Няма правописна грешка в заглавието – не става дума нито за милиони, нито за милиарди. Двадесет и един трилиона долара се губят от отчетите на военното министерство на САЩ от 1998 до 2015 г.
Лий Кемп, truthdig.com
Двадесет и един трилиона долара.
Данни на Пентагона показват, че той няма документи, с които да отчете разходи за 21 трлн. долара. Да, говорим за трилиони, с „т”. Тази информация може да промени всичко. Но за това малко по-нататък.
Има определени неща, които човешкият ум не може да прави. Сложните ни мозъци не могат да виждат света в инфрачервено, не могат да произнасят наобратно думи по време на оргазъм и въобще не могат да възприемат числа над няколко хиляди.
До няколко хиляди можем да ги усетим, да си ги представим. Всички сме били на стадиони с по няколко хиляди души и имаме представа какво са толкова хора (и колко хлъзгав става подът под краката ни).
Но милиони не можем да си представим. Превръщат се в неясна мъгла. Опитът да си ги представим е като да се опитаме да прегърнем спомен. Може би знаете какво може да се купи с един милион (може дори да искате това нещо), но вероятно не знаете колко е висок куп с един милион долара в еднодоларови банкноти. Вероятно не знаете и за колко време работещият на минимална заплата ще изкара един милион долара.
Затова и опитите да осъзнаем – наистина да осъзнаем, че Пентагонът е похарчил безотчетно 21 трлн. долара между 1998-а и 2015 година, ни убягват подобно на това да чуете от майка си, че третият ви братовчед, с когото сте се виждали само два пъти, се развежда. Изглежда смътно обезпокоително, но забравяте за това след 15 секунди, защото… какво друго да направите?
Двадесет и един трилиона.
Но да се върнем в началото. Преди две години професорът по икономика Марк Скидмор чува бившата зам.-министърка на благоустройството и градското развитие Катрин Остин Фитс да казва, че от службата на главния инспектор на Пентагона са открили 6,5 трлн. безотчетни разходи за 2015 г. Тъй като е професор по икономика, Скидмор си помислил: „Сигурно говори за 6 милиарда долара. Ако са 6 трилиона, това значи, че Пентагонът не може да се отчете за пари, които са повече от брутния вътрешен продукт на цяла Великобритания.
Но и 6 млрд. безотчетни харчове също са огромна сума.”
Затова Скидмор се заема да прегледа доклада на главния инспектор и открива нещо интересно: наистина става дума за трилиони! Безотчетни харчове за 6,5 шибани трилиона за 2015 г.! Съжалявам за лошия език, но според граматическите правила, думата „трилион” винаги трябва да бъде предшествана от „шибан”. И наистина са повече от БВП на Великобритания.
Скидмор провежда скромно изследване. Според материал на „Форбс“ от декември 2017 г., „той и Катрин Остин Фитс… проучват редица държавни уебсайтове и откриват подобни доклади още от 1998 г. Въпреки че документите са непълни, правителствените източници говорят за разходи за 21 трлн. долара, за които липсват документи, изхарчени от министерствата на отбраната и на благоустройството и градското развитие в периода 1998-2015 г.”
Да спрем за секунда и да си представим колко са 21 трлн. долара (което не можем, защото ще причини късо съединение в мозъка ни, но все пак да опитаме).
Предполага се, че всички пари на фондовата борса са 30 трлн. Долара.
БВП на Съединените щати е 18,6 трлн. Долара
Представете си куп с пари само с банкноти от по 1000 долара. Колко висок ще бъде този куп, ако парите в него са един трилион долара? 101 километра.
Представете си, че изкарвате по 40 хил. долара годишно. Колко време ще ви трябва да изкарате един трилион? Не си го поставяйте за цел, защото ще ви трябват 25 милиона години (което звучи доста, но съм чувал, че щом прехвърлите десет милиона години, времето започва да лети, защото вече сте научили наизуст пътя до офиса, къде е кафе машината и пр.)
Човешкият мозък не е създаден да мисли за трилиони долари. И определено не е създаден да мисли за изхарчени от министерството на отбраната 21 трилиона, за които то няма документи. Тези числа звучат безумно. Като Алекс Джоунс да открие татуировка на задника си, направена му от извънземни.
Но това число 21 трилиона идва от службата на главния инспектор на министерството на отбраната. Макар че, както пише „Форбс”, „след като Марк Скидмор започва да разпитва службата за тези необосновани харчове, нейният сайт, който документира, макар и в непълен вид, тези „счетоводни напасвания”, мистериозно е свален.” За щастие много хора преди това успяват да свалят копия от доклада, който можете да видите.
https://www.facebook.com/DokumentalniFilmi/videos/1798613233550612/?t=14