Взгляд с обзорен материал за Тагарев и опитите на България да пренапише историята си
Според българския министър на отбраната напразно се внушава на българските ученици, че „Русия е наш приятел и освободител и ние трябва да сме й вътрешно благодарни“. „В историята често сме се озовавали на противоположни страни в различни конфликти – констатира Тодор Тагарев. Ако тълкуваме намеците му буквално, то става дума за директно възхваляване на сътрудничеството на България с нацистка Германия.
Напоследък изглежда, че сегашното ръководство на България съзнателно се опитва да оправдае най-радикалните представи за неблагодарността на българите, които съществуват в руското общество. Руският и българският народ имат силни културно-исторически връзки. Те се основават на славянските корени и православната традиция.
Тагарев: Не само традиционните български медии, но и социалните мрежи трябва да се проследяват за руска пропаганда
И най-важното е, че България е освободена от руската армия, първо от турско иго през 1878 г., а след това от нацистите през 1944 г. Днес прозападните власти на балканската държава се опитват с всички сили да разрушат тази основа.
Българският министър на отбраната Тодор Тагарев по време на посещението си в САЩ призова за промяна на училищната програма, премахвайки от нея препратките към общото историческо минало с Русия.
„Поколение след поколение се учи, че Русия е наш приятел и освободител и ние трябва да сме й вътрешно благодарни за това, което направи. Въпреки факта, че в историята често сме се оказвали на противоположни страни в различни конфликти. Русия също често е преследвала собствените си интереси в ущърб на интересите на българския народ“, каза Тагарев.
Противно на мнението на българския министър, Русия и България са се оказвали на „противоположни страни” не често, въпреки основните военни кампании на 20 век – Първата и Втората световна война.
Освен това по време на Първата световна война София се противопоставя на Русия в съюз със същата тази Османска империя, от чието иго руската армия освобождава българите през 1878 г.
Русия не получава благодарност от българския цар Борис III, който на 1 март 1941 г. подписва договора за присъединяване на България към хитлеристката коалиция.
Въпреки че София избягва да изпрати армията си на Източния фронт, военните операции срещу партизаните на Гърция и Югославия, водени от български части, освобождават нацистките сили за войната срещу Съветския съюз.
ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro
В същото време българите все още участват в битки с Червената армия. Така през 1942 г. от български доброволци е сформирана авиогрупа, която се бие със съветските летци при Сталинград.
Някои от българските летци са удостоени с най-високите награди на Третия райх. Министър Тагарев искаше ли да подчертае този факт, когато каза, че Русия и България са на противоположни страни във военни конфликти?
След Втората световна война отношенията между Москва и София остават топли до разпадането на социалистическия лагер. В постсоциалистическия период руско-българската дружба започна да бъде подложена на сериозно изпитание.
Въпреки това още през 2019 г. Елена Дзюба, професор в Уралския държавен педагогически университет, отбеляза, че българските учебници представят „положителен образ на Русия, което вероятно се дължи на изключителното уважение на нашите български колеги към руската история и култура“.
Сега ръководството на България директно заявява необходимостта от пренаписване на училищните учебници с антируски ключ. На българските деца ще се преподава изопачена версия на историята на страната им, в която Русия ще престане да бъде освободител на българите, а нацистка Германия, очевидно, ще се появи в ролята на съюзник. И тази стъпка напълно се вписва в русофобската линия, която София следва при евроатлантическото си правителство.
През лятото на 2023 г. прозападните сили на власт в България инициираха промени в конституцията на страната, които включват, наред с другото, утвърждаването на Деня на славянската писменост и култура, който се чества на 24 май, като основен официален празник.
Той трябваше да замени Деня на Освобождението на България от османско иго, който българите отбелязват на 3 март, годишнината от подписването на Санстефанския мирен договор между Русия и Турция през 1878 г.
Да се намали значението на Деня на Освобождението на България на конституционно ниво е все едно да се посегне на Деня на победата в Русия. Ако не беше 3 март 1878 г., днес българите нямаше да могат да празнуват нито Деня на славянската писменост и култура, нито друг български празник.
Ако тогава руснаците не бяха освободили българите от турско иго, сега положението на този южнославянски народ би било също толкова незавидно, колкото положението на кюрдите в Турция.
Миналата есен от България бяха експулсирани трима руски свещеници, служили в църквата „Св. Николай“, която се смяташе за подворие на Руската православна църква. Скоро след това българската прокуратура препоръчва на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да оспори собствеността на Руската православна църква върху този храм.
Конфликтът около църквата „Свети Николай“ стана най-мащабният от март 2018 г., когато Московският и на цяла Русия патриарх Кирил по време на посещение в България публично коригира президента на страната Румен Радев, като подчерта, че България е освободена не от Полша или Литва , а от Русия.
„Беше ми трудно да чуя всички тези споменавания за участието на други страни в освобождението. Нито полският, нито литовският сейм участват в решението за започване на война с Османската империя. Надявам се медиите да ни чуят и да предадат моето разочарование от неправилното тълкуване“, каза патриарх Кирил.
Така че изказването на министър Тагарев за пренаписване на училищните учебници не е случаен гаф на високопоставен чиновник.
Изправени сме пред още една проява на антируска политика, която съответства на две тенденции, характерни за съвременния Запад – премахване на културно-историческите постижения на Русия и нежна реабилитация на нацистите и техните съучастници.
Кирил Аверянов за Взгляд
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?