Никакъв график в свободното време
Типично е за съвременния начин на живот да правим график дори и през свободното си време. Това обаче изтощава тялото и ума, които се нуждаят от почивка и силно редуциране на напрежението. През част от времето на почивните дни е здравословно да устояваме на изкушението за активна почивка. От полза понякога е именно „безцелното размотаване“, време в което не правим планове и уговорки.
Да работим, когато е време за работа и да почиваме, когато е време за почивка
Съвременните технологии не ни позволяват да установим последователност в работата си. Важно е да запомним, че кратките почивки на работното място са първата крачка към балансираното съчетание – здрав ум и тяло.
Да слушаме тялото си
Тялото непрекъснато ни изпраща сигнали, когато има нужда от почивка. Умът обаче е също толкова добър, за да ни заблуди и ги пренебрегнем. Трябва да се научим да „слушаме“ какво ни показва тялото, както и да разпознаваме сигналите, които ни изпраща. В противен случай може да се стигне до негативни ефекти върху физическото здраве и душевно състояние.
Ден без екрани
Изкуствената светлина, която се излъчва от мониторите на компютрите и телевизионните екрани, може да се окаже проблем за пълноценния ни сън. Ще заспим много по-лесно, ако „елиминираме“ всички екрани около себе си поне час преди лягане.
Да се изморим качествено
Случвало ли ви се е да плувате цял ден и след това да усещате приятна умора по цялото тяло? Физическите упражнения помагат да се сдобием с повече енергия, но също така са и начин за пълноценен релакс.
Ако прекараме няколко дни в повече часове сън, се чувстваме безжизнени и лишени от желание за каквото и да било. Постоянната работа, без никаква почивка, не ни позволява да сме пълноценни и достатъчно фокусирани, от друга страна обаче потоянното безделие не възстановява силите ни. Затова трябва да се стремим да открием баланса.
