Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

КОНСПИРАЦИЯ

Цените на горивата няма да спрат да растат

Разрушителната сила на петрола няма да се усети сега и веднага, но бъдещето остава тревожно

Цените на горивата особено в разгара на летния сезон продължават да остават много високи. Все по-честото движение в посока към повишение притеснява всички потребители. Търсенето на обяснение само през цената на петрола е явно недостатъчно. Подобно на цената на електроенергията и при цената на горивата се оказва, че фундаменталните фактори в определени случаи отиват на заден план, и често биват измествани от на пръв поглед вторични такива. Много често именно поради това мерките на национално ниво не дават резултати.

Цените на горивата у нас

Последните три години при бензина, дизела, пропан-бутана и метана дават достатъчно ясна картина за влиянието на процеса на възстановяване от COVID-19, нахлуването на руски войски на територията на Украйна и отражението на санкциите.

Стойността на бензин А95 за последните три години или от 27 юни 2019 г. до днес се е повишила значително – с цели 1.16 лв. за литър или с 52.25 % до настоящата цена от 3.38 лв. за литър. Към посочената дата А95 е струвал 2.22 лв. за литър.

В годината на COVID-19 – 2020 г. , или погледнато към 26 юни (2020 г). бензин A-95 е бил доста по-евтин и е струвал само 1.70 лв. за литър. Това означава, че поскъпването към днешна дата спрямо две години по-рано в процентно отношение спрямо настоящата цена е 98.82 на сто. През тази година обаче търсенето спадна до най-ниските нива от процеса на наблюдение на пазара и дори бе на границата на срив, заради локдауните.

В годината на възстановяването, или към посочената дана на 2021 г. А95 е струвал 2.13 лв. за литър, тоест цената се връща на нивото на годината отпреди коронавируса.

Оттогава досега обаче тя е нараснала с 58.69 %, или с 1.25 лв. за литър достигайки до 3.38 лв. за литър към днешна дата. Реалното увеличение започва буквално от началото на войната. Така например само от 25 февруари до 3 март А95 нараства от 2.60 лв. до 2.78 лв. за литър. Седмица по-късно е 2.90 лв. за литър. От момента, в който започна да се говори до въвеждането на шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, включващ ембарго върху вноса на руския петрол за Европа или от началото на месец май до началото на юни цената се покачва с още 20 ст. Така към днешна дата, когато вече действат ефективно санкциите се наблюдава скок с още 18 ст. за литър, при запазваща се тенденция за покачване.

Реално поскъпването от 26 май до 26 юни е 23 стотинки за литър или с 7.30 %.

Тази ценова динамика е характерна и за цената на дизела, сочат данните на специализирания сайт fuelo.net.

Така преди 3 години, на 27 юни 2019 г. дизелът е струвал 2.28 лв. за литър. Поскъпването за 3 години е 55.70 % или с 1.27 лв. за литър, предвид настоящата цена от 3.55 лв. за литър на 26 юни 2022 г.

Поскъпването спрямо годината на локдауните заради COVID-19 – 2020 г. обаче е 104.02 %, или с 1.81 лв. за литър, тъй като на настоящата дата през 2020 г. дизелът е струвал само 1.74 лв. за литър.

Увеличението на практика започва още в края на миналата година и през последните 6 месеца дизеловото гориво поскъпва непрекъснато – с цели 43.72 %. Наистина ръст започва да се усеща още през първия месец след войната и се засилва през настоящия месец юни, когато поскъпването е с цели 8.23 % или с 0.27 лв. за литър до днешните 3.55 лв. за литър.

Пропан.бутанът е поскъпнал за последните 3 години също със значителните 60.82 % или с 0.59 лв. за литър – от 1.00 лв. на 27 юни 2019 г. до 1.56 лв. към днешна дата. Спрямо стойността преди две години, когато пропан-бутанът е бил 0.79 лв. за литър увеличението обаче обаче е 97.74 % или с 0.77 лв. за литър.

За една година увеличението е с 0.53 лв. за литър или с 51.46 %.

При метанът за три години ръстът е 142.76 % или с 2.07 лв. за килограм (кг) – от 1.45 лв. на 27.06 2019 г. до 3.52 лв. за кг на 26 юни 2022 г.

Спрямо годината на COVID-19 или 2020 г. увеличението е 183.87 % или с 2.28 лв. за кг – тогава метанът е струвал една 1.24 лв. за кг.

В годината на възстановяването – 2021 г. към 26 юни 2021 г. метанът е бил 1.56 лв. за кг или за 1 година до настоящия 26 юни увеличението е със значителните 127.10 % или с 1.97 лв. за кг.

За отбелязване е обаче, че при метанът за последния месец има поевтиняване. Така от 3.64 лв. за кг той спада до 3.52 лв. за кг – понижение с 12 стотинки, или 3.30 %.

Прегледът на ценовите нива дава достатъчно ясна картина за отражението на основните фундаменталните фактори – COVID-19, възстановяването, войната в Украйна и санкциите срещу вноса на руски петрол в Европа. И все пак предвид твърдението, че страната ни внася сорт Urals, който според твърдението на анализатори се продава с отстъпка от 30 % от сорт Brent цената на горивата в България изглеждат достатъчно високи. Именно това е в основата и на твърдението на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.

