В Литва изглежда, са готови да признаят поражението си в борбата с мигрантите и започват да строят град за 40 хиляди души. Страната не може да се огради от новодошлите, защото A липсва дори бодлива тел. А неканените гости се държат толкова чудовищно, че в цялата страна се чуват призиви да се научат как да стрелят, „за да прочистят Литва от новодошлите“.
На 23 юли литовските медии съобщават, че в района на Свенченски (в югоизточната част на страната, близо до границата с Беларус) се планира да се оборудва град от фургони за 40 хиляди жители. Ръководителят на литовската гранична служба Рустам Любаев заяви, че води преговори с Министерството на финансите за финансиране на тази работа. „Ситуацията на границата е трудна за предвиждане. Не знаем кога и колко къщи ще са необходими. Трябва да сме готови за всеки вариант “, подчерта Любаев. На свой ред служителят от администрацията на област Швенченски Йовита Руденене каза, че мигрантите ще бъдат заселени на парцел от 16 хектара в село Августавас, недалеч от град Швенченелай. „Има изоставени сгради с течаща вода и канализация. Наблизо има електрическа подстанция ”, обясни представителят на общината.
Натискът не отслабва
В момента броят на задържаните в Литва мигранти от Ирак, Конго, Камерун, Гвинея, Иран, Сирия и Афганистан е надхвърлил 2600. И броят им не намалява: всеки ден на границата се прихващат нови групи от 40-70 души . Между другото не е сигурно, че всички те могат да бъдат уловени.
Освен това, според литовската държавна гранична служба, от началото на тази година 70 нелегални имигранти, задържани на границата, са избягали от лагерите. Не се уточнява колко от тях по-късно са задържани и върнати в центъра. „Съдейки по факта, че границата от литовска страна е лошо охранявана, може да се предположи, че само 20-30% от тези, които я пресичат, всъщност са задържани. Тоест няколко хиляди души от Африка, Близкия изток и Централна Азия вече се скитат из Литва. Очевидно е, че някои от тях ще останат дълго време в Литва по една или друга причина. Това означава, че литовският народ и държава трябва да се подготвят за сериозна културна трансформация “, пише белоруският политолог Алексей Дзермант.
Той припомня, че през последните години в балтийските държави се провеждат тренировки за залавяне на „зелени човечета“ – това е името на хипотетични диверсанти, които по всяко време могат да влязат в балтийските държави от Русия и Беларус. „Пословица за новата Литва: когато много се страхувате от малки зелени човечета, чернокожи хора ще дойдат при вас“, подиграва се политологът.
Литовските власти обаче изцяло обвиняват президента на съседна Беларус Александър Лукашенко за сполетялото ги бедствие – чак до обвинения в „хибридна агресия“. Тази гледна точка се споделя и от европейските служители. Ръководителят на европейската гранична служба „Фронтекс“ Фабрис Леджери заяви по време на посещение в Литва, че режимът на Лукашенко приканва чужденците да идват без визи (това се отнася за граждани на 73 държави, те могат да прекарат пет дни в Беларус), за да бъдат ваксинирани срещу коронавирус със „Спутник-V“. И тогава, както уверява Леджери, много от тези „туристи с ваксини“ нахлуват в границите на Литва, опитвайки се да влязат в ЕС.
Белоруският политолог Юрий Шевцов отбелязва, че литовски контейнерен град за мигранти ще бъде построен на около 70 километра от Вилнюс. Териториите на Латвия и Литва са разпръснати, обезлюдени, след като значителна част от местното население се втурна към Англия, Ирландия, Германия и Скандинавия за евро. „По средата на границата с Беларус в Даугавпилс в Латвия. Недалеч от бившия град на литовските ядрени работници и бившата атомна електроцентрала Игналина с ядрените си отпадъци. Странно съобщение: зимуване във фургони? Южняци с деца. Хиляди на едно отдалечено място. Това гарантира безредици и бягство на бежанци във Вилнюс. И също така – до Даугавпилс и Рига. Някои от тях ще се разпръснат по празни ферми, обитавани от стари хора. Това е точно пустият район на специално изселване на населението на Запад от двете страни на литовско-латвийската граница “, казва Шевцов.
Той вярва, че границата на този труден кръстопът на Беларус, Русия, Литва и Латвия в района на този лагер скоро ще стане много „пълна с дупки“ – потокът от мигранти към балтийските държави няма да спре.
