Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СВЯТ

През 2011 г. Байдън даде съвет на Путин, Кремъл никога няма да му прости това

Джо Байдън е дългогодишен познат на Москва; през 1979 г. той преговаря със съветския външен министър Громико. Като вицепрезидент при Обама той наблюдаваше американо-руското презареждане.

Но дали ще успее да поправи отношенията, като поеме поста президент? Швейцарското издание е настроено скептично.

Превод от Neue Zürcher Zeitung (Швейцария):
Руското ръководство — както вероятно и повечето руснаци — би искало Доналд Тръмп да бъде преизбран. С пристигането на Байдън развалените отношения между двете страни вероятно ще станат по-предсказуеми. Но по-добри определено няма да станат.

Русия трудно преживява разделите. Доналд Тръмп загуби изборите, но Кремъл не бърза да поздравява Джо Байдън за победата му.

Позицията, изразена в Москва, че Тръмп — както и през последните четири години — се е сблъсквал с нередности на тези избори, е малко вероятно да улесни започването на отношения с Байдън.

Тръмп беше свой човек за Кремъл.

Необичайният му начин на водене на политика беше в пълен контраст с руското разбиране за нея, но от друга страна, от руска гледна точка, той разобличи американското лицемерие.

При Тръмп САЩ загубиха влиянието си в света и Русия не се налагаше да прави нищо.
Напротив, откриха се големи възможности за създаване на картината на многополюсния световен ред и нови начини за упражняване на влияние. Критиката на Тръмп към НАТО и отчуждението на САЩ от Европа достави на Русия особено удоволствие.

Неприятни спомени в Москва
Външнополитическият профил на Джо Байдън говори за връщане към традиционния формат на отношенията.

„По-предсказуеми, но и по-твърди» — това са очакванията от човека, с когото съветският външен министър Андрей Громико преговаря още през 1979 година.

Старите познати могат да бъдат по-предсказуеми, но и по-враждебни, а отношенията с тях могат да бъдат обременени с неприятни спомени. Байдън е в много отношения като червен парцал за политическия елит на Русия — точно, защото го познават.

Байдън участва активно в „рестартиране“ на отношенията с Русия при Барак Обама.

Но това, което тогава вселяваше надеждата, днес в Москва е свързано с неосъществени очаквания.

По време на посещението си в Москва през 2011 г. Байдън публично посъветва Путин да не се кандидатира за нов президентски мандат.

Според Bloomberg Кремъл досега не му е простил това. Като вицепрезидент Байдън подкрепи Украйна и след военната намеса на Русия в конфликта в Източна Украйна, той очевидно беше на страната на противника на Кремъл.

https://www.nzz.ch/international/russland-biden-ist-fuer-putin-ein-alter-bekannter-ld.1586098?reduced=true

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...