

След това добавил: „. Кой нявга е избягал от смъртта? Ала народ без вяра не може устоя“.

Мисълта му е следната: Ако няма храна, със сигурност ще дойде и смърт, но кой от древността до днес е избегнал смъртта? Затова смъртта не е най-страшното. Най-страшното за една държава е народът ѝ да загуби вярата и уважението си към управниците, защото тогава настъпва разруха и провал…

Де да го бяха нарекли вампира Борисов през 1996 г. с агентурния псевдоним „Конфуций“, ама нали сме карък народ. Неслучайно нямаме в езика свещен на нашите деди думи като френската шанс или турската късмет.

Мислите ли, че няма да е интересно и на вашите приятели? Споделете тази история!

Може да харесате

СКАНДАЛ

Мидии публикуваха острите реплики, които са си разменили вчера в Пленарната зала на Народното събрание съпредседателят на Продължаваме промяната Кирил Петков и лидера на...

СКАНДАЛ

Арестуваха Росен Миленов – бил организатор на един от 7-те протеста утре в София От МВР излъгаха, че при извършен обиск на колата му...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

КУЛТУРА

Може би до голяма степен допълнителното напрежение, което възникна беше неуместната постъпка на директора на театъра Васил Василев, който отиде да води разговори с...