Именно в Москва на Деня на победата стана ясно скритото значение на съюза между Русия и Китай. Както Си Дзинпин каза по-рано, идват промени, които не сме виждали от един век … И Москва е съгласна с това представяне.
Заедно с руския президент Владимир Путин на Парада на победата в Москва присъстваха лидерите на седем държави: президентът на Беларус Александър Лукашенко, министър-председателят на Армения Никол Пашинян, президентът на Туркменистан Сердар Бердимухамедов, президентът на Киргизстан Садир Джапаров, президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев, президентът на Узбекистан Шавкат Мирзийоев и президентът на Таджикистан Емомали Рахмон.
Въпреки различните изказвания през годината, те гледаха великия Парад. И радостно ръкопляскаха, както личи от официалните хроники.
Въпреки че дори в навечерието на парада на 9 май на Запад казаха, че Путин няма да рискува лично да присъства на Червения площад след атаката с дрон срещу Кремъл, но най-вероятно ще наблюдава дистанционно действието.
Казаха още, че Путин е останал напълно сам и Русия е изолирана от всички. Нито едно от тези заключения не се оказа правилно.
В действителност всичко се оказа съвсем различно. Нашият президент говори на Червения площад, имаше парад на победата и Русия има съюзници в тази борба срещу Запада. По-подробно за това в предаването „Скрити значения“ говори политическият наблюдател на „Първи руски“ Андрей Перла.
Възраждане на Руската империя?
Според политолога никой освен Запада не се е съмнявал, че лично Владимир Путин ще говори на парада. Но което е още по-интересно, на парада присъстваха едновременно седем президенти на постсъветските републики, така наречените „губернии на Руската империя“.
От тези, които формират основата на ОНД, не беше там само президентът на Азербайджан Илхам Алиев. Обяснението за това беше доста убедително от дипломатическа гледна точка, каза Перла. Това е годишнината на неговия велик баща Гейдар Алиев.
“Беше там, разбира се, Александър Лукашенко. Бяха и лидерите на Армения, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан и Казахстан…”
Но какъв е смисълът от тяхното присъствие? И че тези осем републики, включително Русия, съставят днешното имперско пространство на Русия. Тоест пространството, за което може да се каже: ето, тук се корени Руската империя“, обясни експертът.
Той отбеляза, че „няма да можем да върнем цялото пространство на Съветския съюз, дори и в случай на свръхуспешни военни операции“. Дори е трудно да си представим, че “балтийските лимитрофи” ще се върнат в нашия състав.
Най-вероятно “трибалтийците” биха предпочели да останат “свободни”, според собственото си разбиране. И да, трудно е да видим себе си при тях. Но Украйна се завръща точно сега.
“Това, за което се борим в Украйна, е връщането на хора и територии на Велика Русия“, отбеляза събеседникът на Цариград.
“Никаква независима Украйна, никаква украинска квазидържава повече не трябва да съществува. Където и да минава тази граница. Всъщност точно това каза президентът на Русия на парада”, смята политологът.
“И тези лидери, които дойдоха на парада и заедно с Владимир Путин отидоха да положат цветя на Вечния огън, показаха своята солидарност с нашия президент. Самото им присъствие на подиума до него означаваше, че са съгласни с всяка негова дума”, забеляза Перла.
“Те са съгласни, че срещу Русия е започнала агресивна война и сме принудени да се защитаваме. Те са съгласни, че участниците в СВО сега защитават родината си”, смята Перла.
“Те, както и самият Путин, подкрепят доброволците. И те, като самия Путин, разбират необходимостта от конфронтация със Запада“, каза той.
“Разбира се, това не отменя противоречията, които съществуват например между Русия и Казахстан или Русия, ОДКБ и Армения. Но в основното нямаме противоречия: ние сме съюзници в конфронтацията със Запада. И това е ясно доказано”, подчерта Перла.
Западно “сливане”
Друг момент, на който обърна внимание политическият експерт на “Цариград”, е, че повечето от лидерите на световните сили, които са се събрали в Москва, с изключение на Лукашенко и Путин, скоро ще присъстват на среща на върха в Китай.
По време на тази среща, както подчерта Перла, участниците ще обсъдят въпроси на икономическото, политическото и военното сътрудничество.
“А това означава, че те ще отидат в Китай с напълно ясно и вече демонстрирано разбиране”, смята той.
“Те са съобразени с политиката на Путин и подкрепят Русия. Те също като Путин и Русия разбират какво се случва днес в Украйна. И е съвсем ясно, че Китай също споделя повечето от тези мнения“, каза политологът.
Западът разбира, че не може да спечели тази война. По този начин британският външен министър Джеймс Клевърли призна факта, че китайският президент Си Дзинпин има много повече възможности да повлияе на президента Путин за преговори за мир в Украйна.
А според Перла те наистина искат да сключат „мир, който не е срамен за тях самите“, но се надяват, че Китай ще действа в този смисъл като миротворец и гарант за изпълнението на споразуменията, които хипотетично ще бъдат сключени. Но какво да кажем за самия Китай, каква е неговата позиция?
“А Китай иска унижението и поражението на Запада. Китай иска да изолира Запада и този “златен милиард”, воден от Съединените щати. За да се варят в собствения си сок. Въпреки някои миролюбиви изявления, които периодично звучат, всъщност Европа също тласка Китай в тази посока”, каза политологът.
Бъдещето принадлежи на Русия и Китай
Така изявлението на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел, че ще наложат санкции на китайски компании, които продължават да взаимодействат с Русия, предизвика много остра реакция в Китай. И никак не учтива от източна гледна точка, забеляза Перла. Китайците показаха, че са готови на санкции, само да им дадат причина.
“Тоест Китай е напълно неподготвен да се огъне под Запада и напълно неподготвен да промени позицията си.”, заяви Перла.
“И лидерите на страните, които дойдоха в Москва, добре осъзнават, че техните страни са в орбитата на влияние на две велики сили, Русия и Китай”, – отбеляза експертът.
Андрей Перла подчерта, че отношенията с Русия и Китай са от изключително значение за тези страни. И в същото време. Да, ще трябва да избират между тях, ако между Москва и Пекин има сериозни противоречия. Но по повечето важни въпроси те са съгласни.
“Следователно за Казахстан, Узбекистан и Киргизстан най-доброто решение за техните народи е да си сътрудничат както с Русия, така и с Китай. А на Запада да кажат: добре, извинете, така се случи”, – обобщи политологът.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