Това ще бъде много силен политически удар за Европейския съюз! Само си представете: след британците и техния Brexit Европа може да загуби следващата държава. 60-годишният десен политик и победител в изборите Герт Вилдерс призова за Nexit – оттегляне на Нидерландия от ЕС – по време на предизборната си кампания, пише немското издание Bild.
Поглед към миналото показва, че намеренията му са сериозни. През 2016 г. той не на шега внесе в местния парламент предложение за референдум за Nexit. Но се провали с гръм и трясък, след като само 14 от 150-те депутати гласуваха в подкрепа на плана му тогава.
Герт Вилдерс може да започне следващия си опит още сега. Но за да се осъществи изобщо Nexit, той трябва да преодолее няколко препятствия.
► Първо препятствие: нов опит за Герт Вилдерс има смисъл само ако той успее да създаде управляваща коалиция и стане министър-председател.
► Второ препятствие: предложението му трябва да намери необходимото мнозинство в парламента.
► Трета стъпка: мнозинството от нидерландските граждани ще трябва да се съгласят с Nexit, а това е малко вероятно, поне при сегашното положение на нагласи на хората в страната. В последното проучване на Евробарометър 77% от гражданите се идентифицират с ЕС, което е доста над средното за ЕС – 72%. Ако все пак настроенията се наклонят в полза на излизане от ЕС, съществува риск от значителни отрицателни последици за Германия и Европа.
► С Нидерландия ЕС ще загуби един от нетните си донори. Според IW Köln страната е била един от най-големите вносители в бюджета на ЕС през 2022 г. с бюджетен баланс от 3,2 млрд. евро.
► Икономиката ще пострада в резултат на търговските ограничения – подобно на бизнес отношенията с Обединеното кралство след Brexit. Според Федералната статистическа служба вносът и износът на стоки към Великобритания е намалял от 129,4 млрд. евро през 2015 г. (една година преди референдума) до 106,1 млрд. евро през 2022 г.
► Проучване на KPMG във Великобритания показа, че компаниите страдат от значително увеличени разходи за администрация (46%), логистика (43%), мита и такси (36%), финансиране (24%) и ИТ корекции (23%) – това би се очаквало и в случай на Nexit.
► По всяка вероятност Нидерландия ще трябва да премине от евро към гулден. Това означава, че когато пътуват до съседни страни, нидерландците ще трябва да сменят пари в обменното бюро – включително и да загубят от обменния курс при конвертиране.
► Митата ще оскъпят не само за прочутото холандско сирене за европейските купувачи, но и зеленчуците (пазарният дял на вносните домати, в Германия например, варира между 50 и 60%).
► На границите ще има задръствания – ще бъде въведен граничен контрол. Възможно е личната карта вече да не е достатъчна – както в Обединеното кралство – за влизане в страната ще се изисква паспорт.
► Всеки, който желае да работи дългосрочно в Нидерландия, може да се наложи да кандидатства за виза, тъй като свободата на движение ще бъде ограничена в резултат на напускането.
► И като стана дума за Brexit: нови преговори за напускане биха били кошмар за ЕС, дори само защото опитът с британците показва, че политическата способност за действие е била парализирана в продължение на години.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?