Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

БЪЛГАРИЯ

Командирът на ВВС: Само един от пристигналите четири изтребителя F-16 е приет

От четирите изтребителя, които вече са в България, само един е приет, съобщи командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Николай Русев, България получи четири самолета F-16 Block 70 – два двуместни и два едноместни. По двата договора със САЩ трябва да получим още 12.

„Очаквам в най-скоро време да бъдат доставени още два, а до края на годината да станат общо осем, така че това, което трябва да се достави като самолети по първия договор, да бъде изпълнено до края на годината“, каза командирът на ВВС.

Ген. Русев съобщи, че България има шест пилота, които са обучени да летят на F-16, но за нашия вариант на F-16 те са само двама. Необходими са учебно-бойни самолети, за да могат и останалите четирима, които са в България, да се научат да летят на този модел.

В САЩ са летели на по-стар вариант на F-16 и затова в България трябва да се направят по няколко полета на нашия F-16 Block 70, след което вече могат да летят и на бойния самолет самостоятелно, обясни командирът на Военновъздушните сили.

Той добави, че от четирите самолета, които вече са в България, само един е приет.

„Последните два, които дойдоха, са в процес на приемане, който е сравнително дълъг. По време на този процес, освен техническото приемане, трябва да се изпълни и летателно приемане, тоест поне по един полет на самолет да бъде изпълнен. Това е в процес на изпълнение“, каза генерал-майор Русев.

До края на 2025 г. в изпълнение на Международния договор BU-D-SAB трябва да получим общо осем изтребителя. След изпълнението и на втория договор българските ВВС ще разполагат с една ескадрила от 16 самолета. Освен самолетите продължават доставките на резервни части и консумативи по договора.

„За първите два знаете, че не летят, има си обективни причини. Проблемът не е в българската страна. Работи се по въпроса, скоро се надявам, в рамките на седмица-две първият да е отремонтиран и много скоро след това и вторият. Да получим всичко необходимо от американската страна, за да бъдат самолетите готови за полет“, каза ген. Русев.

След кацане на първия български изтребител F-16 Block 70 през април е констатирано отклонение в работата на една от системите. Половин година по-късно то не е отсранено.

Подобна е участта и на втория изтребител, който кацна у нас през юни. Министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от „Възраждане“ Цончо Ганев призна, че на двуместния самолет F-16D Block 70 е констатиран теч на гориво от един от вътрешните отсеци за разполагане на горивните резервоари, а представител на „Локхийд Мартин“ ще пристигне за отстраняване на неизправността.

По двата договора имаме да обучим 32-ма пилоти. В началото на 2026 г. ще заминат още седем пилота, които са най-младите. Те завършиха тази година Висшето военновъздушно училище. F-16 e е много хубав самолет, но същевременно много скъп за поддръжка. Щом го имаме, сме длъжни да го по

ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

EXPRESS TV

Може да Ви хареса

ПАРИ

Стоян Панчев: Еврото е привлякло 7 пъти повече инвестиции…ама друг път. Еврото е привлякло 7 пъти повече инвестиции…ама друг път, коментира във Фейсбук икономистът...

ПОЛИТИКА

Андрей Гюров влиза в боя за президентския пост. Той ще бъде издигнат от инициативен комитет на предстоящия вот за държавен глава през есента, позовавайки...

ВАКАНЦИЯ

Летният сезон по българското Черноморие едва започна, а ценовите рекорди вече падат един след друг. След Аналгина за 12 евро в Созопол и „златните“...

КОНСПИРАЦИЯ

Тръмп заплаши с американски такси в Ормузкия проток при провал на сделката с Иран. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи американски такси...