В четвъртък Белият дом публикува заявление на Доналд Тръмп, в което е заявено: „Предвид несправедливия отговор на Китай заръчах на Държавната агенция за търговските представителства да разгледа въпроса за целесъобразността на допълнителните мита в размер на 100 милиарда долар“.
Това действие бе осъществено ден, след като Китай обеща да въведе мита в размер на 50 млрд. долара върху различни стоки от САЩ в отговор на заплахите за мита на Тръмп.
Тръмп също заръча на министъра на селското стопанство Сони Пърдю за подготви план за защита на американските интереси в селското стопанско от ответните действия на Китай.
Решението на Тръмп може да провали продължаващите усилия на американските и китайските чиновници да разведрят напрежението и да предотвратят пълномащабна търговска война между двете най-големи икономики на света.
Само няколко часа преди обявяването на новите мита, икономическият съветник на Тръмп Лари Кудлоу се опита да успокои опасенията, че конфликтът може да навреди на икономиката на САЩ. „Технически и двете страни само предложиха мита. Нищо не е въведено“, заяви той пред журналисти в Белия дом. „Мисля, че това е важен момент. Няма нищо задаващо се зад ъгъла. Ще има голяма дискусия по повода“.
Фючърсите на основните американски фондови индекси паднаха след заявлението на президента, това може да засили опасенията на Уол Стрийт по повод търговските предложения на Тръмп.
Оказва се, че е удвоил по-ранните призиви да въведе допълнителни 50 млрд. долара мита, заявявайки, че тази страна „нееднократно се е занимавала с практиката на несправедливо получаване на интелектуална собственост на Америка“. „Вместо да поправя действията си, Китай реши да вреди на нашите фермери и производители“, заяви той.
Тръмп използва своите президентски пълномощия за борба с китайската политика, която, според него, е разрушила промишлеността на САЩ. Така той изпълнява обещанието си от своята предизборна кампания то 2016 г.
Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър проведе търговско разследване, което определи, че Пекин несправедливо заставя американски компании да предават интелектуална собственост и технологии, за да влязат на китайските пазари.
Тези опасения са широко споделяни между политиците на Вашингтон. Но републиканците и някои демократи се опасяват, че въвеждането на митата може да провокира търговска война, която да попречи на икономическия ръст.
„Надявам се, че президентът изпуска пара, но, ако дори и наполовина е сериозен, то това е безумие“, заяви сенатор Бен Сасе, чийто щат изнася в Китай селскостопанска продукция за милиарди долари. „Той заплашва да подпали американското селско стопанство“.
Консерваторите също се притесняват, че търговският спор може да провали обръщението им към избирателите преди ноемврийските междинни избори за това, че снижаването от данъците от страна на Републиканците е помогнало на икономиката.
Китай отговори на САЩ в сряда, предлагайки 25% мито върху вноса на соя, царевица, самолети и автомобили от САЩ, много от които се произвеждат в щати, в които Тръмп спечели на изборите през 2016 г.
В сряда Тръмп написа на профила си в „Туитър“: „Ние не водим търговска война с Китай. Тази война бе загубена преди много години от глупави и некомпетентни хора, представящи САЩ. Сега имам дефицит на търговския баланс в размер на 500 милиарда долара годишно, а кражбата на интелектуална собственост е още 300 милиарда долара. Не можем да допуснем да продължава така“.
Същевременно „Синхуа“ предава, че подготовката на администрацията на президента Тръмп за нов списък вносни стоки от Китай за въвеждане на допълнителни мита „е сериозно нарушение на принципите на световната търговия“. „На 5 април президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от представителя на САЩ на търговските преговори да изготви на основа на чл. 301 от американския Закон за търговията от 1974 г. нов списък с допълнителни мита върху вносните от Китай стоки на обща сума от 100 милиарда долара. Подобни действия са сериозно нарушение на принципите на световната търговия“, съобщава китайската агенция.