Сорт Urals

“Българската рафинерия работи с уралски нефт. Цената му през последната 1 година няма изменение. Няма изменение на цената на акцизите, нито на ДДС. А горивата са с един лев (1 лев) по-скъпи. За последните 6 месеца цената на масовия бензин и дизел са скочили с 36 и 37%”, констатира Добрев.

Той се позова на графики и информация от агенция Bloomberg, показвайки, че от февруари петролът сорт Urals е поевтинял и средната цена през месец май е била 78 долара на барел.

“След войната в Украйна уралският нефт е с 30% по евтин. Питаме защо за последните 6 месеца бензинът и дизелът скочиха с 1 лев”, заяви Добрев.

“Защо купуваме евтин руски петрол, а плащаме скъп американски Брент? Това е разлика от 1 лев на литър. Някой ни дере и ги прибира в собствения си джоб”, заяви Добрев.

“Общата консумация в България на година е 3,5 милиарда. Всички ние купуваме на ден около 10 милиона литра. По 1 лев разлика – някой прибира по 10 милиона на ден. Управляващото мнозинство ни занимава с всичко друго, но не и с това какво се случва на пазара на горива”, каза Добрев.

Според последните налични данни, към 14 юни цената на руския експортен сорт Urals в Европа се е колебаела около 100 долара за барел, а отстъпките за нея са били в диапазона от 32 – 35 долара за барел в зависимост от базата за доставка.

Според данните на руското министерство на икономическото развитие, средната цена на сорт Urals за периода от 15 май до 14 юни тази година е била 87,49 долара за барел ( или 638,7 долара за тон) срещу 73,24 долара за барел месец по-рано, увеличавайки се с почти 20 %.

Така към 14 юни сорт Urals e поскъпнал до 97-100 долара за барел.

Митото от 1 юли се увеличава съответно с 10,4 долара – до 55,2 долара за тон (44,8 долара за тон сега).

Анализатори от своя страна отбелязват, че отстъпката на практика от тези 30 долара сега отива за сметка на транспортирането заради санкциите. Допълнително влияние оказва недостига на танкери и нивото на застраховката.

Купи билет

Въпреки това твърдението на Делян Добрев е достатъчно обезпокоително и е редно да получи своя отговор, който вече се забавя във времето.

Петрол, запаси и рецесия

От средата до края на месец май цените на петрола не престанаха да растат на фона на ембаргото и увеличеното търсене от страна на САЩ и Китай. Тенденцията се запази и през месец юни. Опасенията от рецесия и спад на търсенето дадоха някакви резултати, но временно.

Цените като цяло се увеличиха рязко след 4 май, или казано иначе – европейското ембарго върху вноса на руски нефт и нефтопродукти, което заедно с увеличението на лихвите от страна на Федералния резерв доведе до ръст на Brent с 4.9 % (WIT – 5.3 %). Няколко дни по-късно различни фактори доведоха до спад, но за кратко. Така в средата на месец май сорт Brent вече струваше 112.11 долара за барел и не спря да расте, за да стигне до 116.29 долара за барел на 1 юни. Два дни по-рано ЕС се договори за спиране на около 90 % от вноса на руски нефт с изключение на доставките през тръбопроводите за Унгария и по море за България. Поскъпването при Brent за месец май беше 8.6% (WTI – 12.36 %).

Най-силното поскъпване на Brent бе на 8 юни, когато цената достигна рекордните 123.58 долара за барел. Последвалият спад до нивото от 113.12 долара за барел не означава все още нищо. Така дългосрочният тренд за ръст остава в сила и предпоставките за прехвърляне на нивото от 124 долара за барел остава в сила. Дефицитът остава факторът, който ще движи цените.

Нещо повече пазарът все още е в процес на преструктуриране, а цените на петрола сочат, че ситуацията на световния пазар не се развива според очакванията от влиянието на санкциите. Изчисленията например на някои консултантски компании сочат, че без войната, а съответно и без санкциите, само от влиянието на фактора възстановяване цената на сорт Brent би била в диапазона от 85 долара за барел. Това по същество означава друг сценарий, който днес вече е неосъществим.

Нещо повече напоследък се отчита ръст на бензин и петрол към страните от Близкия Изток от пристанища в Балтийско море. Агенция Ройтерс отчита ръст на доставките за Африка – около 200 хил. тона бензин и нефт с руски произход. При това при цена на Urals с отстъпка от 32 – 37 долара за барел. Тоест преструктурирането на пазара продължава, а това ще отнеме време, през което цените ще останат високи. Това се случва на фона на липсата на инвестиции в нови находища, увеличение на добива от ОПЕК, намаляващи запаси. Както и много високи цени, при които ще трябва да бъдат попълнени резервите, отпуснати от страните от МАЕ по-рано през годината за успокояване на цените.

Последното опасение – таван на цените на петрола за Русия, обсъждано от G7 може да се окаже, ако не сега, то за в бъдеще факторът, който ще бъде с най-разрушителна сила.

ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Подходяща музика за любителите на йога.

Може да харесате

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

ИНТРИГИ

Разпитът на бившата шефка беше отложен за следващото съдебно заседание Ходил ли е Васил Божков в Държавната комисия по хазарта и какво е правил...

КОНСПИРАЦИЯ

Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това...