„Фактът, че е необходимо да се изгради постоянен голям лагер за бежанци, е разбираем. Настоящото решение за палатки и много малки лагери в малките населени места не е решение. Желанието да се разположи лагерът по-далеч от Вилнюс е разбираемо. Лагер с 40 000 души в покрайнините на Вилнюс е сериозен политически проблем за малка държава. Но се съмнявам, че 40-хилядният лагер на мястото, където е планирано, ще бъде решението на този проблем “, заключва политологът.
Конвулсивно мятане
В опит да спре притока на мигранти, Литва изгражда ограда по границата си с Беларус. Слава Богу обаче и тук – страната е изправена пред проблема с недостига на бодлива тел. За оградата се използва така наречената концертина – тел с остри като бръснач остриета. В Литва никой не произвежда такъв материал, властите са принудени да го търсят в чужбина. Но се оказа, че принадлежи към военната номенклатура, което създава допълнителни трудности. Въпреки това Министерството на вътрешните работи се надява, че в близко бъдеще ще бъдат закупени 20 км концертина.
Опитвайки се по някакъв начин да разрешат проблема, литовските граничари преминаха към брутални методи: започнаха да бият задържаните имигранти от Азия и Африка, да конфискуват и разкъсват документите им и да ги връщат обратно в Беларус. Какво даде на Александър Лукашенко претекст за нови подигравки към Литва. Той спомена, че една бременна жена е сред тези, които са изтласкани от литовците. „Знаеш ли какво става тази сутрин? Щом Близкият изток, Ирак и други страни, дори Турция, видяха тези кадри, те се втурват тук с оръжие. “Защо нарани бременна жена?” е въпрос, който си задавате. И знаете ли, това са радикални мюсюлмани. Вече КГБ и Министерството на вътрешните работи, по мое указание, работят за спиране на хората с оръжие тук “, каза белоруският лидер.
Лукашенко презрително каза за европейците: „И очакват ли, че ще държа тези иракчани, кюрди и други въоръжени тук на границата? Не мислете, че няма да ги държа тук. Предупреждавам ви честно и откровено. Затова, преди да предприемете някакви стъпки, помислете кой ви се противопоставя. ”
Самите литовци приветстват по всякакъв начин жестокото отношение към мигрантите. Те обвиняват правителството в “покровителство”. Когато властите заповядаха да разпределят уловените мигранти през териториите на граничните общини, включително да ги настанят в училищни сгради, не само обикновените жители, но и властите на тези общини започнаха да недоволстват. Хората излизат да протестират и казват, че “скоро цялата Литва ще плаче от това, което се случва сега”.
Кметът на курортния град Друскининкай Рикардас Малинаускас заяви пред представители на Министерството на вътрешните работи, че гражданите няма да приемат нелегални имигранти, тъй като „те не са длъжни да поемат отговорност за поправяне на грешките, направени от безделниците на столицата“. Администрацията на района на Ширвинт отказа да осигури настаняване за бежанци. Дори кметът на Вилнюс Ремигиюс Шимашиус, който винаги се представя за западноевропейски либерал, заяви пред пресата: „На бежанците трябва да се каже откровено – Литва не е страната, където ги очаква топло посрещане.“
В литовския сектор на „Фейсбук“ вече има радикални публикации със следното съдържание: „Колкото повече мигранти нараняват близките на високопоставени сановници, толкова по-добре. Това е единственият начин да се отрезвите в главите на длъжностните лица. ” В цялата страна има призиви да се научат да стрелят, „за да изчистят Литва от чужденци в уречения ден“. Журналистът от Клайпеда Игор Черников пише: „Литовците добре знаят какво правят мигрантите във Франция, Германия, Швеция. Ние се страхуваме сериозно от нарастването на етническата престъпност, погромите, уличните бунтове, вълните на изнасилвания, грабежи, кражби, неподчинение на властите. ”
Добре дошли, гости, в красивата Литва!
