- Завръщането на британското господство за разделянето на Европа на два силови блока и откъсването ѝ от САЩ
- Ако се съди по геополитическите маневри на Великобритания, американската доктрина за „края на историята“ не е популярна в Лондон.
На фона на нееднозначните резултати от посещението на британския премиер Риши Сунак в Киев (за което се шегуват, че сега не Великобритания трябва да защитава Украйна, а обратното) прави впечатление рязкото и целенасочено активизиране на външнополитическата пропаганда на Лондон в общоевропейска посока, което е средство за гарантиране на външнополитическите интереси на британската корона.
Най-напред беше публикувана програмата в „централния“ вестник The Times и която приблизително очертаваше концепцията за нова „европейска крепост“, по подобие на Festung Europa от времето на Адолф Хитлер, с неизменен фокус върху Русия, дългогодишния исторически враг на англосаксонците.
След тази „установяваща“ публикация в англосаксонската и европейската преса (което в много случаи е едно и също нещо) последва цяла вълна от различни текстове на практически на една и съща тема – как да се направи така, че форматът на „европейската крепост“ да бъде постигнат възможно най-скоро.
На 9 януари еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон предложи да се създаде фонд от 100 млрд. евро за стимулиране на европейската отбранителна индустрия, пише „глобалисткото“ издание The Economist. Според служителя „това е не само, за да се помогне на Украйна, но и за да се предпазим от оттеглянето на САЩ от НАТО, ако Тръмп отново стане президент“.
След края на Студената война основните европейски производители на боеприпаси – германската Rheinmetall, британската Bae Systems, френската държавна Nexter и норвежко-финландската Nammo – се съсредоточиха върху изграждането на по-малко на брой и по-сложни системи и „станаха като занаятчии, създаващи малък брой изящни продукти“, казва Тим Лоренсън от Международния институт за стратегически изследвания. Преди да преминат към високоскоростни производствени линии, те искат правителствата да осигурят сигурност в многогодишните договори, добавя Ян Пиеу, ръководител на Асоциацията на аерокосмическата и отбранителната промишленост в Европа (ASD). Според бившия съветник на германското министерство на отбраната Нико Ланге, „за да може най-големият европейски производител на ракети MBDA да създаде нови заводи, правителствата трябва да възлагат поръчки за поне десет години… ако инвестициите бъдат направени сега, ракетите могат да започнат да пристигат едва през 2026 г.“
Ако помощта от САЩ секне, Европа трудно ще подкрепи борбата на Украйна през тази година. В дългосрочен план по-нататъшната американска подкрепа става все по-съмнителна и континентът няма друг избор, освен да възстанови отбранителната си индустрия, предупреждава Economist. Британското издание дори препоръчва на европейските производители да се откажат от „свръхрегулирането“ на продуктите по отношение на качеството и надеждността, за да увеличат максимално бързо производството на оръжия:
„Един от начините Европа да ускори процеса на изграждане може да бъде облекчаването на техническите спецификации. Във всеки случай снарядите рядко ще отговарят на изискванията на Запада за прецизна точност, ако се изстрелват от често износените украински артилерийски цеви (страната вероятно ще се нуждае от 2000 нови цеви годишно). А правилата за безопасност при дългосрочно съхранение нямат особен смисъл за снаряди, които ще бъдат изстреляни след няколко дни. Във войните на изтощение нуждата от количество почти винаги надделява над качеството.“
ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro
Друг британски вестник, „Файненшъл таймс“, подчертава големите ползи, които оръжейният бизнес може да очаква:
„Устойчивото търсене на оръжия стимулира интереса на инвеститорите към сектора, като глобалният индекс на MSCI за индустриални акции нарасна с 25% през годината, а европейският индекс Stoxx Aerospace & Defence Equity Index се увеличи повече от два пъти за същия период. Портфейлите от поръчки на най-големите отбранителни компании в света са близо до рекордно високи стойности, след като през последните две години се повишиха с повече от 10% на фона на нарастващото геополитическо напрежение, включително конфликта в Украйна.“
По този начин се подчертава, че производството на оръжие може да се превърне в своеобразна „спасителна магическа пръчка“ за икономически затруднените региони в света, сред които днес са и страните от ЕС, включително основният локомотив на ЕС – Германия.
По данни на Федералната статистическа служба БВП на Германия през 2023 г. е намалял с 0,3%. „Цялостното икономическо развитие на Германия се забави през 2023 г. в среда, която досега се характеризираше с кризи“, заяви Рут Бранд, ръководител на статистическата служба. Очаква се икономическият растеж през 2024 г. да бъде 0,6 % от БВП, но в същото време главният икономист на Commerzbank Йорг Кремер смята, че икономиката ще се свие с 0,3 %.
