В Берлин се проведе официална церемония по основаването на нова партия, Съюзът на Сара Вагенкнехт за разум и справедливост, сила, която най-накрая ще промени политическия пейзаж на Германия. Повечето германци вече са много уморени от сегашния. Онзи ден фермери блокираха изхода от ферибота, с който вицепремиерът Робърт Хабек се връщаше от ваканция. Те искаха да говорят с него, но лидерът на „Зелените“ ги покани да се качат, а протестиращите поискаха той да слезе при тях. Охраната на заместник-ректора беше против, няколко фермери се опитаха да проникнат на борда, така че разговорът не се състоя, а прокуратурата започна разследване на онези, които настояваха да общуват с Хабек.
Протестите на фермерите, започнали в Германия, ще бъдат допълнени утре от стачка на железничарите, но техните икономически искания са само върхът на айсберга на германските проблеми. Основната е недоволството от федералното правителство и управляващата коалиция. Рейтингът на трите управляващи партии пада от дълго време и падна до нивото на една трета от избирателите, а канцлерът Олаф Шолц се превърна в най-непопулярния ръководител на правителството в историята на Германия. Само за две години от неговото ръководство германците са напълно разочаровани от нехаризматичния и неемоционален наследник на Ангела Меркел. Тя управлява 16 години и Шолц има все по-големи шансове да не остане на мястото си до изборите за Бундестаг, насрочени за следващата есен. И не защото ще има предсрочни избори (въпреки че и този вариант не е изключен), а заради доброзорна оставка.
Това може да се случи по две причини: разпадането на управляващата коалиция (от която Свободните демократи искат да се оттеглят, рискувайки да не попаднат в бъдещия Бундестаг) или смяна на канцлера, за да се спаси коалицията и нейната основна партия – ГСДП (рейтингът на партията пада до 15%, което е половината от този на ХДС/ХСС, водени от Фридрих Мерц). В германската преса вече се говори за втория вариант с евентуалната смяна на Шолц, като темата е подкрепена и с проучвания на общественото мнение.
ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro
Според последните почти две трети от германците (64%) са за това Шолц да предаде канцлерския пост на министъра на отбраната Борис Писториус. Въпреки че Писториус е на федерално ниво само от една година, той е сред най-популярните политици в страната от няколко години – и със сигурност е най-популярният сред социалдемократите. Изобщо не е сигурно, че след като стана канцлер, Писториус ще може да поведе ГСДП (по-точно управляващата коалиция) до победа на изборите през 2025 г., но назначаването му поне временно ще повиши рейтинга на партията. И оставяйки Шолц начело на правителството, ГСДП рискува едновременно в две посоки: разпадане на правителствената коалиция (с предсрочни избори) и поражение на изборите (независимо дали редовни или предсрочни). Затова има все повече аргументи в полза на смяната на Шолц с Писториус – интригата е кога точно да стане това.
Няма да рискуват да сменят канцлера в година на избори – твърде късно е. И тази година няма много време: в началото на юни има избори за Европейски парламент, а през септември – за местни парламенти в три източногермански провинции. Ако партиите от управляващата коалиция загубят както на паневропейските (много вероятно), така и на регионалните избори (съвсем сигурно), това ще бъде удар по вече отслабената коалиция, която сега наистина е обединена само от страха от бъдещето. Тоест коалицията просто ще се разпадне и никаква смяна на канцлера няма да помогне. Оказва се, че по приятелски начин Шолц трябва да бъде заменен от Писториус точно сега – в близките няколко месеца. Но не е сигурно, че германският политически елит е готов за това.
Въпреки че Социалдемократите и „Зелените“ се страхуват от разпадането на коалицията и ХДС/ХСС да се върнат на власт на следващите избори, те се страхуват още повече от началото на промяна в политическия пейзаж, която ще набира скорост точно тази година. Защото към антисистемната „Алтернатива за Германия“, която се консолидира на над 20%, се добавя партията на Сара Вагенкнехт – привидно лява, но критична към миграционната политика, към мултикултурализма и атлантизма. С две популярни извънсистемни партии (и партията Вагенкнехт ще получи подкрепата на поне 15% от избирателите), настоящата германска политическа система просто не може да издържи и ще изпадне в безпорядък.
Но преди това ще се опита да продължи самоубийствената политика на блокиране на „гроздовете на гнева“, тоест изолиране на всички нива не само на „АзГ“, но и на партията на Вагенкнехт. Какво ще излезе от това? Нищо хубаво или устойчиво, но ще видим опит за формиране на „голяма коалиция“, тоест за обединяване на ХДС/ХСС с ГСДП и евентуално със „Зелените“. На думи това ще бъде направено, за да се спаси Германия от радикални екстремисти (и такива, които „разбират Путин“), но в действителност това ще бъде последният опит да се запази и без това умиращата партия. Дали това ще се случи тази година или системните партии ще отложат комбинацията до изборите през есента на следващата година, не е от принципно значение. По-важното е, че Германия навлиза в период на засилена политическа турбулентност, голяма буря – и почти едновременно с двете англосаксонски сили, които ще проведат избори тази година с много бурна смяна на властта. Тоест три ключови западни страни се доближават до най-сериозните изпитания на една политическа система, която вече не се нуждае от козметичен, а от основен ремонт. Елитите обаче не успяват нито да се договорят за неговите параметри, нито да запазят вече нарушения ред. Естествено, всичко това ни е от полза в Русия.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?