Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

БЪЛГАРИЯ

3000 кв.км. от най-хубавата ни земя вече са у чужбинци… Браво продателю, Борисов!

България е единствената страна в Европа, която не провежда агрохимически мониторинг или мониторинг на плодородието.
Тези процедури са прекъснати още от 1993 г., заяви проф.Методи Теохаров, председател на Българското почвоведско дружество днес.
Според него Европарламентът и Еврокомисията вече поставят с нова сила и голяма тревожност въпроса за опазване на почвите, което ще влезе в сила като директива или регламент с ОСП от 2020 г. нататък.
А причината е, че данните за климата и почвите са много тревожни и че в условията на интензивно земеделие се нарушава балансът в системата почва-земя-вода, и то трайно.
Според него рано или късно обществото в Европа и у нас ще потърси отговорност за това кой е отговорен и какво е направил.
Според доклада на проф. Теохаров у нас 16 закона участват в правната рамка която пряко касае състоянието на почвите, а освен тях има и множество подзаконови актове на Министерски съвет, които често защитават лобистки интереси.
Но това, което е най-важно занапред е да се изгради у нас е информационна система за почвените ресурси която изисква да им се направи инвентаризация, както и да се събират пълни данни за състоянието им и т.н.
Според. проф.Теохаров законите за собствеността на земята и за опазването й, както и този за арендата, досега не са ефективни в съвкупност, защото не са обединили текстове и не помагат в никакъв случай в този си вид за опазване на плодородието на българските почви и земи.
И докато с развитието на арендните и поземлени отношения у нас се отчита повишаване на усвояването на европейски средства за българското земеделие, и докато се отчита, че пазарът е атрактивен, данните сочат, че
2,8 млн.дка българска земя вече е купена от чужденци
като в случая става дума за части от най-плодородния български чернозем, защото за него по Европа и света има данни колко е ценен.
Откъде са тези данни? На този въпрос ни посъветваха да попитаме в Народното събрание, където има доклади от ЕК, които не стават публични.

Може да Ви хареса

КОМЕНТАР

Как народът да подкрепя Еврото, след като малоумният Брюксел вече 20 години крепи грабежа на Боко и Шиши? Американците поне се отсрамиха с по-един...

БЪЛГАРИЯ

Президентът Румен Радев внесе в деловодството на Народното събрание предложението за референдум. Той ще е на тема влизането на България в еврозоната. Въпросът е:...

ЗАКОН

Конституционният съдия Янаки Стоилов: Отказът на парламента от референдум за еврото противоречи на демокрацията „В преамбюла на Конституцията на Република България народните представители от...

ФОКУС

Доц. Григор Сарийски, Институт за икономически изследвания на БАН: Ако България сега влезе в еврозоната, цената за тази грешка ще плащат поколения наред Забраната...