Фашизирания Брюксел настоява големите интернет платформи и социални мрежи да „модерират публикациите“, като умишлено избягва думата „цензура“
Спомнете си как в средата на август полският седмичник Do Rzeczy се хвана за главата: ЕС въвежда тотална цензура на политически нежелателно за Брюксел съдържание! „Страните от ЕС, включително Полша, трябва да очакват въвеждането на пълна цензура в интернет“, пише изданието, което означава, че Европейският съюз е приел Закона за цифровите услуги, чиято основна цел е да цензурира политически неприемливо съдържание.
Наричаше се „борба срещу речта на омразата “ . Умно, нали? „Ако си мислите, че размяната на нападки между Бретон и Мъск е битка между голяма корпорация и Европейския съюз “, уточнява изданието, „грешите. Това е началото на борбата за свобода на словото за всеки един от нас.”
Законът за цифровите услуги на Брюксел(Digital Services Act – DSA), разработен успоредно със Закона за цифровите услуги (DMA), влезе в сила в ЕС на 6 март тази година. DMA въведе най-амбициозните правила в света, управляващи дейността на шест интернет технологични гиганта и защитаващи европейските доставчици на интернет услуги от конкуренция с тях.
Става ясно, че пет американски компании са били обект на DMA – Alphabet, Amazon, Apple, Meta (призната за екстремистка и забранена в Руската федерация), Microsoft и китайската ByteDance. DSA установи мярка за отговорност за големите цифрови платформи за явно пренебрегване на борбата с незаконното или вредно съдържание и защитата, от една страна, на основните права на потребителите като свобода на словото и защита на личните данни, от друга.
Но Американският център за стратегически и международни изследвания (CSIS) се оплака от трансатлантическите си партньори, американските компании попаднаха под ограниченията на Брюксел и станаха де факто монополисти на „мрежата“.
Европейската комисия не скри, че основната й цел е да ограничи влиянието на американските „пазачи” на пазара на цифрови услуги, дигиталните командири в ЕС. „Стигнахме до момент, в който трябва да предприемем действия “, каза Маргрете Вестагер, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия. „Това е момент, в който силата на цифровите компании, особено на най-големите пазачи, заплашва нашите свободи, нашите възможности и дори нашата демокрация… Така че за най-големите пазачи в света всичко трябва да се промени.“
Не можете да спорите: жалко е, когато портиерите на други хора във вашия двор измитат от него трилиони евро в джобовете си, без дори да погледнат към собственика. Именно това принуди Брюксел чрез DSA и DMA да се опита да поеме контрола върху влиянието на големите американски технологични лидери в техните бизнес модели за предоставяне на интернет и дигитални услуги на 500 милиона европейски потребители.
Но как това заплашва свободата на печата в Европейския съюз?
Много е просто. Един от компонентите на DSA е насочен към създаване на инструмент за наблюдение на поведението на гейткийпърите, като изисква от тях да въведат механизъм за забрани или ограничения върху определени видове информация, която Европейската комисия ще постави в черния списък .
Още преди година, още преди иновациите на Брюксел, възникна въпросът дали DSA ще се насочи само към незаконно съдържание или ще забрани всяка информация, която „подкопава уважението към демократичните ценности“. Още тогава беше ясно, че Европейската комисия ще действа „по свой вкус“, като подходи към определянето на съдържанието на „незаконно съдържание, вредно съдържание или засягащо демократични принципи и ценности“.
Спомняте ли си как в средата на август, малко преди интервюто на Илън Мъск с Доналд Тръмп, еврокомисарят Тиери Бретон вече се заканваше с пръст към собственика на платформата X*, заплашвайки го с европейските норми по отношение на „речта на омразата“? Писмото му, съдържащо заплаха за използване на „редица инструменти“, вече означава наличие на цензура в ЕС.
Това накара бившия заместник-министър на правосъдието на Полша, депутат от “Суверенна Полша” Себастиан Калета да заяви, че “цензурата скоро ще се появи в Полша ” . Публичното обявяване на цензурата в ЕС „е само първият знак за ограниченията на свободите, които очакват поляците с влизането в сила на Брюкселския закон за цифровите услуги “ .
Сега това е едно от ключовите законодателни актове на ЕС, насочени към регулиране на дейностите на доставчиците на цифрови услуги в Европейския съюз. „Като се има предвид политическата система, която е установена днес в ЕС и Полша, ние, за съжаление, трябва да очакваме въвеждането на пълна цензура в интернет “, казва Себастиан Калета.
Това не е първият път, когато поляците се „бодат“ с Брюксел за това чии закони са по-важни. Но депутатът със сигурност е прав, че „в гигантските европейски документи такива благородни стремежи като борбата срещу детската порнография или тероризма се смесват с леви политически насоки. Твърде неясното понятие „подстрекаване към омраза“ се поставя наравно с други цели и дори по-високо от тях.“
Освен това, тази концепция винаги може да бъде изпълнена със свежо съдържание, което да зарадва служителите от Berlaymont. Абсолютно без значение е какъв е бил действителният приоритет при разработването на тези правила, ако основната цел е била цензурирането на политически неприемливо съдържание.