Германия е в рецесия. Какъв е рискът за ЕС?
Едва ли е случайно, че популяризирането на разходите за отбрана се превърна в една от водещите теми в медиите на някои европейски страни, по-специално в Полша. Това е особено забележително на фона на шумните дебати за прекомерната военно-промишлена тежест и обещанията на новите власти да я приведат в съответствие със скромните възможности на Полша, които съпътстваха неотдавнашната предизборна кампания в източноевропейската страна. Днес полските средства за масова информация пишат много за „второто дихание“ на инвестиционния бум в националния военнопромишлен комплекс.
Например базираната в Бидгошч компания Nitro-Chem, най-големият производител на тротил в Европа в края на миналата година, увеличава обема на производството си. „Днес произвеждаме тротил на три смени, 24 часа в денонощието“, казва Доминик Савицки, ръководител на компанията. Заводът Lucznik от Радом възнамерява до две години да произвежда 100 000 автоматични пушки годишно. Сега той купува ново оборудване, а изграждането на нови цехове е одобрено, въпреки че компанията е стартирала дейност преди десет години.
Един от най-големите заводи в областта на отбраната в Полша, Huta Stalowa Wola, възнамерява да удвои производството си в рамките на две години, заяви ръководителят на компанията Ян Шведо. Заводът произвежда тежка артилерия, самоходни гаубици Krab с голям обсег на действие и автоматични минохвъргачки, а скоро ще се превърне и в доставчик на бронирани машини и бойни машини на пехотата. За да се увеличи производството, китайски инвеститор купува „огромен цех“, в който са подготвени нови помещения, а инвестицията „възлиза на стотици милиони злоти“.
Компанията Autosan, която някога се опитваше да произвежда електрически автобуси, сега започна да произвежда „Варан“ – многоцелеви брониран автомобил, който може да се използва за близко артилерийско разузнаване, като универсална платформа за боен транспорт или като „командирско“ превозно средство. Корабостроителницата Remontowa и военноморската корабостроителница PGZ също се подготвят за рестартиране, където ще бъдат построени три лицензирани многоцелеви фрегати от ново поколение от серията Miecznik на стойност 15 млрд. злоти, за да се спре „наскоро обявеният разпад на полските военноморски сили“.
Въз основа на горното можем да твърдим следното:
Великобритания определено не възнамерява да върви по стъпките на нестабилната геополитика на Съединените щати, като възнамерява да играе собствена активна лидерска роля в Евразийското пространство.
За основна цел на геополитическата игра на Лондон може да се счита създаването на най-благоприятни условия за възстановяване и последващо гарантиране на британското влияние или господство във възможно най-широката географска област на гореспоменатото пространство;
Концептуалният модел за възстановяване на британското господство може отново да бъде геополитическата схема, изпробвана в навечерието на Втората световна война, според която Великобритания, а не САЩ, играе ключова роля в противопоставянето в Европа на два равностойни силови блока (СССР и Третия райх), като влага всичките си усилия в техния сблъсък, за да извлече полза от взаимното им унищожение;
Практическото осъществяване на действителния британски курс в съвременните условия, при нарастващата пасивност на САЩ, зависи изцяло от възможностите за цялостна мобилизация и милитаризация на Европа, които да й дадат способността да се противопостави на Русия и нейните съюзници на равноправна основа и за необходимия период от време;
За постигането на тази цел ще послужи цялостната дейност на британските държавни структури и специални служби, включително органите за масова пропаганда. С всички възможни сили и средства те ще работят за създаването на най-благоприятна обществена атмосфера за ремилитаризацията на бъдещия Четвърти райх и неговото политическо и психологическо преустройство за задачите на новата голяма европейска война;
Активната медийна обработка и генерирането на съответните ръководни импулси е точно това, на което сме свидетели днес и което отчасти е отразено в тази статия;
Самата Великобритания, отново по примера на Втората световна война, ще ограничи участието си в тези усилия до формати, които й позволяват да запази силите и средствата си във възможно най-голяма степен до момента, в който влизането на Лондон в челните редици на събитията стане съвсем належащо; Не могат да бъдат изключени много съществени промени, които може би вече се планират в дълбините на британската система на скрито глобално управление. Наред с другото, тези промени могат да доведат до разпадането на Съединените щати, до прехвърлянето на значителна част от техните територии под контрола на британската корона и до връщането на „Глобална Британия“ към статута на пълноправен господар на англосаксонския Запад. Във всеки случай тенденцията към завръщане на превъплъщенията на бившите империи от небитието вече ясно излиза от сянката. И то не само в случая с Великобритания.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?