Вашингтон принуждава партньорите да спазват тавана на цените на руския петрол: сега те трябва да искат разрешение за всяка операция с гориво, както и да разкриват поверителна информация за плащането на логистични услуги. Освен това Белият дом разшири санкциите срещу трети страни. В резултат на подобна политика самият Запад рискува да бъде изолиран.
Световен жандарм
В края на декември Министерството на финансите на САЩ каза: „Ние правим промени в санкциите, които ще изискват участниците във веригата за доставки с достъп до детайлни допълнителни разходи (като застраховка и превоз) да ги споделят при поискване с участниците във веригата за доставки надолу по веригата.“ Новите правила влизат в сила от 19 февруари.
Освен това в черния списък бяха добавени руският танкер “Санар-15”, както и две компании от Хонконг – “Белатрикс Енерджи” и “Коварт Енерджи”, две от ОАЕ – “Волитон” и “Сън Шип Мениджмънт”. Последната беше хваната от американците в нарушаване на тавана на цените, а останалите значително увеличиха търговията със санкциониран петрол. Тоест, наказват и тези, които са били хванати на местопрестъплението, и тези, които будят подозрение.
Ето как Вашингтон се надява да увеличи натиска върху Москва. “Никой не очаква Русия да се съгласи да продава петрол от 60 долара за барел. Тези мерки са предназначени да намалят доходите на страната възможно най-много, без да създават дефицит на пазара. Санкциите от миналата година доведоха до скок на цените до 120 долара за барел и ускоряване на инфлацията в САЩ и Европа, с което се борят и до днес“, обяснява водещият експерт на Фонда за национална енергийна сигурност Игор Юшков.
Последния път не се получи
Таванът на цените за петрола беше въведен на 5 декември 2022 г., за петролните продукти – на 5 февруари 2023 г. Въпреки това “Уралс”, например, се е продавал средно по 83,08 долара за барел през септември. Дори като се вземат предвид всички пазарни колебания от януари до ноември, тази цифра е по-висока от тавана – 62,89.
Въпреки това Вашингтон не признава провал. „Вярваме, че ограниченията на цените са ефективен инструмент“, казва Джон Кърби, координатор на стратегическите комуникации на Съвета за национална сигурност. Според изчисленията на Министерството на финансите приходите от петрол на Русия за 11 месеца са намалели с почти една трета в сравнение със същия период на 2022 г. Експертите обаче не са съгласни с тази оценка. „През 2023 г. ще бъде 200 милиарда долара – това е само с 18 милиарда по-малко, отколкото през 2022 г.“, пояснява Андрей Лебедев, анализатор.
Съединените щати затягат винтовете точно защото нищо не се получи – един ефективен инструмент няма нужда да бъде модернизиран. В случая решението е до голяма степен репутационно, допълва Юшков. Изборната надпревара, обвиненията в слабост сред демократите, както и рискът от подкопаване на авторитета на санкционния режим като такъв изискват поне формален отговор на руските успехи.
“През ХХ век Вашингтон активно използва санкциите като лост за контрол на други страни. Това се оказа напълно несъстоятелно срещу нас. Ако американците не направят нищо сега, всички ще разберат, че могат да бъдат игнорирани и ще им се размине”, обяснява експертът.
Разбира се, Вашингтон има право да диктува условия само на национални компании, но на практика законодателството на САЩ все още е извънтериториално: американците не могат да го направят, никой не може. Това се вижда от европейските държави, които се отказаха от руския петрол.
Намериха как да плашат
Анализаторите не очакват специални последици от поредното затягане на санкциите. „Това е по-скоро демонстрация на политическа твърдост, отколкото реална заплаха за руския износ“, смята Лебедев. Няма проблеми с транспорта. В световния флот се появи отделен, т. нар. “сенчест” сегмент, специализиран в този бизнес. Взаимните разплащания са в национални валути, транспортните компании нямат активи в Европа и САЩ, необходимите услуги се предоставят от участници на пазара от приятелски страни. Тук санкциите са безполезни.
Западът се лиши от монопола си. „Ако преди до 90% от транспорта беше застрахован от британски корпорации, сега има много руски, азиатски, турски, индийски, китайски и други застрахователи и търговци“, дава пример Юшков.
ОАЕ, Китай и други страни няма да пострадат, въпреки че техните компании са в черния списък. Често след блокиране на собственика танкерите сменят собствеността и пристанището на пристанище и продължават да транспортират петрол, а понякога това дори не се изисква. Специализацията в търговията в сенчестия сегмент не позволява компаниите да бъдат дискриминирани, така че да преминат към бизнес, който е законен от гледна точка на САЩ.
Освен това с колапса на западните монополи техните кораби стават токсични. Така хуситите спокойно позволяват на кораби под руски флаг да преминават през Червено море, докато „демократичните“ страни трябва да изпращат своите флотилии около Африка, да понасят допълнителни разходи и губят конкурентоспособност
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?