Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

АНАЛИЗИ

Резултатите от срещата между Тръмп и Путин предизвика истински бяс във Вашингтон

„Тръмп се разпрати с Путин за помощта в победата на президентските избори“, „предателство“, „позор“. С такива възгласи американската политическа аристокрация посрещна изказването на Тръмп след на разговора му с Путин в Хелзинки. Всъщност тази реакция бе провокирана от една-единствена фраза на американския лидер.

Съдейки по атмосферата на пресконференцията, състояла се след двучасовата среща, Доналд Тръмп и Владимир Путин намират общ език. Първата пълноценна среща между двамата лидери се състои в понеделник в Хелзинки, тоест година и половина, след като Тръмп стана президент и за първи път изрази публично желание за провеждането на такава среща.

За това дали им се е отдало да постигнат конкретни договорености, лидерите премълчават. Те просто публично обещават по-често да се срещат отсега. Путин предложи на Тръмп да помисли „над философията за изграждането на двустранните отношение в дългосрочна перспектива“.

„Към този процес би било добре да се привлекат опитни експерти, добре знаещи руско-американската история. Идеята е да се формира експертен съвет от влиятелни руски и американски политолози, учени, бивши дипломати и военни, които да се заемат с издирването на точки на съприкосновение и осмисляне на това, как да се изведе международното сътрудничество на устойчива и позитивна траектория“, заяви руският президент.

Тръмп започва своята реч фактически с покаяние. Наистина, упреква и Русия, но основният патос на обвиненията му е насочен към политиката на САЩ за последните години.

Диалогът с Путин той нарече „дълбок и полезен“ а самият руски президент – „съперник в добрия смисъл на тази дума“, допълвайки, че това е „комплимент“. Освен това Тръмп направи на Путин символичен подарък – пуловер на капитана на хокейния клуб „Вашингтон Капиталз“ Александър Овечкин. Путин подари на Тръмп футболна топка от Световното първенство.

Бившият посланик на Русия в САЩ, първият заместник председател на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията Владимир Лукин в интервю пред вестник „Взгляд“ приветства идеята за подобен съвет. „Идеята да се създаде подобен „съвет на мъдреците“ се изказва от редица хора, в това число и от мен. Разбира се, трябва този съвет да се състои от наистина много уважавани в съответните страни хора. На второ място, властите трябва да се вслушват в тях“, заяви Лукин.

Според бившия посланик, по време на срещата най-важното е това, което е прозвучало в разговора „на четири очи“. „Тази много незначителна част от това, което произтича от съдържанието на пресконференцията, говори, че се е случило именно това, което мнозина очакват. Направена е първата крачка за началото на диалога – не гръмки викове , докато се стои с гръб един към друг, а именно диалог по принципните въпроси“, не крие радостта си Лукин.

Но сенаторът е далеч от мисълта, че риториката на Вашингтон по адрес на Москва сега ще се смекчи.

„Ако Тръмп е казал така, навярно той мисли така“. Що се отнася до първата реакция в Америка, то значителна част от американската политическа система, в това число и републиканците, много болезнено възприемат думите на Тръмп, особено за това, че американците носят значителен дял от вината. Те също много болезнено възприемат това, че Тръмп на практика изрази несъгласие със своите специални служби, твърдящи, че Русия се намесва на американските избори“, разказва Лукин.

Наистина, Тръмп не само не започна да задълбава темата за „намесата на Русия на изборите“, но напротив, ясно даде да се разбере, че руският колега го е разубедил по този повод. „Имам голямо доверие към представителите на моето разузнаване, но ще ви кажа, че президентът Путин бе много убедителен и силен в своето възражение днес“, заяви американският лидер. Тези думи предизвикаха в САЩ истинска политическа буря. „Това не е нищо по-различно от предателство. Зарежи това, че коментарите на Тръмп са слабоумни, той е напълно в джоба на Путин“.

„Патриоти-републиканци, къде сте“, заяви в „Туитър“ бившият директор на ЦРУ Джон Бренън.

„Тръмп се разплати с Путин за помощта в победата на президентските избори“, с такъв коментар излезе Washington Post. Авторът на статията Грег Сарджънт твърди, че от срещата в Хелзинки е спечелил единствено руският президент, за когото е важен самият стремеж да се снижи международния натиск спрямо Русия.

Основният рупор на американските демократи, телевизия CNN, в своята критика към Тръмп отиде още по-далеч. „Вие виждате може би едно от най-позорните изказвания на американски президент пред руски лидер, който някога съм виждал“, възмущава се водещият Андерсън Купър.

Сенаторът-републиканец Джон Маккейн също нарече изказването на Тръмп „едно от най-позорните на президент на САЩ, откакто се помни“. Сенаторът-републиканец Линдзи Греъм призова Тръмп да провери подарената му футболна топка за наличието на „бръмбари“ и изобщо да не допуска „попадането ѝ в Белия дом“.

Американистът Дмитрий Дробницкий също се радва на предстоящото създаване на съвет на експерти. „За мен бе най-важно да чуя предложението на Владимир Путин да се мисли не само над практическите въпроси от двустранните отношения, но и над философията на взаимоотношенията“, заяви той пред „Взгляд“.

„Корпорация „Студена война“, както я наричам, има сериозна инфраструктура за вражда, огромна мека сила, огромни медийни възможности и под ней наистина е изградена цяла философия. Същността се заключва в това, че САЩ и Русия уж не могат да си взаимодействат по човешки и те могат да бъдат само съперници. И тук във взаимодействието, което е подкрепено с немалко количество исторически примери, такава мяка сила няма“, заяви Дробницкий.

Засега не очаквайте много от тази среща сега. Но президентите, а това бе очевидно, по цяла редица въпроси гледат по сходен начин“, заяви експертът. „Оказва се, че избирателят на Тръмп в негово лице гледа на много неща в света със същите очи като руския народ в лицето на Путин“. Според него дори и простата констатация на този факт е мощен удар по инфраструктурата на враждите.

„Целият този либерално-глобалистски елит се опитваше да предотврати тази среща с цялата си сила. В течение на година и половина тази среща бе отлагана. Те напълно разбират, че сега сериозен импулс ще получи проект, алтернативен на този, в който Москва се разглежда единствено като вероятно противник. И е ясно, че това е избива табуретката изпод краката на глобалното началство“, заключва Дробницкий.

Междувременно, самотата на Тръмп в собствения му Бял дом ясно се разкрива от сензационната новина, която се разпространява от CNN, разчитащ на източниците му. Неговият преводач, Марина Грос, ще бъде разпитана при завръщането си. Хората от обкръжението на Тръмп сериозно ще разпитват жената за какво президентът е общувал с Путин по време на срещата им на четири очи.

„Путин надигра Тръмп. Без съмнение. Но когато Тръмп се върне в САЩ, той ще се сблъска с безпрецедентен натиск. Той, според мен, вече е започнал“, написа на своя профил във „Фейсбук“ политологът Дмитрий Орлов. „Какъв ще бъде предвид реакцията на американската политическа система – резултатът от срещата между президентите на Русия и САЩ. Това в момента е основният въпрос“.

Може да харесате