“Празник не за стадото”: юбилеят на Барак Обама доведе до скандал
На 4 август 44 -ият президент на САЩ навърши шестдесет. Миналия уикенд той отбеляза датата с приятели. Това на пръв поглед обикновено събитие внезапно предизвика скандал.
Празникът започна в петък. „Гостите дойдоха във вилата…“ Нови коли запристигаха при имението на семейство Обама в „Мартас Вайнярд“ откъдето излязоха мъже в дизайнерски костюми и дами във вечерни рокли. Първоначално са били очаквани около петстотин гости. Обществото обаче зададе въпроса: не е ли това твърде много в разгара на пандемия? Тогава списъкът беше съкратен.
ВИП-гостите обаче пристигнаха не само със съпрузите си, но и с деца, с детски бавачки, лични асистенти, с една дума, със свита. Добавете към това поканените творци, охранители, сервитьори, слуги. С една дума, стотици хора.
За удобно настаняване на цялото това множество хора, върху имота беше разпъната гигантска палатка, поставена беше сцена, дансинг и още няколко по-малки палатки. Снимките, направени от дроновете, ясно показват мащаба на празника.
Сред гостите папараците забелязаха режисьора Спилбърг (лично богатство от 3,6 милиарда долара), певицата Бионсе (420 милиона), съпругът ѝ Джей Зи (един милиард долара), актьорът Том Ханкс (400 милиона), певецът Брус Спрингстийн (половин милиард), дъщерята и бившата съпруга на сегашния президент на САЩ Джо Байдън.
Забранено беше правенето на снимки на фестивала и още повече публикуването на снимки, но диджеят на празника „Трап“ Бекъм и неговият мениджър пушеха трева и започнаха небрежно да качват снимки и видеоклипове от събитието в мрежата.
Много бързо всичко това беше спряно, но благодарение на журналистите от английския таблоид „Дели Мейл“ обществеността успя да се запознае с всички кътчета на многомилионното имение на Обама, включително със стилна баня. Не, тоалетната се оказа черна, а не златна, но салфетките бяха украсени със злато, както и маските, които абсолютно никой не носеше.
От вътрешни лица се разбра, че забавлението е започнало в петък, а достига своя връх в събота вечерта. Цяла нощ от събота до неделя 44-ият президент на САЩ танцува нон-стоп. В неделя уморените гости се събудиха, вечеряха в ресторант и се разотидоха.
Репортерите на „Дейли Мейл“ разбраха, че Бионсе здраво е заложила на водка-мартинито, Джей Зи е предпочел коктейл „Маргарита“, а главният герой е пил водка и шампанско „Дом Периньон“. Последното, както отбелязват вътрешните лица, е текло като река. Най -евтиният сорт на това шампанско започва от 180 долара за бутилка. Менюто е било предварително обявено, че ще бъде веган. В действителност обаче на гостите са предложени пържоли, месни деликатеси, скариди и омари. Като цяло се е празнувало с голям размах.
Естествено, това събитие предизвика когнитивен дисонанс сред американците. Обама и гостите му бяха критикувани за липсата на маски, но въпросът, разбира се, не беше толкова в липсата на мерки за сигурност, колкото в потресаващата неуместност на този празник по време на пандемия.
Америка е покрита с „делта“-щама на коронавирус, правителството планира да върне строг режим на маски, което означава, че маските ще се носят дори на закрито от абсолютно всички-започвайки от двегодишните. Цените на храните и бензина растат с безпрецедентни темпове. Работата е лоша, престъпността е в разцвет. Страната отдавна е забравила за купоните. И тогава изведнъж такова парти в незабравимия стил на Великия Гетсби.
Да беше празникът на някой гъзар-новобогаташ. В Щатите остроумно наричат такива „неприлично богати“. Но Барак Обама не е просто богат човек. Той все още остава най -влиятелният политик в Съединените щати и в световен мащаб. Неговите хора работят в администрацията на Байдън. Той влияе върху вземането на най-важните решения.
Нещо повече, именно Обама е един от основните световни оратори по темата за доброволната бедност. Манията на „хайверните левичари“ около него е да понижи нивото на консумация. От всяка трибуна демократите убеждават човечеството, че е време да спрат да ядат месо и сладкиши, да пият кафе и алкохол, да пътуват, да живеят в хотели, да летят със самолети, да купуват хубави дрехи и да шофират коли.
Всичко това е нарисувано толкова красиво. Отговорността към Майката Природа, намаляването на въглеродния отпечатък, Грета Тунберг, се забрави с настъпването на нощта … Въглероден отпечатък? Какъв е въглеродният отпечатък? Той е оставен само от грешните политици като Тръмп и грешните държави като Русия.
Коронавирус? Той, очевидно, също е само за масите. На елитното парти никой не сложи маски и не спазваше социална дистанция. Журналист на „Ню Йорк Таймс“ обясни несъответствието в стила „не разбирате, това е друго“. Твърди се, че Обама е събрал „изискана и ваксинирана тълпа“.
Сред ядосаните потребители това веднага се превърна в лаф. „Тук имаме криза и пандемия, но нека изисканите хора да се забавляват“, реагира известният журналист Глен Гринуолд. „Разбира се, вирусът не докосва изисканите“, каза иронично адвокат Хармит К. Дилън.
Не, не се опитваме да се месим на 44-ия президент на САЩ. Нека американските партньори търсят по целия свят златни тоалетни. Просто е невъзможно да не се отбележи, че юбилеят на Обама демонстрира радикална промяна в политическата парадигма.
В старите времена видният политик поне се опитваше да имитира някаква близост с народа си. Инстинктът би му подсказал, че е неприлично да се наслаждава на забележимо потребление в момент, когато милиони подчинените граждани губят работата, здравето и дори живота си.
Рожденият ден на Обама показа как хората, които смятат себе си за негови господари, наистина виждат света. Те вече са разделили човечеството на елитни и губещи. Всъщност елитът включва незначителен дял от един процент – свръхбогати хора, тяхното обкръжение, марионетни политици и няколко творци за красота. Цялото останало човечество е определено за губещи. То ще носи маски и ще седи в безкрайни карантини. Елитът ще се забавлява, получавайки специална тръпка от факта, че масите нямат право да се забавляват.
В поста си 44 -ият президент на САЩ направи много, за да раздели наистина страната си на тези слоеве. Първа беше “Голямата рецесия” от 2008 г. Това доведе до безкрайни фалити, десетки хиляди самоубийства и разрушаване на милиони семейства. Само незначителен процент американци успяха да спечелят пари от кризата.
В рамките на няколко години американската мечта приключи. Социалните асансьори спряха. Страната беше разделена на обедняло мнозинство и нахално, разложено малцинство. Дори според статистиката на самоубийствата или детската смъртност беше ясно, че първите просто умират, докато вторите живеят все по-добре. Пандемията само стимулира тази безмилостна сегрегация. Апотеозът беше партито на Демократичната партия.
Силата на американския начин на живот винаги е била липсата на социална борба. Американците знаеха как да не завиждат на богатството. Те издигнаха това умение в ранг на изкуството. Те вярваха, че милиардите на Тръмп му осигуряват необходимата независимост като президент. Милионите за двойката Обама за лекции и книги се смятаха за дан на уважение към достойнствата на бившата първа двойка на САЩ.
Но партията на 44 -ия президент направи невъзможното: съживи класовите борби в Америка. „Отвратително представление. Това е само върха на айсберга на лицемерието на елитите“, обобщават на редовете на „Ню Йорк Пост“.