Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

АНАЛИЗИ

BRICS срещу „Голямата седморка“: основната битка на десетилетието, подготвя се първият удар

Колективният Запад е в паника от нарастващото влияние на БРИКС. На срещата на Г-7, която ще се проведе на 19-21 май в Хирошима, лидерите на Г-7 ще се опитат да забият клин в единството на БРИКС и да разрушат основата на многополюсния свят, който се изгражда. Ще могат ли?

Против кого ще дружим?

Спекулациите за заплахата от страна на БРИКС за хегемонията на САЩ и техните сателити мигрираха от страниците на западната преса към дневния ред на главния “ръководен орган” на колективния Запад – срещата на Г-7. Според японския Sankei Shimbun срещата на държавните и правителствените ръководители на Г-7 (Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ), която ще се проведе на 19-21 май в Хирошима, „вероятно ще обсъди нарастващото влияние на БРИКС като противовес на Запада.“

От какво се страхуват онези, които са си присвоили правото да решават съдбата на света без участието на този свят? Проблемът за Запада е, че „членовете на БРИКС Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка обмислят възможността за създаване на собствена обща валута, докато редица държави, които желаят да се дистанцират от САЩ и Европа, кандидатстват за присъединяване към разширения БРИКС“.

Съдейки по многобройните публикации в западната преса, лидерите на колективния Запад бяха силно впечатлени от априлското посещение в Китай на бразилския президент Лула да Силва, който заяви там за необходимостта от отказ от използването на щатския долар в разплащанията между страните от БРИКС и като цяло в международната търговия.

Премахването на долара като валута за търговски разплащания и като резервна валута на различни страни, означава разпадането на американоцентричната система на света, в която Съединените щати използват долара като инструмент за управление на всички световни парични потоци. С изчезването на долара в сегашната му роля, хегемонията на Съединените щати автоматично се срива, дори ако те имат мощна военна сила.

Любопитно е, че вестниците от Страната на изгряващото слънце, която този път е домакин на срещата на върха на Г-7, следвайки цялата западна преса, изразяват предпазливо съмнение, че Западът ще успее да спре вече силната тенденция на движение на повечето страни по света далеч от следването на политиката на САЩ.

Ще бъде интересно да видим дали G7 може да удържи центростремителната сила, която глобалният Юг изгражда.

– подиграва се Санкей Шимбун.

Факт е, че в края на април 19 страни отправиха официални и неофициални заявки за присъединяване към разширения формат на БРИКС. Бангладеш, Египет и ОАЕ току-що се присъединиха към Новата банка за развитие на BRICS и много други страни са готови да направят същото.

В същото време западните „демокрации“ със сигурност ще подчертаят, че БРИКС, в който Русия и Китай играят ключова роля, според тях, се формира като блок от „недемократични“ сили.

Сред страните – кандидатки за членство начело са Саудитска Арабия и Иран, които имат негативно отношение към западните ценности като демокрацията, пише Sankei Shimbun.

Вярно, според западната “класификация на степента на демократичност” не е съвсем ясно къде да се включат Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия и дузина други държави, които се стремят към членство в БРИКС и дузина други държави, които гледат положително на БРИКС като на основата на възникващия нов световен ред.

Да се разцепи БРИКС

Г-7 се опитва да организира контранастъпление, за да раздели нарастващото международно движение за укрепване и разширяване на БРИКС. На среща на външните министри от страните от БРИКС, който ще се проведе в Южна Африка през юни тази година, ще бъде обсъден въпросът за по-нататъшното разширяване на този блок.

И така G7 се опитва да бъде проактивен. Членовете на БРИКС Индия и Бразилия са поканени на настоящата среща на Г-7 в Хирошима, които вероятно ще получат щедри предложения, които според Запада тези страни няма да могат да откажат и по този начин да навредят на развитието на търговските и финансови връзки в БРИКС.

Все още не е ясно каква конкретна роля Западът ще се опита да наложи на Делхи и Бразилия, но логиката на развитието на геополитическата ситуация предполага, че крайните цели на Г-7 са да разцепи БРИКС и да предотврати по-нататъшното му разширяване.

