Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-накрая призна в парламента, че непредвидени обстоятелства около енергийната криза в Украйна и повишеното потребление са наложили поскъпването на тока. На закрито заседание на 1 януари КЕВР реши да повиши цената на електроенергията за бита с 8.42%.
„Цената за бита е свързана с прогнозната цена в регулаторния период. До 30 юни ние определяме прогнозната цена, но настъпиха непредвидени неща, рязка криза в Украйна през есента и цената расте нагоре“, каза Иванов по време на изслушването си в пленарна зала. Той трябваше да отговаря на въпроси на депутатите защо енергийният регулатор е качил цената на тока. „България, Гърция, Румъния, Унгария и Словакия бяха страните, които осигуриха тези доставки на пазарни цени“, добави той. По думите му чисто технологично не е било възможно да се включат с доставки за Украйна страните на запад от Унгария.
„Това повиши пазарната цена и от 1 януари ние сме длъжни да отчетем реалните стойности в изминалите 6 месеца. Цялата методика е открита. Повишението се дължи преди всичко на тези дружества“, заяви той.
Износът на електроенергия за Украйна, включително от България за Румъния и от Румъния за Украйна, беше посочван неведнъж от експерти като причина за възникналия дефицит, който качва цената на електроенергията в Източна Европа. Българските фактчекъри маркираха всяка една публикация по темата на Обективно.БГ като фалшива новина във Фейсбук и обясняваха в телевизионните студиа на националните телевизии, че това е лъжа и България няма общо с износ за Украйна, защото не граничим с Украйна, а с Румъния.
От признанието на председателя на КЕВР следва, че фактчекърите са цензурирали напълно вярна информация и погрешно са я маркирали като фалшива новина във Фейсбук. Вероятно българските фактчекъри биха маркирали и тази статия като фалшива новина, ако Мета не беше обявила вече, че премахва фактчекърите в социалните си мрежи Фейсбук и Инстаграм.
Като друга причина за поскъпването на тока Иванов посочи разходите на ТЕЦ „Марица Изток 2“ и АЕЦ „Козлодуй“. Енергийният министър Владимир Малинов отрече това да е истина и заяви, че нито едно от тези дружества не е искало повишаване на цената на електроенергията.
Освен за поскъпването на тока, депутатите поискаха информация и от енергийния министър за печалбите и направените инвестиции от електроразпределителните дружества, след като редица населени места в страната останаха без ток по време на празниците.
„Прави впечатление значителният ръст на печалбата им спрямо 2022 г. При едно от дружествата тя е 153%“, каза енергийният министър Владимир Малинов по време на изслушването си в парламента.
Според данни от Търговския регистър за 2023 г. печалбата на ЕРП Запад (собственост на „Eлектрохолд“) след данъчно облагане е 109 млн. лв., направените инвестиции са за 96 млн. Разходите за персонал 104 млн. лв.
ЕРП Север има нетната печалба от 92 млн. лв., разходи за външни услуги от 161 млн., разходи за персонал 69 млн., а за материали – 9 млн. лв.
ЕРП Юг е с нетната печалба е 113 млн. лв., разходи за външни услуги от 73 млн. лв. и амортизационни разходи за 85 млн. лв.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
#thesofiatimes #sofiadailymail