България и САЩ подписаха междуправителствено споразумение за ядрено сътрудничество. В него влиза и изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ по американската технология AP-1000 на „Уестигнхаус“, като прогнозната ценa е до 14 млрд. долара.
Според споразумението САЩ ще участват у нас в проекти за ядрени изследвания, инсталиране на малки модулни реактори, извеждане на реактори, преработка и съхранение на отработено ядрено гориво.
Андрю Лайт, помощник-секретар по международните въпроси в американското министерство на енергетиката заяви, че България ще бъде „лидер в ядрените изследвания“, без да се уточнява какво значи това.
„Ще разработим визия за ядреното развитие и постигане на въглеродна неутралност“, заяви енергийният министър Румен Радев.
Първият от двата нови блока, които трябва да бъдат построени, трябва да влезе в експлоатация след 10 г. може би … по вероятно е никога!!!
Окончателната цена на проекта за изграждане на двата блока по американската технология технология AP-1000 ще бъде определена, след като приключи търгът за избор на подизпълнителите на „Уестингхаус“ в строителството на ядрените мощности.
…
Явор Куюмджиев: „Уестингхаус“ са строили два реактора в САЩ 16 г., ние ще сме опитно зайче
Първият от двата блока на АЕЦ „Козлодуй“, които трябва да изгради американската „Уестингхаус“, се очаква да бъде пуснат в експлоатация след 10 г., обяви пресслужбата на Министерския съвет след подписването на споразумение със САЩ за ядрено сътрудничество. Енергийният експерт Явор Куюмджиев заяви, че това е абсолютно невъзможно. „Уестингхаус“ са строили атомна електроцентрала в САЩ 16 г. Досега е пуснат в експлоатация само единият от двата блока на американската централа. Вторият все още не е готов.
Първоначалната цена на двата блока в американската атомна централа в Джорджия е била 8 милиарда долара, но впоследствие е стигнала 34 милиарда долара. Според българското правителство обаче цената на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде до 14 милиарда долара.
„Сроковете са абсурдни и нереалистично кратки. Само подготвителната работа по документацията ще отнеме десетина години. А ключовото решение е на Евроатом, в което всички страни-членки на ЕС трябва с консенсус да се съгласят България да строи нова атомна централа, обясни Явор Куюмджиев в интервю за „Труд“.
Последната реално построена централа в Европа беше започната от французи през 2007 година и трябваше да бъде пусната в експлоатация през 2012 г., но „Ойкилуото“ 3 (във Финландия) беше пусната миналата година с 11 г. закъснение.
„Уестингхаус“ са строили АЕЦ в Джорджия 16 г., като първият блок беше пуснат миналата година, а тази година се очаква, но не е сигурно, да бъде пуснат втори блок. „Ние ще бъдем нещо като опитно зайче – върху нас ще се учат. Така че, дори след 9 г. да започне строителството, нямам никаква идея кога ще завърши“, каза експертът.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?