Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СВЯТ

Посещението на Лавров при Тръмп ужаси Америка

Пътуването на руския външен министър до Вашингтон се оказа голямо събитие, но не само за отношенията между Русия и САЩ, но и за самата Америка. Демократите видяха в появата на Лавров в Овалния кабинет “ужасна символика”. Повече от две години Тръмп се страхуваше да не пусне руснаци, защо сега е толкова смел?
В сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп и руският външен министър Сергей Лавров влязоха в спор относно резултатите от собствения им разговор, който се проведе предишната вечер. Събеседниците спореха задочно дали темата за „руската намеса“ в изборите в САЩ е звучала по време на разговора им в Овалния кабинет или не.
Веднага след като Лавров напусна кабинета на президента, Тръмп публикува „туит“, в който заяви, че руският гост е бил предупреден за недопустимостта на намесата на руските разузнавателни служби в следващите президентски избори в САЩ. Лавров обаче, говорейки на пресконференция с държавния секретар Майк Помпео, отрече съобщението на Тръмп. „Не обсъждахме изборите (2020 г.)“, коментира министърът. Лавров обаче смята, че разговорът му с Тръмп е проведен в атмосфера на взаимно разбиране.
Нашият министър повтори четири пъти, че предлага на Помпео да разкрие класифицираната кореспонденция между Кремъл и Белия дом по отношение на твърденията за „руска намеса“ в изборите през 2016 г. Но Помпео е отклонил пряк отговор.
Трябва да се каже, че американските репортери по типичен начин бомбардираха госта с въпроси за „руска намеса“ на последните избори на 2016 година. „Не видяхме нищо, което да потвърждава това и никой не ни е представял нищо: вероятно, просто защото не съществува“, отговори Лавров и отново се оплака, че „на съвместната работа пречи и продължава да пречи вълната от подозрения към Русия, която буквално е заляла Вашингтон“.
Американските вестници и демократите на Капитолийския хълм бяха раздразнени от самия факт, че Лавров се появи в Белия дом. И така, бившият американски посланик в Москва Майкъл Макфол видя “ужасна символика” във факта, че след срещата на високо равнище на Нормандската четворка Тръмп е приел Лавров, а не украинския президент Зеленски. Макфол се надява това да е „просто грешка, а не умишлено действие“.
Конгресменът Адам Шиф веднага обяви “победа за руската пропаганда”. Лидерът на демократите в Конгреса Чък Шумер по-рано заподозря конспирация. „Тръмп, Лавров и Помпео се събират днес следобед и дори тайно. Какъв заговор замислят?“, пита той.
И журналистът на „Ню Йорк Таймс“ Стивън Бешлос открито се възмути: „Каква дързост: и това е точно в момента, в който Камарата на представителите повдига обвинения за импийчмънт срещу Тръмп в отговор на участието му в изнудване срещу съюзник на САЩ – независима Украйна! Тръмп не им даде американски летални оръжия – и сега, след такова изнудване, Тръмп се среща с руския външен министър Сергей Лавров. ”
„Американската либерална преса не се задълбава в същността на разговорите на Лавров във Вашингтон. Тя вижда в тях изключително плашеща символика. И тя е права. Самото провеждане на срещата е символично “, заяви кандидатът на философските науки и политолог Борис Межуев.
„Спомняте ли си последната среща между Лавров и Тръмп? След нея имаше куп обвинения срещу американския президент, че той уж е предал на руснаците някои тайни на израелското разузнаване. Сега Тръмп е готов да каже: „моля, обвинявайте ме“. Това е показване на сила. Започнахте импийчмънт срещу мен заради Украйна? Ще поканя Лавров, не ме интересува. Разбира се, Тръмп все пак зависи от собствената си партия, която също изобщо не е от полза на Русия. Независимо от това, демократите освободиха американския президент от много ограничения “, заяви американецът.
Освен това в Белия дом вече няма Болтън, който винаги е възпрепятствал Тръмп да установява отношения с Москва. „Шефът на Пентагона Матис, който изигра подобна роля, също не е на поста си. Тръмп може да прави каквото си иска. Той може да се срещне с всеки – с Лавров, дори и с Путин ”, подчерта Межуев. Що се отнася до задочния спор между Лавров и Тръмп, Межуев смята, че най-вероятно Лавров е прав. „Ако те обсъждаха това, Лавров нямаше да има причина да го отрича, а Тръмп има причини да измисля. Тръмп иска да покаже, че се държи спрямо руснаците от позицията на силата “, добави той.
Както беше съобщено в сряда, във Вашингтон са проведени разговори между президента на САЩ Доналд Тръмп и ръководителя на руското външно министерство Сергей Лавров. Срещата е продължила около 45-50 минути.
По-рано Лавров проведе разговори с държавния секретар на САЩ Майк Помпео. Основните теми на дискусия бяха борбата срещу тероризма, резултатите от срещата на върха в „нормандския формат“, контрола над оръжията (разширяване на стратегическите настъпателни оръжия, предложението на президента Путин за мораториум върху ДРСМО), ядреното разоръжаване на Северна Корея, ситуацията в Сирия, Афганистан, Иран, ивицата Газа и обвиненията срещу Русия за намеса във вътрешните работи на САЩ и разрешаването на кризата във Венецуела. На пресконференция след срещата Помпео отново припомни наличието на противоречия между Москва и Вашингтон относно ситуацията във Венецуела. Последният път шефът на руското външно министерство посети Вашингтон през 2017 година.
Самото посещение не донесе забележими резултати, оплака се директорът на Фондация Рузвелт за изследване на САЩ (в Московския държавен университет) Юрий Рогулев. „В навечерието на изборите Вашингтон едва ли ще предприеме сериозни стъпки. Положителен сигнал на срещата е желанието на американската страна, въпреки санкциите, да развие търговски и икономически отношения. Това беше изненада за мен “, призна той.
Според Рогулев посещението е проведено в положителен тон. Това се доказва от факта на срещата с Тръмп и факта, че преговорите с Помпео са били задълбочени и продължителни и в резултат на това е проведена пресконференция.
„Стана ясно, че има точки на сближаване, има области, в които САЩ и Русия могат да положат общи усилия. Това са въпросите за въоръжението, включително по отношение на стратегическите настъпателни оръжия и въпросите около сложни международни конфликти, както в Афганистан. Там, между другото, интересите на страните са близки. И ситуацията с КНДР. Страните обещаха да работят за организиране на сътрудничество в тези области “, обобщи събеседникът.
Кремъл също така смята, че срещата между Доналд Тръмп и Сергей Лавров е важно събитие, но не може да се говори за положителни промени в отношенията между двете страни. Това съобщи в сряда прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков.

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...