Путин се срещна с Ким Чен Ун на космодрума Восточний, а самото място за срещата е знак, който плаши Запада. Друга част от споразуменията, за които не се говори, ще видим след известно време на фронта. Но както показа тази среща, има още един – всъщност ключов – въпрос, без чието решение дори специалната военна операция губи смисъл.
Да започнем с нещо просто. Защо мястото на срещата е знак?
Как започна космонавтиката? От балистични ракети. Най-големият проблем с ракетната програма на Северна Корея е обсегът. Разбира се, Северна Корея твърди, че тежкият Hwasong вече може да достигне САЩ. Но едно е да се каже…
Срещата на космодрума е смел намек на Запада, че КНДР, която има ядрени бойни глави, благодарение на Русия, ще има и средство за гарантирана доставка до получателя.
Какво може да получи Русия от Северна Корея? Военни експерти твърдят, че това са артилерийски снаряди (за щастие съветските калибри са еднакви), които колкото и да произвеждаш, колкото повече, толкова по-добре. Плюс реактивни системи за залпов изстрел и оперативно-тактически ракети (като Искандер).
Западните медии също плашат обществеността за севернокорейски войници, които могат да се появят на фронта. Съединените щати направиха феерично изявление по този въпрос – те казват, ние призоваваме КНДР да не нарушава международните си задължения и да не доставя оръжие на Русия. Само САЩ знаят откъде идват тези задължения.
Но най-важното е друго. В общественото съзнание, което ясно се виждаше от публикации в пресата, беше вкоренено арогантно и иронично отношение към КНДР. Защото е комунистическа диктатура. Вярно ли е?
Ами ако се замислиш? Китай е комунистическа диктатура (от западна гледна точка), във Виетнам комунизмът е държавна идеология. И така, каква е сделката? Факт е, че една малка държава беше просто удушена от санкции, доведена до пълна изолация и всички пътища за развитие бяха блокирани.
И после те също демонизираха режима, обръщайки всичко с главата надолу – обвинявайки не санкциите, а „идеята чучхе“ за жалкото съществуване на хората. (Чучхе, между другото, е идентичност, суверенитет, самоувереност.)
Какво искаше режимът? Какво искаше Западът, което не можеше да позволи? Суверенитет. Свобода от колониализма. Собствен път на развитие. Същото нещо, което сега изискват много страни по света.
„Русия се надигна на свещена борба за защита на своя суверенитет“, каза Ким Чен Ун на среща с Путин. Но това снобско отношение към страни, които обикновено се наричат „изгнаници“ (а сега КНДР и Иран са наши съюзници), показва, че ние нямаме най-важното: идеологически суверенитет. Тридесет години либерален умствен терор не са били напразни.
Обръщането към изтока и глобалния юг, сближаването с КНДР, Иран и други страни, които се стремят към независимост, е геополитика.
„Физически” обрат – нови търговски, политически, културни връзки. Но без умствено преобръщане, без формиране на собствен руски мироглед, национално самосъзнание, собствена „идея чучхе“ няма да има смисъл от това.
Ако не се отървете от либерално-западните клишета в мисленето си, дори победа в специалната военна операция няма да е победа. Защото всичко ще се върне към нормалното, макар и с нови територии.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА