Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

ВОЙНА

САЩ се страхуват да не провалят имиджа на Ф-16 в Украйна

Украйна продължава да оказва натиск върху западните страни по въпроса за доставката на изтребители Ф-16. По този начин украинският президент Володимир Зеленски иска да направи този въпрос основен на срещите на Г-7 и НАТО. На какво са способни F-16 в сравнение с руските самолети, кой ще ги управлява и какви задачи ще се опита да реши командването на ВСУ, когато получи тези самолети?

Във вторник изданието “Политико”, позовавайки се на съветника на ръководителя на украинското министерство на отбраната Юрий Сак, съобщи, че ВСУ очакват да получат от западните страни 40-50 изтребителя Ф-16. Той уточни, че украинското командване възнамерява да сформира три или четири ескадрили от тези самолети за защита на небето, тъй като в момента страната „няма с какво да спре“ руските самолети.

Сак добави, че ПВО на Украйна няма да бъде пълна без изтребители Ф-16 и отбеляза, че президентът Владимир Зеленски би искал да направи въпроса за доставките на изтребители основен въпрос на срещата на Г-7 в Хирошима, както и на срещата на високо равнище на НАТО във Вилнюс през юли (преди чието начало Зеленски планира да събере „коалиция за изтребители“).

Той също така обясни, че въпреки че Италия, Франция, Великобритания и Германия не разполагат с Ф-16, тези страни възнамеряват да поискат доставки от САЩ и Турция. Германия явно е започнала с това. Как така? Мари-Агнес Щрак-Цимерман, председател на комисията по отбрана на Бундестага и представител на Свободната демократическа партия, се противопостави на доставката на германски бойни самолети за Киев.

Според нея нито изтребителите “Торнадо”, нито “Юрофайтър” не трябва да бъдат в небето на Украйна, главно поради обсега на самолета и сложността на обучението. Но в същото време Щрак-Цимерман отбеляза, че Киев трябва да получи други типове самолети, като съветски МиГ-29 или американски изтребители Ф-16.

На свой ред френският президент Еманюел Макрон заяви, че Париж е готов да започне обучение на украински пилоти още сега. Според него Франция може да направи това заедно с някои други европейски страни, които са изразили такава готовност. Той отбеляза, че все още се водят преговори със САЩ. В същото време Макрон не потвърди, че страната е готова да достави военни самолети на Украйна, отбелязвайки, че това остава теоретично.

А координаторът по стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви, че Вашингтон все още не планира да прехвърляна Киев тактически ракети АТАКМС и самолети Ф-16. В същото време по-рано един от пилотите на руските въздушно-космически сили, който сега участва в СВО, разказа, че самолетите на ВВС на ВСУ сега се управляват предимно от чуждестранни наемници.

„Що се отнася до самия Ф-16 и вероятността тези самолети да бъдат прехвърлени, техническите характеристики на Ф-16 по никакъв начин не превъзхождат руските изтребители. Важно е обаче да се разбере, че в момента самолетът действа предимно като носител на определени оръжия. Следователно характеристиките на ракетите, с които ще бъдат оборудвани, са много по-важни “, каза Роман Гусаров, главен редактор на “Авиа.Ру”.

„Теоретично стойността на подобни доставки нараства във връзка с новината за получаването на британските ракети “Сторм Шадоу” от ВСУ. Но не трябва да се паникьосваме: през последната година руските системи за ПВО се доказаха изключително положително. Ние сваляме вражески самолети редовно и ефективно. Не мисля, че Ф-16 ще бъде по-опасен в това отношение “, отбелязва експертът.

„Въпреки това възниква въпросът кой ще седне на кормилото на 50-те машини. В Украйна има остър недостиг на професионални пилоти. Сега някои представители на ВСУ Украйна се обучават в страни от НАТО, но няма да е възможно да се образоват асове за шест месеца. Разбира се, някои от тях все пак ще получат достъп до Ф-16. Но пилотите на НАТО също ще се вдигнат във въздуха“, подчертава събеседникът.

„Разбира се, 50 самолета са доста. Не мисля обаче, че те ще успеят радикално да променят ситуацията. Първо, за да доминира в небето, врагът трябва да има числено предимство над нас. Трудно е да се каже колко машини използваме, но петдесет едва ли ще позволят на ВСУ да постигнат мнозинство “, подчертава Гусаров.

„Второ, по отношение на авиацията поддръжката на техниката играе много по-важна роля от нейното количество. Украйна не разполага с необходимите бази за ремонт на Ф-16. Почти невъзможно е да се създадат за толкова кратко време. В това отношение прехвърлянето на съветски модели на ВСУ изглежда по-логично ”, смята експертът.

