Преговорите между САЩ и Северна Корея се сблъскаха с определени трудности. Властите на КНДР признаха. Че визитата на държавния секретар Майк Помпео предизвика у тях «чувство на съжаление“. Според тях, по въпроса за денуклеаризацията американските власти представят на Пхенян „едностранни и близки до бандитски изисквания», предава CBS News.
Преговорите на най-високо равнище между Съединените щати и Северна Корея по всяка вероятност се стопираха. Пхенян нарече визитата на държавния секретар Майк Помпео „достойна за съжаление“ и обвини Вашингтон за стремежа му да окаже натиск върху страната с помощта на „близки до бандитски изисквания“ по ядреното разоръжаване, съобщава CBS News.
Заявлението беше публикувано от МВнР на КНДР след като Помпео завърши двудневните преговори с представителите на местните власти. Забележителното е, че за разлика от миналите визити, този път държавният секретар не се срещна със северокорейския лидер Ким Чен Ун.
Представителите на КНДР твърдят, че САЩ са „предали духа“ на състоялата се миналия месец среща на Тръмп и Ким, поставяйки едностранни изисквания за пълна, проверяема и необратима денуклеаризация (CVID). Пхенян характеризира новите преговори като „много тревожни“, защото те водят до „опасна фаза“, която може „да разклати по-рано изказаната твърда решимост” на страната да се раздели със своята ядрена програма.
Критикувайки преговорите с Помпео властите на КНДР старателно избягваха нападките срещу ръководителя на Белия дом. Те подчертаха, че „напълно доверяват на президента Тръмп“, но предупреждават Вашингтон за „противодействие на волята на лидерите“, обръща внимание CBS News.
Според телевизионния канал, липсата на среща на Помпео с Ким и отзива на северокорейската страна за преговорите са породили безпокойство относно бъдещата денуклеаризация. И това е въпреки, че след срещата в Сингапур Тръмп уверяваше, че Пхенян вече не представлява ядрена заплаха.
Помпео не коментира пред журналистите неотдавна появилите се в средствата за масова информация сведения за това, че КНДР разширява ядрените си обекти. Според него двете страни „в еднаква степен са решително настроени“ да проведат денуклеаризацията на Корейския полуостров.