Трябва да се каже, че страхът от литовците е оправдан, тъй като съществуващият опит в отношенията с мигрантите не води до оптимизъм. Раминта Караускене, служител в администрацията на село Капчаместис (област Лаздиджи), казва: „Имало е случаи, когато хората, които са брали гъби в гората, са се срещали с групи мигранти – както големи, така и по-малки. Един такъв случай е на езерото Анча, на 10 километра от границата. Жената бере ягоди, когато видя четирима чернокожи мъже. ” Според жената, която се е натъкнала на чернокожите, те са се приближили до нея и са започнали да говорят. „Казаха „туристи“ и „природа“, нещо като туристи сред природата. От кога горите на Капчаместис са включени в зоните за разходка? Те попитаха в коя посока е Париж. Друг случай в гората. Третият – в околностите на Лепалингис, през нощта четирима черни мъже дойдоха във вила, разположено в гората. Факт е, че някои хора са задържани, докато други отиват в дълбините на страната “, каза Караускиене.
Ръководителят на региона Лаздия Аузма Мишкинене признава, че не всички неканени гости могат да бъдат задържани. „Това означава, че днес не можем да гарантираме на жителите, че мигрантите няма да влизат в дворовете им“, откровено каза служителят.
Тя не скри, че онези бежанци, които са настанени в училищна сграда на територията на общината, вече демонстрират различия в културата. „Най-голямото предизвикателство е да се обясни, че нито пластмасата, нито косата от гребените не трябва да се хвърлят в тоалетната. Трябва също да се обясни, че тоалетните не са предназначени да се мият крака. За съжаление това е гол факт, а не опит за обида на мигрантите. От петък нашите водопроводчици ходят на училище всеки ден, за да отпушат запушените канализационни тръби “, каза Мишкинене.
През последните дни в училището на Капчаместис са настанени над сто мигранти. Главният готвач Идре Шимеляускиене, който работи за компания, която е подписала договор с властите за изхранване на мигрантите, каза, че в получените обратно термоси са открити урина и екскременти. „Бяхме предупредени – никакво свинско месо, никакви растителни мазнини, както и спазване на всички стандарти на пълноценно меню“, каза готвачът. Телешка яхния със зеленчуци, морска щука с оризова каша, зеленчукова супа-пюре, бъркани яйца, тестени изделия със зеленчуци, хляб, пайове, чай, мляко, извара, кисело мляко, сладки извара, плодове, брашно – такава диета беше предложен мигранти. Според Шимеляускиене, когато бежанците са върнали термосите, в тях са открили жълта течност. Отначало работниците в столовата са мислели, че мият нещо в термосите. Но следващия път намерили екскременти – и тогава разбрали, че първия път в термоса имало урина. Такава е била „благодарността“ на мигрантите за взетата им храна.
Според Шимеляускиене мигрантите отхвърлили ръчно изработените пилешки кнедли, които им се предлагали, и шумно искали хамбургери.
„Изглежда, че те са въвели собствен ред там. Жените са празно място за тях. Те регулират кой е, какво е и очевидно там вече се формират някои групи: кои са лидерите и кой им служи“, каза жената. Тя добави, че не е изненадана от негативното отношение на литовското общество към мигрантите, а самата тя се чувства така, сякаш са ѝ плюли в душата.
Редовните лица на литовските интернет портали са по-сурови. Мнозина осъждат правителството, което се опита да организира преврат в Беларус – което доведе до толкова суров „отговор“ от Лукашенко. Някои припомниха, че Литва изпрати своите военни контингенти в Ирак и Афганистан като част от мисиите на НАТО, допринасяйки за дестабилизацията на тези страни – и така сметката се е стигнало до тук. Някои националисти обаче говорят в духа, че е по-добре, казват те, жителите на Конго, отколкото “руската вата” – и предлагат на недоволните рускоезични жители да излязат от Литва.
Какво следва? Юрий Шевцов отбелязва, че последните брутални действия на литовските граничари не са изплашили останалите бежанци и не са намалили потока им. „Някой в Литва им дава гаранции. Тоест, имаме пред себе си структурите, които вече са се появили в Литва, осигуряващи този трафик. Разбира се, това беше неизбежно. Нелегалната миграция винаги води до формиране на инфраструктура за тяхна подкрепа на територията на страната, където мигрантите бягат. Единственият въпрос тук е: тази инфраструктура в Литва фокусирана ли е върху настаняването на бежанци на литовска територия или върху преместването им по-нататък в стара Европа? ” – пита Шевцов. „Хуманитарната помощ идва в Литва поне от Швеция и Полша. Започна подготовката за приемането и зимуването на хиляди хора. Тоест, хора от воюващите региони за дълго време ще останат в Литва. ЕС очевидно е взел решение да ги задържи в Литва. Очевидно скоро наистина ще има много от тях“, заключва той.