„Не можем да си представим възможност това да не е преднамерен саботаж, целта е да се спрат газовите доставки от Русия“, пише германското издание
Появиха се първи кадри на течовете по газопроводите „Северен поток“ – 1 и 2 в Балтийско море. Датските въоръжени сили публикуваха снимка, заснета от пилота на техен изтребител Ф-16 близо до Борнхолм, която показва излизането на газ на морската повърхност, пише Reuters.
Течовете в двата газопровода са общо три и около тях беше обособена зона, забранена за морски съдове, от съображения на сигурност.
„Северен поток 1 има два теча североизточно от Борнхолм, Северен поток 2 има един теч южно от Дуеоде. Течовете бяха открити от изтребители Ф-16“, съобщават датските военни.
се спрат изцяло доставките на въглеводороди от Русия за Европа.
„Не можем да си представим възможност това да не е преднамерен саботаж. Всичко говори срещу шанса да има съвпадение“, пише Der Tagesspiegel, цитиран от Гласове.
„И това очевидно не е дребна неприятност от рода на „отвинтена гайка“, а планирана операция с участието на водолази и подводници. Средната дълбочина на морето, по което минават тръбите на „Северен поток“, е 50 м (максималната дълбочина е 200 м, а минималната – 5 м). За подводниците дълбочините от 200 м са обичайни“.
„Северен поток 1“ се експлоатира вече повече от десетилетие без нито една авария. И тук има два газопровода – NSP-1 и NSP-2. Случаен ли е инцидентът? Не съм сигурен, защото знам, че САЩ направиха всичко възможно да попречат на Европа да купува руски газ. Но Европа осъществи сделката чрез частни компании по формулата „газ срещу рубли“, казва военният експерт Алексей Леонков.
Според него, за да се обмисли и организира подобен саботаж за два дни е нереалистично: за целта са необходими средства за гмуркане под вода, специална подводница с нисък шум и познаване на фарватера. Това означава, че планирането на операцията вероятно е отнело много време.
„Говорейки за инцидента със „Северен поток“, е необходимо да припомним един странен епизод, който не е пряко свързан с газопровода по дъното на Балтийско море, но е локализиран там: загубата на десет тона секретен „разузнавателен кабел“ на системата за звуково наблюдение SOSUS, която се контролира от НАТО“ каза той.
Според Леонков, малко преди инцидента, през август и септември тази година, в Балтийско море са се появили американските десантни кораби Guston Hall (LSD 44), Arlington (LPD 24) и Kearsarge (LHD 3).
„При желание (а защо не?) на борда на тези кораби може да бъде разположен SEAL Delivery Vehicle – пилотиран автомобил за доставка на специални сили – или LDUUV (безпилотен подводен апарат с голяма вместимост). Между другото, американците много държат на такива подводници, които произвеждат в огромни количества за SEALs.“, посочи той.
„Експериментите с подводниците Mk 8 и Mk 11 за доставка на специалните сили на ВМС накараха САЩ да добавят към миниподводниците манипулатори в допълнение към десантното отделение, от които екипажът се нуждае „в случай на непредвидени задачи от особена важност“.
В един от манипулаторите е поставен блок с термитен заряд – взривно вещество с температура на горене 2500 градуса, активно във вода. Има няколко начина за пробиване на тръбопровод. Например, за да се понижи налягането в тръбата, е достатъчно да се постави оформен заряд с ниска мощност.
Три заряда – три дупки – три тръбни връзки извън строя. Както се казва, перфектният план е надежден като швейцарски часовник“, обясни експертът, цитиран от информационните агенции.
Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи