Военният експерт Виктор Баранец разказа какво ще се случи след изтеглянето на руските войски на левия бряг на Днепър.
1. Колко от руските войски бяха на десния бряг на Днепър
30 000 руски бойци са изтеглени от десния бряг на Днепър. В някои медии се появи информация, че на този плацдарм има около 40 хиляди наши войници. Не е вярно. Реалното число е по-малко.
Но Украйна (по неговите собствени данни) имаше 60 хиляди души в Херсонското направление. Това съотношение – двойното предимство на противника в живата сила – до голяма степен е причината за решението за изтегляне на войските.
Загрижеността за спасяването на живота на хората изигра решаваща роля тук. Помните ли какво каза командващият силите на специалната операция генерал Сергей Суровикин? „Войските се изтеглят, за да се спаси животът на военните и мобилизираните.“
Броят на руската военна техника, прехвърлени на левия бряг на Днепър, се оценява на 5000 единици.
„На десния бряг на Днепър не остана нито една единица военна техника и въоръжение. Всички руски военнослужещи преминаха на левия бряг, се казва в доклада на руското министерство на отбраната. – Не се допуснаха загуби на личен състав и техника. Всички цивилни, които пожелаха да напуснат десния бряг на Херсонска област, получиха помощ при евакуацията.
Съобщава се, че 115 хиляди жители са били евакуирани от десния бряг.“
2. Как беше организирано изтеглянето на руските войски?
Преди да се изтеглят от позициите, руските войски създадоха “многопластово” миниране на терена и пътищата. Което вече даде своите „плодове“: само в едното празно Александровка, формированията на Украйна загубиха 3 единици бронирана техника и до един взвод бойци. Врагът е принуден да се движи изключително бавно.
След изтеглянето на руските сили от Херсон, Антоновският мост през Днепър (два негови участъка) беше взривен, за да се елиминира рискът украинската армия да го използва за настъпление. Разрушен е и железопътният мост.
Основните сили на руските войски се преместиха през нощта на левия бряг на Днепър в съответствие с правилата за маскировка и затъмнение. „Помогна“ на руснаците и мъглата по двата бряга на Днепър.
Украинско-американските артилерийски сили се опитаха да нанесат удари по понтонните преходи край Херсон и Нова Каховка, изстрелвайки по тях цели “пакети” ракети HIMARS, насочвайки ги от космически спътници на САЩ. Но руските системи за противовъздушна отбрана работеха надеждно, прикривайки изтеглянето на войските.
3. Какво следва?
Основната задача на руските войски на левия бряг на Днепър е да създадат отбранителна линия, която да не позволи на Украйна да форсира реката. Широката водна преграда сега вече играе в наша полза. В същото време ще се извърши прегрупиране на войските (напълно възможно е с оглед на предстоящото контранастъпление и не непременно на това място).
Това обаче не означава, че няма по-сериозни заплахи за руските войски на левия бряг. Украински формирования, подсилени /под прикритието на наемници/ с части от въоръжените сили на НАТО (около 5 хиляди чужденци, предимно поляци), могат да се опитат да нанесат удар в тила от Запорожие. Затова щабът на спецоперацията вече взема мерки руските войски да не се окажат в „стратегически клещи“.