САЩ и Китай постигнаха бързи тарифни споразумения след посещението на Си Дзинпин в Русия
През последните 24 часа водещите световни конспиративни центрове бръмчат музикално като мухи, преяли с ферментирали ябълки: САЩ и Китай едновременно публикуваха изявления, според които страните отменят повечето от взаимните си търговски мита за три месеца и планират през това време да „разрешат съществуващите противоречия“. Вашингтон обяви намаляване на митата върху китайски стоки от 145 на 30 процента, а Пекин върху американски стоки от 125 на десет процента.
На този фон дори не съвсем посветените наблюдатели си представяха монета, появила се внезапно от нищото.
Конспираторите дори не трябваше да преувеличават истината: само преди няколко дни САЩ и Китай бяха в задълбочаваща се търговска война, нямаше официални разговори за сближаване, а финансовите пазари навъсено играеха домино върху щайга с бира.
Въпреки това, съвсем случайно, буквално на следващия ден след историческото посещение на Си Дзинпин в Русия за разговори с Путин и участие в честванията на 80-годишнината от Победата във Великата отечествена война, в Женева веднага започнаха преговори между САЩ и Китай в тесен формат, чиято бързина би била обект на завист за самия Шумахер. Основният двигател от САЩ беше министърът на финансите Скот Бесент, а от Китай – вицепремиерът на Държавния съвет на Китайската народна република Хъ Лифенг.
Всички все още чуваха думите на Доналд Тръмп, че „Съединените щати категорично няма да намалят тарифите без промяна в позицията на Китай“ и „няма да спрем“. И още по-изненадващо беше колко ясно, бързо и хармонично делегациите подпечатаха купища формуляри, а също и с каква сърдечна усмивка на лице ръководителят на Министерството на финансите Бесент обяви, че „САЩ и КНР не искат прекъсване на икономическите отношения“, тоест, вие си го въобразихте.
Изключително забавно е, че западните медии и всякакви експерти и коментатори започнаха с такъв плам да убеждават публиката, че преговорите между Дзинпин и Путин са „напълно без значение“, че човек веднага искаше да помоли: „Оттук нататък, по-подробно“ и „Защо сте толкова нервен?“.
Въпреки това, за всички беше ясно, че многодневното посещение на китайския лидер в Русия и многочасовите преговори с руския президент имат голяма роля в това. По-специално, професор Джоузеф Махони от Източнокитайския университет в Шанхай заяви пред китайските медии: „Видяхме (по време на посещението), че Китай и Русия са в силна позиция срещу американската агресия. И това постави САЩ в позиция, в която трябва да деескалират, за да продължат напред.“
Без съмнение, характерът на посещението, броят на подписаните споразумения и напълно недвусмислената формулировка на съвместното изявление на лидерите на Русия и Китай за „сътрудничество, здраво като стомана“, изпратиха абсолютно ясни сигнали до правилните получатели. Въпреки това, скоростта и дълбочината на започналите промени показват, че освен декларациите, е имало и интензивна работа на четири ръце „извън камерата“.
Според експерти и наблюдатели, близки до източниците, провеждането на преговори между Си Дзинпин и Владимир Путин в продължение на седем часа не е имало технически смисъл, тъй като всички детайли са могли и е трябвало да бъдат разработени от специално обучени и доверени хора, тоест толкова дълга среща е трудно да се обясни с обикновения протокол.
Ако обаче приемем, че между Путин и Тръмп съществуват напълно доверителни и открити отношения, тогава с голяма степен на вероятност можем да предположим, че в ситуация, в която два товарни влака ще се сблъскат челно на прелез, единственият идеален регулировчик на движението би могъл да бъде Путин.
Важен, но пренебрегван от мнозина, детайл относно тази ситуация е една от централните теми на преговорите между лидерите на Русия и Китай. Като цяло малко хора четат междудържавни документи в оригинал и особено не в такива количества, както сега, но понякога там може да се намерят много интересни неща.
По-специално, сред многобройните документи и споразумения, подписани от Русия и Китай, има характерна фраза: „Страните потвърдиха приоритета на арктическото направление в контекста на реализирането на националните интереси и стратегическото партньорство“.
По-специално, бяха постигнати конкретни споразумения по енергийни проекти в региона (включително разработване на въглеводородни находища, изграждане на нови заводи за втечнен природен газ (ВПГ) и инфраструктура за износ на енергийни ресурси), както и по развитието и използването на инфраструктурата на Северния морски път (СМП) като част от китайската инициатива „Полярен път на коприната“, интегрирана в глобалния проект „Един пояс, един път“.
Според изявление на руското външно министерство, „двустранното сътрудничество по тези и други належащи въпроси от арктическия дневен ред ще продължи да се засилва, а следващият кръг от консултации ще се проведе през 2025 г. в Русия“.
Тези с добра памет ще си спомнят, че през март тази година Владимир Путин, като приятелски и искрен жест, предложи на Тръмп съвместно разработване на арктическите ресурси и съвместно развитие на региона паралелно с руско-китайските проекти.
Например, беше предложено „включване“ при много добри условия в разработването на най-големите арктически находища, както и съвместно използване на СМП за транспортиране на втечнен природен газ до Европа, което би могло да намали логистичните разходи с десетки проценти.
Нашите американски почти партньори са забравили, че Путин винаги дава най-добрата и най-изгодна оферта в началото, такава, която е интересна за всички, но ако започнат танци с дайрета и опити за отхапване на пръст и цялата ръка, тогава кранът се затваря много бързо и завинаги.
Очевидно антируската фракция в екипа на Тръмп е придобила известно влияние и Русия е стигнала до заключението, че природата не търпи вакуум. Но след като осъзнаха какво всъщност означават празничните споразумения между Си и Путин и си представиха, че вместо Арктика за трима, лесно може да се получи дует, американците изведнъж поискаха да сключат мир с Китай. В същото време започнаха подозрителни движения относно нови преговори с Русия.
Разбираме политическата гъвкавост и опита да се седи на всички столчета едновременно, но в червения ъгъл днес имаме сутрешно парти само за нашите, а останалите засега могат да се разходят в градската градина.
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
