Заради Черна гора може да се замислим как да се отнасяме към страна, която провежда злобна антируска политика, но при това населението ѝ обожава руснаците?
Да се каже, че в Черна гора отношението към Русия е дружелюбно, значи да не се каже нищо. Непознатият човек може да ви угости с бира в кафето, разбирайки че сте руснак. Таксиджията (макар и рядко и на малко разстояние) е способен да ви повози безплатно. Задължително ще ви разкажат, че именно Русия през XVIII век помага на Черна гора да се освободи от многовековното иго на Русия, доставяйки на планинските кланове оръжие и изпращайки офицери за обучение на въстаниците. Всеки втори местен жител ще заяви, че дядо му е настоявал в ранно детство „Помни, че с руснаците сме 200 милиона, а без руснаците – два камиона“)
След такива възхваления се чудиш диво: нали през изминалите няколко години мъничка (620 хил. души) Черна гора успя да влезе в НАТО, радостно се присъедини към всички санкции на Запада срещу Русия, със скандал изгони руски дипломат. И дори повдигна срещу Русия популярните в последно време обвиненията – уж загадъчни „агенти на ФСБ“ имат намерение да устроят в страната проруска революция и да застрелят министър-председателя. Къде е проблемът?
„Молили сме се на руснаците“
В Черна гора на всяка крачка звучи руски език и това не е трудно за обяснение – плажният сезон е в разгар, а значителна част от почиващите са именно туристи от Русия: 27% от общото число на пристигащите тази година. Рекламните табели, предлагащи „да се наеме квартирка край морето“ – е винаги на руски: вложенията на жителите на Русия в недвижима собственост за последните 10 години е в размер на 4,5 милиарда долара. Накратко нашият туризъм и бизнес носят на републиката огромни пари. Допустимо ли е принципно тогава подобно нещо? На черногорците подобен въпрос не се харесва. „По-рано тук се молихме на Русия“,твърди бизнесменът от град Бар Марко Слободанович. „Но вие не ни защитихте през 1999 г., не изпратихте десант, когато НАТО бомбардираше градовете ни, убиваха жени и деца. След тази война отношението започна да се променя, всички разбраха, че от Русия не трябва да се чака помощ, а сами няма да издържим, твърде малка страна сме. Затова и трябваше да изберем Запада… Простете, ние ви предадохме“.
„Уви, тази позиция не е лишена от логика“, смята руският историк и политолог Кирим Бенедиков, живеещ в град Бар. „В Москва по-рано изобщо не се занимаваха, например в Сърбия работи Руски център за наука и култура „Руски дом“, а тук не. За жалост в Русия смятат така: черногорците са славянски народ, любовта към руснаците е преминала векове, никъде не се е махала… А тях просто ги купиха. Ето вижте (Кирил показва с ръка пристанището на Бар) – натовските кораби не вече влизат тук, като у дома си. Но, разбира се, въздействието на Русия изобщо не оправдава постъпките на черногорците. Какъв приятел си, след като заменяш за долари отдавнашни добри отношения“.
„Ако само, за да се сблъска с Руската федерация“
„Можем ли да поговорим за черногорското правителство?“, питам в кафене, недалеч от Будва. „По-добре не. Това при нас е доста опасна тема“, помръква местен журналист. Ето какво черногорците не обичат да обсъждат – президента си Мило Джуканович. В една или друга форма той управлява страната 27 години – от 1991 г. Джуканович бе привърженик и дясна ръка на умрелия в затвора в Хага лидер на Югославия Слободан Милошевич, помогна му да воюва в Босна и Косово, навсякъде споменаваше „славанското братство“ и любовта към Русия. А сега стана толкова ярък поклонник на Запада, че дори преведе черногорската азбука на латиница. „Неговото състояние е в размери на милиарди евро“, твърди бившият офицер на югославските митници Антон Карлович (името е променено). „Този човек започна с контрабанда на цигари от ЕС, а сега получава доходи от наркотрафик от Косово.През хората на Джуканович към Европа идват кокаин и хероин, но на Запада му е все едно. Там закриват очите си и за дружбата с „диктатора“ Милошевич, и за търговията с наркотици: само и само Джуканович както и преди послушно да се сблъска с Руската федерация. Останалото вече не е важно“, допълни той. От черногорските учебници започнаха постепенно да премахнат споменаването на братските отношения с руския народ. А някога император Александър Трети заяви на банкет в Санкт Петербург: „Вдигам тост за княза на Черна гора – други приятели Русия няма“. Но трябва да се отбележи: ВСИЧКИ черногорци, с които се срещнат дружно ругаха новата власт и уверяваха за вечната любов към руснаците.
„Съгласно социологическите проучвания, три четвърти от жителите на Черна гора не подкрепят санкциите срещу Русия“, обяснява политологът, лидер на движение „Не на войната – не на НАТО“, Игор Дамянович. „И примерно 70% отхвърлиха влизането на страната в НАТО. Именно затова правителството на Джуканович не рискува провеждането на референдум, изплашило се от мнението на народа (Черна гора влиза в Северноатлантическия алианс с решение на парламента) – гражданите биха гласували против. Относно обвиненията по адрес на Русия по повод организацията на преврата в Черна гора – това е абсолютна фантазия и евтина приказка: в нашата страна в нея не вярват не само простите хора, но дори и водещите функционери на управляващата партия. Може да се каже, че президентът Мило Джуканович е стопроцентова марионетка на Запада, той изпълнява всички искания на ЕС и САЩ. Сега е модерно на Русия да се стоварват всички грехове. Но повярвайте, народът на Черна гора е възмутен от курса на властите към вражда с руснаците“.
„При война ще сме за Русия“.
Вечерям в кафене в Будва – тази вечер на Световното първенство в Русия националният отбор на Русия губи от Уругвай. Знаейки, че съм руснак, към мен със съчувствие и желание за ръкостискане дойде собственикът, келнерите и половината посетители. Просто фантастика – как така в страна, където хората обожават Русия, на власт стои толкова антируско правителство?
Впрочем, какво ти? Нали в България се случва в същото: нали през 1915 г. местните политици „изправят“ българите в две войни на страната на Германия срещу Русия. „Говоря ти сериозно“, обяснява ми бизнесменът Марко Слободанович. „Ако има конфликт между Русия и НАТО, то 99%от черногорците ще отидат да воюват на страната на руснаците“, допълни той“ „Извинявай не ти вярвам“ – „Ох, добре… 98%“ – „Тогава ми отговорете, защо вашият народ постоянно гласува за антируски политици?“ – „Имаме унила и клоунска опозиция, както и вие. Хората на избират на урните тези, които не харесват, но познават добре“.
Нека бъдем откровени – наистина не ни върви с приятелите. С охота вземат пари от нас, идват да се прегръщат и целуват, бият се в гърдите и се кълнат в подкрепа, а след това спокойно ни „захвърлят“ без угризения на съвестта. Така бе съветско време с Египет, а след това с цяла Източна Европа, след това с Украйна и може би ще се случи с Беларус. Нашие кредити, оръжие, помощ се гребат с две ръце, но само да се наложи да се прояви дружба по отношение с Русия и тези „приятели“ изчезват. Ние винаги сме длъжни на всички, а на нас с нищо. Черна гора печели от Русия огромни пари, макар и местната пропаганда да представя Русия като враг. Да, хората в малката страна са прекрасни, но уви, това не решава проблемите… Време е да се научим как да имаме нормални приятели.