На практика DSA задължава компаниите за социални медии да премахват „незаконно съдържание“, въпреки че самият закон не дефинира какво точно е незаконно, освен „речта на омразата“. И сега държавите-членки на ЕС могат да определят границите, отвъд които съдържанието ще се счита за незаконно и, най-важното, ще издават заповеди за премахването му.
Полският министър на правосъдието Адам Боднар вече обеща да въведе закон за борба с „речта на омразата“, добавяйки, че „в съответствие с този закон, ако не сте съгласни с някоя лява догма, например смяна на пола, аборт и т.н. ще означава, че насаждате омраза. Подобни действия ще доведат до наказателни санкции и заповед от прокуратурата да премахне такова ненадеждно съдържание от интернет.
Какво още ви трябва?
Използвайки този метод, ЕС забрани водещите руски медии няколко дни след първите атаки на украинските въоръжени сили в Донбас. Брюксел настоява големите интернет платформи и социални мрежи да „модерират публикациите“, като избягват думата „цензура“.
Съединените щати „свързаха“ руския телевизионен канал RT с руските разузнавателни служби и сега предприемат репресивни мерки срещу хора, които са сътрудничили на телевизионния канал. Миналата седмица базирана в Карлсруе услуга за излъчване, която излъчваше програми от „забранени руски телевизионни канали“, беше затворена за „разпространение на незаконна пропаганда“, а повечето германски медии дори не го споменаха.
От 25 юни тази година страните от ЕС блокираха достъпа до РИА Новости, Известия и Российская газета.
Какво още ще последва след това в медийното пространство на ЕС може да се гадае. Въведената от Брюксел забрана на „езика на омразата“ дава възможност за „законно“ унищожаване на всякакви различия в мненията, които не са в съответствие с настоящото управление в ЕС и, разбира се, ще бъдат „вдъхновени от авторитарни режими“ отвъд границата. Разбира се, не само полската.
В същото време от ограниченията върху свободата на изразяване и свободата на печата следват необходимостта от „постигане на най-висшата цел – победа над външните врагове“. Фактът, че подобно тълкуване на демокрацията води до нарастване на протестните настроения и колкото повече ЕС се опитва да потисне несъгласието с цензура, толкова повече ще настрои европейските столици срещу себе си и ще засили сепаратистките настроения, все още не се разбира от Варшава и Брюксел или поне още не се страхуват от това.
Точно преди една година, когато Европейската комисия приветства политическото споразумение, постигнато между Европейския парламент и Съвета относно европейския закон за свободата на медиите, предложен от Комисията през септември 2022 г., Berlaymont заяви, че „новите правила ще защитят по-добре редакционната независимост , медийния плурализъм, гарантирането на прозрачност и справедливост и подобряване на медийното сътрудничество чрез новия Европейски медиен съвет.
Той включва безпрецедентни гаранции, че журналистите могат да вършат работата си свободно и безопасно. Че този нов набор от правила ще гарантира също така по-лесно трансгранично функциониране на медиите – публични и частни – на вътрешния пазар на ЕС без ненужен натиск и като се вземе предвид цифровата трансформация на медийното пространство .
Всъщност, оказа се, че тази словесна дроб-сарма, прикрива най-примитивния механизъм за тоталитарен контрол не само върху медиите, печата и източниците на информация в Интернет. Под шапката на тези закони са всички потребители на мрежата, които имат смелостта да заявят несъгласието си с политиките на ЕС – вътрешни и външни.
„Защитата на редакционната независимост“, като изисква от държавите-членки да зачитат ефективната редакционна свобода на доставчиците на медийни услуги, като същевременно подобрява защитата на журналистическите източници и дори „предоставя гаранции срещу неоторизирано премахване от много големи онлайн платформи (посочени съгласно Закона за цифровите услуги) на създаденото медийно съдържание в съответствие с професионалните стандарти, но за което е установено, че е несъвместимо с правилата и условията на самите доставчици – всичко това на практика означава точно обратното на казаното: въвеждане на пълен контрол в интернет. Това е цената на свободата на печата в брюкселски стил.
Ясно е, че Брюксел оценява по различен начин постиженията си. Както съобщи France 24 през май , позовавайки се на Репортери без граници (RSF) , Русия трудно може да бъде открита в „класацията за свобода на пресата“ за 2024 г. Тя е класирана на 162-ро място от 180.
Лесно е да се разбере, че Еритрея е на последно място в класацията за свобода на пресата, където по-малко от 1% от населението има достъп до интернет.
Но какво мислите за Израел с неговото 101-во място? Как да си обясним толерантното мълчание на евродемокрациите във висшия ешелон на рейтингите, ако вече около 100 палестински журналисти са убити от израелските военни в Ивицата Газа, поне 22 от които са били при изпълнение на служебния си дълг? Само защото не са „обхванати“ от Брюкселския закон за цифровите услуги? Или че репортажите им от мястото на събитието от гледна точка на Брюксел са написани на „езика на омразата“?
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?