Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

СВЯТ

Марионетното правителство в Германия с упорито усърдие унищожава промишлеността

Ако фабриките спрат, и градовете ще умрат

Растящите цени на електроенергията в Европа принуждават бизнеса да затяга коланите. Те съкращават производство и персонал, отказват се от екологичните видове горива и това води до верижна реакция: хората обедняват, рецесията се ускорява. И няма надежда за подобрение, пише NYT .

Стъкларският завод на Arc International работи с евтина енергия в продължение на много години, благодарение на което стана най-големият производител на стъклена посуда в света и най-важният работодател в Северна Франция, където живеят предимно представители на работническата класа, разказват авторите на статията Лиз Алдерман и Мелиса Еди .

Но когато доставките на природен газ за Европа паднаха поради антируските санкции, цените на електроенергията започнаха да растат. Президентът на компанията Никълъс Ходлър наскоро изпрати една трета от 4500 служители на Arc International в отпуск или на непълен работен ден, за да спести пари . Четири от деветте пещи на завода ще не работят, а останалите ще преминат от газ към дизелово гориво. По-евтино е сега, но замърсява доста повече околната среда.

„Това е най-драматичната ситуация, с която сме се сблъсквали “, каза Ходлър. „ За енергоемки предприятия като нашето това е катастрофално.“

Високите цени на енергията удрят тежко европейската индустрия. Arc не е единствената компания в подобна позиция.

Производителите на метал, хартия, торове и други продукти се нуждаят от газ и електричество. Всички обявиха затягане на коланите.

„Сред тези предприятия е най-голямата стоманодобивна компания в Европа Arcelor Mittal, която работи на празен ход в доменните пещи в Германия. Глобалният производител на алуминий Alcoa намалява производството в своята топилна фабрика в Норвегия с една трета. Водещата цинкова компания Nyrstar спира производството в Холандия за неопределено време.“

– обяснява NYT .

Arc в сегашния си вид е основана през 1825 г. под името Verrerie Cristallerie d’Arques и произвежда кристални чаши и купи.

Днес компанията има огромни производствени обеми. Мащабът на дейността на компанията й позволи индиректно да създаде приблизително 15 000 допълнителни работни места в региона. Това са картонени фабрики, които произвеждат опаковки за стъкло, това са транспортни фирми, които транспортират продукти и т.н. Arc има фабрики и в Китай, Дубай и Ню Джърси.

„Спирането на пещи е лоша новина. Разбира се, високите цени на енергията оказват влияние. Но това се случва толкова бързо, че е страшно “, каза 28-годишен работник, който пожела да остане анонимен.

За много фирми разходите са нараснали до степен, в която не могат да си позволят да ги платят. И наближава времето, когато европейските компании ще трябва да подновят договорите за доставка на електроенергия, но на нови цени.

Цените на електроенергията за следващата година са обвързани с цената на газа от около хиляда евро за мегаватчас в Германия и Франция, докато цените на газа достигнаха рекордни върхове от около 230 евро за мегаватчас.

„Това означава, че трябва повече от два пъти да повишим цените си, така че никой да не купува нашите чаши и чинии “, каза Ролф Фровейн , директор на Eschenbach Porcelain.

Когато договорите за електроенергия на фирмата изтекат в края на годината, тя ще трябва да плаща сметки от 5,5 милиона евро годишно, шест пъти повече от сега.

Eschenbach Porcelain преговаря с местни политици в търсене на решение на проблема. Тя и десетки германски малки и средни предприятия се опасяват, че ще трябва да затворят завинаги.

Най-големият завод за топене на алуминий във Франция, Aluminium Dunkerque, изправен пред заплахата от учетворяване на разходите за енергия, пусна някои от работниците си в неплатен отпуск и намали производството с повече от 20%.

„Времето, което отделяме за решаване на проблеми с електрозахранването, се е увеличило 10 пъти “, каза мениджърът на завода Гийом де Гойс . „ Надяваме се, че кризата ще бъде краткотрайна, но ако се проточи, европейската индустрия ще затъне в големи проблеми.

Arc Glassworks , която произвежда прибори за сервиране, използва толкова електричество, колкото 200 000 домакинства. Общо компанията произвежда четири милиона чаши на ден. Това е допълнение към чинии, декоративни свещници, стъклени люкове за перални машини. Сега, в контекста на кризата, обемът на поръчките рязко намаля.

„Хората се притесняват от сметките за ток през зимата. Казват, че покупката на стоки от несъществена нужда може да почака “, каза Никълъс Ходлър.

Той прави всичко възможно да спаси компанията си.

Преди заводът използваше газ, сега за първи път пещите на компанията ще преминат на дизелово гориво. Още по-трудно ще бъде извеждането от експлоатация на пещите на предприятието.

„Стъкларската пещ не може просто да бъде изключена, защото това би я унищожило“, обясни Ходлър. – Ако постепенно и плавно я прехвърлите в режим на затихване, тя ще оцелее. Но ще отнеме повече от месец, за да я затоплим отново. Не искаме да спираме напълно производството, но не можем да работим и на загуба .

Всичко това е много обезпокоително за жителите на град Арк. Ако пещите не работят, не работят и служителите на завода. Много предприятия са пряко зависими от този завод: транспортни компании, производители на картон за опаковане на съдовете. Всички те ще усетят силата на този удар.

Работниците са принудени да почиват поради намаляването на производството. Те губят около 20% от заплатите си от принудителната почивка. А цените на тока, бензина, храните растат. И тогава ще има много повече проблеми, завършва изданието.

Може да харесате

ФОКУС

Валентин Катасонов: Данъци, миграция, цифров долар… Какво да очакваме от Тръмп за световната икономика? В медиите на Съединените щати и други страни започна активна...

СВЯТ

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин светофарна коалиция. Това показват...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

СВЯТ

Фамозната Урсула: “Имах страхотен разговор с Тръмп”, а до миналата седмица строяваше спецотряд срещу него Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която...