Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

КОНСПИРАЦИЯ

Курортите в Турция са запалени неслучайно

Мащабни пожари, обхванали турските курорти от Анталия до Бодрум, са организирани нарочно, един от подпалвачите вече е заловен. Това поне е официалната позиция на турските власти. Но кой води партизанска война срещу президента Ердоган? И каква е вероятността ситуацията най -накрая да излезе извън контрола на властите?

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган на пресконференция след посещението на жертвите в Мармарис обяви залавянето на първия заподозрян в горски палеж.

„Един човек е задържан. Площта на горските пожари у нас се е удвоила, след като миналата година ръководителите на терористични организации дадоха указания за изгаряне на горите. Не изключваме, че някои от настоящите пожари са възникнали в рамките на тази заповед “, каза турският лидер, имайки предвид Кюрдската работническа партия.

Той е убеден, че в Турция има “предатели”, които са “готови да изгорят собствената си родина”. „Ние сме загрижени за саботажа и сме решени да унищожим терористичните клетки в градовете, в планините и извън нашите граници“, предупреди той. Полицията и разузнавателните служби разследват причините за пожарите.

Сега всички подозрения за палежи падат върху ПКК, тъй като турците се борят с кюрдите в Източна Анадола, Сирия и Северен Ирак в продължение на няколко десетилетия, но турските власти имат и други вътрешни врагове, каза директорът на изследванията в Центъра за Близкия изток и Кавказ в Международния институт за най-новите щати Станислав Тарасов.

„В страната има силна вътрешна опозиция, особено в източните провинции, където кметовете и длъжностните лица в общините постоянно се сменят. Създава се впечатление, че властите не контролират напълно източните райони. В Турция има и други секретни опозиционни организации, които, за разлика от кюрдите, не искат да рекламират позицията си, а ПКК може да поеме отговорност за палежа “, каза анализаторът.

Според него Ердоган се радва на подкрепата на малко над 50% от населението на страната. „Затова помислете колко многобройни могат да бъдат силите, противопоставящи се на държавния глава“, уточни той.

Депутатът от Държавната дума Валентина Пивненко също смята, че е твърде рано да се говори за ролята на ПКК в подпалването. „Може би някой се е ядосал на сегашното правителство и е решил да навреди по този начин. Не е задължително да е кюрд“, обясни депутатът.

Общо 41 горски пожара са избухнали в 13 турски провинции през последните три дни, 31 от тях са взети под контрол. Турската общественост е склонна да вярва, че палежът е дело на движението „Децата на огъня“, подчинено на ПКК. Но самите „Деца“ все още не са поели отговорност за случващото се.

Един от високопоставените членове на ПКК, Мурат Карайлан, в изявлението си приветства метода за използване на палеж като терористичен акт. „Двама или трима млади хора може да се съберат и да направят нещо. Те могат да кажат: „Нямаме оръжия“, но оръжията им всъщност да са запалки и кибрит “, каза той.

Шемдин Сакик, друг висш лидер на ПКК, също преди време заяви, че неговата група ще прибегне до палежи, ако е необходимо. „Ако ни свършат оръжията, ще отидем в Бодрум и ще изгорим техните яхти, ще отидем в Анталия, за да изгорим оранжериите им, ще отидем в Истанбул, за да изгорим колите им, и ще отидем в Измир, за да изгорим техните гори“, заплаши той.

Подобни методи на партизанска война биха могли да помогнат на враговете на Ердоган да нанесат политически удар на властите в страната, признава руският политически стратег Марат Баширов. “Ако турските власти не предприемат извънредни мерки за локализиране на пожарите и ситуацията излезе извън контрол през следващите няколко дни, това може силно да разклати политическите позиции на Ердоган”, каза експертът.

Факт е, че от гледна точка на подпалвачите такава тактика е ефективна: пряко засяга благосъстоянието на много голяма част от турското население, което не е задължително пряко свързано с туризма. „Пожарите принуждават властите да пренасочат средства от социални програми, за да потушат пожара и да премахнат последствията. Това може да предизвика много силно недоволство в обществото “, прогнозира анализаторът.

Според него тези палежи могат да бъдат приравнени или дори директно наречени терористични атаки въз основа на щетите и заплахата за инфраструктурата, икономиката и населението. Баширов припомни, че тази тактика е носила успех на подпалвачите в миналото.

„Например в средновековна Европа еснафите на занаятчиите в градовете подпалват за да унищожат средствата за производство и къщи, да причинят щети, да предизвикат икономическа криза и недоволство на хората и т.н. Ето защо по това време в много дървени къщи е направена защитна стена – празна тухлена стена, така че огънят да не премине по-далеч от една къща “, каза политологът.

Досега всяко съобщение за ареста на подпалвач или разпределението на пари на жертвите дори леко повишава рейтинга на Ердоган, но това не може да продължи дълго, а сметката ще дойде след дни, обясни експертът. „Президентът трябва бързо да реагира на влошената ситуация и да предприеме извънредни мерки – да обяви обща мобилизация на доброволци, за да помогне за гасенето. Турция също трябва да мобилизиира военните и да използва тежко оборудване за изграждане на бариери за локализиране на пожари и предотвратяване на навлизането им в жилищни райони “, каза Баширов.

Тарасов обаче не вярва, че случващото се може да разклати стола под Ердоган. Според него пожарите са парализирали цели сектори на икономиката, но въпросът ще се ограничи до причиняване на материални щети, нападателите няма да постигнат глобални цели под формата на политическа дестабилизация или влошаване на позициите на властите: „Това е партизанщина, какво може да постигнат? Не могат да спечелят така. В историята няма примери за подобни тактики, водещи до нещо значително. ”

Сега пожари с различна интензивност горят в 21 провинции на Турция, включително в няколко средиземноморски региона, по бреговете на Егейско море и дори в градове, отдалечени от голямата вода. Всички големи курорти – Анталия, Манавгат, Сиде, Бодрум, Мугла – са пострадали от пожари, сажди, покриващи жилищни райони, от остър дим. Шест души са станали жертви, над 400 бяха ранени. Сред евакуираните от хотелите туристи има около 100 руснаци, съобщиха от Генералното консулство на Руската федерация в Анталия.

Според Ердоган, около 6 милиона долара са заделени за премахване на последствията в районите, които са понесли най-големи щети. Пожарите също са довели до масивна смърт на добитък в селските райони.

Към неделя 107 от 112 горски пожара са под контрола на правителството, каза министърът на земеделието и горите Бекир Пакдемирлъ. Според него пожарите, предизвикани от умишлен палеж, се изострят от горещото и сухо време. Министърът обясни, че 37-градусовата жега, влажността под 14% и силата на вятъра от около 50 километра в час са допринесли за разпространението на пламъка. Районите, засегнати от пожара, са обявени за зони на бедствие.

В събота руският президент Владимир Путин обсъди ситуацията с Ердоган по телефона, уверявайки го за продължаващо съдействие. В отговор Ердоган „горещо благодари за оказаната подкрепа“. По-рано от Русия към Турция бяха изпратени пет самолета Ил-76 противопожарни самолети Бе-200 и три хеликоптера.

Може да харесате

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

ИНТРИГИ

Разпитът на бившата шефка беше отложен за следващото съдебно заседание Ходил ли е Васил Божков в Държавната комисия по хазарта и какво е правил...

КОНСПИРАЦИЯ

Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това...