Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

ПАРИ

Депутатите си вдигнаха заплатите на над 10 000 лева месечно

Заплатата на редовия депутат, който дори не разполага с докторска степен или дълъг трудов стаж, скача на над 10 хиляди лева. Това става ясно от предложенията за новия правилник на Народното събрание, които вчера депутатите в ресорната комисия разглеждаха. След бурни спорове те са стигнали до мнението, че при изпълнение на „специални“ и допълнителни задачи, определени народни избраници могат да получават до 25% над брутното им възнаграждение. От предложението обаче не става ясно какви са тези задания и какво ще ги окачествява като извънредни.

Резултатите от гласуването

4884 лв. стана основната заплата на депутатите през март. Базата се определя въз основа на средното възнаграждение в страната за тримесечие. Това означава, че 25% от основната заплата са 1221 лв. Общо стават 6105 лв. месечно.

Депутатите получават и допълнителни бонуси – като членове на комисии, председатели на парламента, на групи и на комисии, за докторски титли и трудов стаж. Традиционно те участват в по две комисии. За работата си във всяка им се полагат по 15% над заплатите, или допълнителни 732 лв. Така с участие в две комисии и с бонуса от 25% заплата им може да стигне 7569 лв. за месец. Към тях се прибавят и представителни разходи, които досега бяха почти безотчетни и които доближават 3 000 лв. на месец.

Най-високо е възнаграждението на председателя на парламента – 55% над заплатата, или общо 7570 лв. С участие в две комисии и бонус за допълнителни задачи заплатата му стига 10 255 лв.

Народните представители от парламентарните групи и нечленуващите в група трябва да обявяват на всеки три месеца на интернет страницата на НС информация за изразходваните средства, като се посочват и получателите на парите, записа в друга разпоредба парламентът.

Отхвърлено бе предложението на Мария Капон /”Изправи се!Мутри вън!”/ всички плащания на сътрудници, например, да са по банков път.

Признават се транспортните разходи на народен представител при пътуване с държавния и общинския вътрешноградски транспорт, железопътния, автомобилния и водния транспорт – първа класа, и спално място за цялата вътрешна транспортна мрежа. Няма да се признават за разходи обаче, ако депутатите ползват за служебни цели частни автобусни линии.

Народният представител не може в това си качество да приема подаръци, освен ако са протоколни и на стойност до една двайсета вместо досегашните една десета от основното му месечно възнаграждение за съответния месец.

Преди това НС реши, когато при гласуване в зала на закони или част от тях общият брой на гласувалите е по-малък от 121, председателят на парламента да прави поименна проверка за кворум и гласуването да се повтори.

Достъпът на журналистите до сградата на НС по време на пленарните заседания е свободен и неограничен за изпълнение на служебните им задължения, реши парламентът.

Може да харесате

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...

КОНСПИРАЦИЯ

Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това...

ПАРИ

Мултимилиардерът Уорън Бъфет, собственик на компанията Berkshire Hathaway разпродава своите акции с небивал темп, но по-интересното е, че този път, за разлика от други,...

ПАРИ

Почти 351 000 пенсии са преизчислени служебно от Националния осигурителен институт, смятано от 1 април тази година, като е взет предвид допълнителният стаж, придобит...