„Разбира се, наблизо е Полша и теоретично е възможен сценарий, при който самолетите да бъдат пренасочени към Варшава за поддръжка и зареждане с гориво. Но такива междинни „скокове“ все пак намаляват ефективността на използването на авиацията“, отбелязва събеседникът.

Гусаров предполага, че врагът с помощта на западна техника ще се опита да върне фронта до границите на Руската федерация до 2022 г. Също така, според експерта, ВСУ ще извършват атаки срещу военни обекти, които се намират не само на фронта, но и в тила.

„Украйна иска да получи Ф-16, защото той е сравним с МиГ-29 по характеристики и за украинските пилоти ще бъде по-лесно да се научат да управляват тези машини. Освен това Ф-16 е дори по-добър по експлоатационни, маневрени и скоростни характеристики от изтребителя-бомбардировача Ф-35 пето поколение“, обяснява военният експерт Юрий Кнутов.

„Но мисля, че САЩ ще се противопоставят на доставката на Ф-16 на Украйна. Този изтребител има доста голям експортен потенциал. В САЩ той е позициониран като “убиец на МиГ”, въз основа на опита от войните от 80-те години в Близкия изток. И това не е изненадващо, защото в тези войни бяха представени самолети от различни поколения, а „американците“ бяха по-млади“, спомня си събеседникът.

„Ако САЩ все пак решат да направят такива доставки, тогава ВСУ ще получат самолети от най-ранната модификация без онези нововъведения, които съответстват на поколението 4++. Нашите системи за ПВО и изтребители ще ги унищожат без проблем. Но дори това в Щатите може да се разглежда като удар върху имиджа на Ф-16 и американския военно-промишлен комплекс “, добави той.

„Защо са ѝ на Украйна Ф-16? Първо, за противодействие на нашите крилати ракети и дронове. Второ, за дистанционно управление на Черно море. Трето, да се помогне на сухопътните сили фронта, включително по време на планираното контранастъпление. Четвъртата цел е да замени съветските МиГ-29 и Су-27, тъй като Украйна и други страни изчерпват резервните си части за тях“, отбеляза експертът.

„Украйна планира да изстрелва британски ракети “Сторм Шадоу” от Э-16. Също така с Ф-16 Украйна иска да използва американски управляеми високопрецизни бомби ГБУ-39. Така с навлизането на Ф-16 Украйна ще увеличи броя на използваните висопрецизни оръжия с голям обсег на действие“, уточнява анализаторът.

„Те ще бъдат базирани в Украйна, както и в Полша и Словакия. Самолетите ще бъдат използвани за подкрепа на войските в контранастъпление. Имаме много възможности как да свалим Ф-16. В допълнение към ПВО, за това могат да се използват изтребители Су-30, МиГ-35. В Сирия например през 2018 г. Ф-16 беше свален от съветска система за ПВО С-200. Нашата съветска техника успешно „е работила“ по Ф-16 и преди“, спомня си източникът.

„Самолетът Ф-16 като цяло не е лош, по летателни характеристики той се сравнява с нашия Су-35. В същото време нашият аналог е по-добър по отношение на откриването на цели и поема малко повече бойно натоварване. Освен това американският изтребител губи от нашия по отношение на маневреност и скорост ”, коментира Андрей Красноперов, пилот-инструктор, майор от ВВС, майстор на висшия пилотаж на реактивни самолети.

„Да, западните съюзници могат да прехвърлят 40-50 изтребителя в Киев, но кой ще ги управлява? Единственият вариант, който виждам, е да изпратят екипажи в Украйна заедно със самолетите, но съюзниците на Киев едва ли ще се съгласят с това. За да се преквалифицират украинските пилоти да управляват такива машини, са нужни поне шест месеца обучение и високо ниво на владеене на английски език“, твърди източникът.

„Освен пилотите е необходимо да се обучи и обслужващият персонал. Освен това Ф-16 изискват по-дълги писти за излитане“, добави той. „Така, за да лиши Русия от господство във въздуха, Украйна се нуждае не само от западни самолети, но и от цял екип от квалифицирани специалисти. Да видим как НАТО ще реши този проблем“, смята Красноперов.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да харесате

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв “тръмпист” Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....

ПОЛИТИКА

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното събрание изпадна в патова...

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ИНТРИГИ

Няма преки доказателства, че той е поръчал разстрела на Манол Велев, но пред съда ще бъдат разпитани няколко ключови свидетели освен вдовицата му Ще...