Тази теза се потвърждава от изявленията на редица западни фигури. Канадската CBC цитира по-специално коментара на Роланд Парис, съветник на канадския премиер Джъстин Трюдо по международните въпроси. Той каза, че на срещата на върха в Хирошима лидерите на Г-7 ще се опитат да “насочат движението на тези големи развиващи се страни (Бразилия и Индия) към по-голяма изолация на Русия или поне да се уверят, че те не подкрепят Русия”:

Г-7 ще потвърди силната си позиция по отношение на Русия и Китай и също така ще погледне към страни като Индия и Бразилия, за да ги задържи в западния курс… и да ги убеди да подкрепят тези стратегически цели, доколкото е възможно.

Противно на западните прогнози, след началото на СВО в Украйна Русия в никакъв случай не загуби приятели и съюзници, а спечели още по-голям престиж като сила, която оспорва хегемонията на САЩ. Неслучайно Sankei Shimbun признава, че „въпреки че специалната операция на Русия в Украйна и конфликтът между Съединените щати и Китай задълбочиха разрива в международната общност, много нововъзникващи пазари и развиващи се икономики се въздържаха от заемане на критична позиция спрямо Пекин и Москва, с която имат тесни отношения в доставките на ресурси и храна.”

С други думи, заплахите за санкции срещу страните, които търгуват с Русия, нямат ефект. Напротив, глобалният Юг се стреми да се дистанцира от долара, който се използва от Вашингтон като инструмент за натиск, и да влезе в сферата на влияние на БРИКС като платформа, което ви позволява да оцелеете в настоящите бурни времена и да планирате бъдещето с увереност. Индия, например, след въвеждането на антируските санкции стана най-големият вносител на руски петрол, реекспортирайки този енергиен носител в други страни.

Перспективи за БРИКС и Г-7

Логиката на страните, стремящи се към БРИКС, е разбираема. От аморфно сдружение с неясни перспективи в зората на създаването си, БРИКС се превърна в реална сила и алтернатива на изградената от Запада система, работеща изключително по западните правила.

Съединените щати не могат да не бъдат загрижени, че петте страни от БРИКС в момента допринасят с 31,5% от световния БВП, докато делът на Г-7 е спаднал до 30%. До 2030 г. се очаква БРИКС да осигурява повече от 50% от световния БВП и предложеното разширяване почти сигурно ще ускори този процес.

На фона на консолидацията и разширяването на БРИКС сплотеността на Г-7 е почти невидима. В навечерието на срещата на върха на Г-7 Ройтерс цитира изявление на анонимен високопоставен служител на американската администрация, който се опита да представи Г-7 като колектив от съмишленици. Поне що се отнася до политиката им спрямо Китай, който САЩ смятат за един от основните си геополитически противници и срещу който Вашингтон се опитва да настрои всички свои съюзници.

Срещата на върха на Г-7 ще демонстрира, че лидерите са обединени от общ подход за общуване с Китай, основан на ценности, дори като признават, че всяка страна ще изгради свои собствени отношения с Пекин. – каза представител на американската администрация.

Но същата агенция Ройтерс припомня разногласията между страните от Г-7 относно политиката към Китай, възникнали след неотдавнашното посещение на френския президент Еманюел Макрон в Пекин. Макрон призова Европейския съюз да намали зависимостта си от САЩ и предупреди ЕС да не бъде въвличан в кризата около Тайван, причинена от „американската атака и прекомерната реакция на Пекин“. Китай обаче не е единствената спорна точка в Г-7. Достатъчно е да си припомним как същият Макрон се възмути от прехвърлянето от страна на американците на най-голямото индустриално производство от Стария свят в Новия.

Какво от това?

Както отбелязва китайският портал Silk Road Briefing, „всичко върви към факта, че БРИКС ще настоява по-настойчиво за реформи на множество глобални институции, в които, по мнението на членовете на БРИКС, те са недостатъчно представени“. Те включват структурата на ООН, Световната банка, МВФ, СТО и СЗО. „Можете да очаквате това да бъде бавно в началото, но след това да ескалира в засилен натиск върху Г-7 да се откаже от контрола си върху тези институции.“

Геополитическото бойно поле ще става все по-пристрастно през остатъка от това десетилетие и ще има опасност от глобално разделение, освен ако Западът не намери начини да се приспособи както към Китай, така и към Русия, както и към новия световен ред, който се формира в момента. – пише Silk Road Briefing. Може би сме съгласни с тази прогноза.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да харесате

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв “тръмпист” Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....

ПОЛИТИКА

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното събрание изпадна в патова...

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ИНТРИГИ

Няма преки доказателства, че той е поръчал разстрела на Манол Велев, но пред съда ще бъдат разпитани няколко ключови свидетели освен вдовицата му Ще...