Законите не са добре познати, а в разните страни се различават, но има универсален закон.
Нарича се Нюрнбергски кодекс.
Нюрнбергският кодекс е международен документ, регулиращ принципите за провеждане на медицински опити и процедури с хората.
Кодексът е бил разработен и приет след Нюрнбергския процес над фашистите-лекари през 1947 година, по решение на който, доста много граждани са били обесени, в частност – за насилствено ваксиниране.
В кодекса има само десет точки:
1.Абсолютно необходимо условие за провеждане на експерименти с човека, е доброволното му съгласие.
2.Експериментът трябва да носи за обществото положителни резултати, недостижими с други методи или начини за изследване; не бива да има случаен характер и не бива да е задължителен.
3.Експериментът трябва да се основава на получени лабораторни изследвания върху животни, познаване историята при развитие на заболяването или други изучавани проблеми. Провеждането трябва да е така организирано, че очакваните резултати да оправдават провеждането.
4.При провеждане на експеримент, трябва да се избягват всички излишни физически и психически страдания и повреди.
5.Нито един експеримент не бива да се провежда в случай, ако има основания за предполагаема смърт или инвалидизация на изпитвания; с изключение, когато лекари-изследователи провеждат експериментите си върху себе си.
6.Степента на риска, при провеждане на експеримент, никога не бива да превишава хуманитарната важност на проблема, чието решение трябва да реши експеримента.
7.Експериментът трябва да бъде предшестван от съответната подготовка и провеждането трябва да бъде подсигурено с необходимото оборудване, необходимо за защита на изпитвания от възможно нараняване, инвалидност или смърт.
8.Експериментът трябва да се провежда само от лица с научна квалификация. На всички стадии от експеримента, от провеждащите и изпитваните се изисква максимално внимание и професионализъм.
9.В хода на експеримента, изпитваният трябва да има възможност да го прекъсне, ако според него, физическото или психическото му състояние, прави невъзможно продължаването на експеримента.
10.В хода на експеримента, изследователят, отговорен за провеждането, трябва да има готовност да го прекрати на всеки стадий, ако професионални съображения, добросъвестност и предпазливост, дават основание да се предполага, че продължаване на експеримента може да доведе до нараняване, инвалидност или смърт на изпитвания.
Както пишат американските юристи, ключови са точките 1 и 6 – т.е. ангажираното с ваксинация лице, трябва да е дееспособно, за да даде съгласие; лицето трябва да има възможност за избор, без намесата на някаква сила, измама, пряко или скрито принуждение; лицето трябва да има достатъчно знания и разбиране за разглежданата тема.
?Прочетете повече на сайта ——> https://vestnikzora.com