Ксенофобията е омраза или обсебващ страх от някого или нещо непознато, непознато, разбиране на всичко останало като непонятно, враждебно и опасно (например расова ксенофобия). Идея, издигната до ранг на мирогледа, може да доведе до враждебност чрез разделяне на хората по националност, религия или социален статус.
Терминът ксенофобия е антоним към думата толерантност. В биологията понятието „ксенофобия“ е един от най-важните механизми за оцеляване, насочен към опазване на себе си в частност и на своя вид като цяло. Хората по природа първоначално са родени ксенофобски. В крайна сметка бебето след раждането не приема никого освен майката.
Причини за ксенофобия
Редица учени посочват биологичния детерминант на ксенофобията на индивид. Това се дължи на факта, че при някои животни човек може да наблюдава феномена на етологична изолация – агресивност и враждебност, които се проявяват по отношение на подвидовете и сродните им видове. Биологично това се проявява в забраната за образуване на смесени двойки.
Разликите във външния вид и характера на представители на различни раси и субкултури са по-забележими от разликите между различните представители на животинския свят. Въпреки че цялото човечество на земята принадлежи към един и същи вид – Homo sapiens или Homo sapiens.
Ксенофобията се счита за заразна. В края на краищата хората, които често страдат от ксенофобия, също могат да изпитат този вид фобия във връзка с представители на друга раса, нация и последователи на други религиозни възгледи. Въпреки това не бъркайте ксенофобията с избор на стойност. Ако един добре възпитан човек не харесва грубите хора и свежда комуникацията им с тях до минимум, само ако е необходимо, това се нарича нормално здравословно предпочитание за човека.
И така, основните обекти на ксенофобията винаги са били считани за непознати или непознати, т.е. външни лица. Причината за това е лесно обяснима. Случи се така исторически, че появата на непознати не доведе до нищо добро. В по-лош случай те предявиха претенции за пасища, земеделие, ниви, жени и в най-добрия случай те се представиха в обществото, което доведе до промени. Няма значение дали тези промени са добри или лоши, но непознатите заплашват определена и хармонична структура на живота.
Днес проявите на ксенофобията се простират до доста широк обхват от обекти. В зависимост от предмета на ксенофобията, съществуват: етнофобия, която причинява дискриминация и предразсъдъци спрямо членове на друга раса или етническа група; религиозна ксенофобия, която предизвиква предразсъдъци и страх по отношение на последователи на различни религии и вярвания; фобии във връзка с групи хора, които се отличават по своите социални, културни, материални и физически характеристики. Тази група включва голям брой социални фобии, много от които отдавна са изучени от учени и са получили определени, разпознаваеми имена. Например, мигрантфофобия означава страх от бежанци, предразсъдъци и дискриминация на лица, които са били принудени да мигрират от родината си и да търсят убежище в чужбина. Хендикапизмът е предразсъдък спрямо хората с физически увреждания и ограничения, агемизмът е предразсъдъци и страх, причинени от възрастта на човек, сексизмът е дискриминация и предразсъдъци въз основа на пол и др. Броят на такива дискриминации и предразсъдъци може да нарасне драстично в кризисни и екстремни ситуации. В този случай ксенофобията става широко разпространена.
Човешкият стремеж за разделяне на света на „непознати“ и „приятели“ е неразрушим. Тази човешка характеристика е опасна с това, че може да се използва за различни цели.
Ксенофобия и расизъм
Расизмът или расовата ксенофобия е обединение на възгледи, които се основават на идеи за психическите и физическите неравенства на човешките раси и за решаващото въздействие на расовите различия върху историческото и културното развитие.
Има много различни определения на расизма. В един източник се твърди, че расовите качества определят интелигентността, способностите, моралните убеждения, поведенческите характеристики и характерните черти на даден индивид, а не на обществото като цяло или на определена социална група. Понятието расизъм съдържа задължителното първоначално разделение на хората на по-ниски и висши раси, от които по-висшите са създателите на цивилизацията и са призвани да управляват и да доминират над втората.
Ксенофобията има много изяви и прояви. Расизмът е една от проявите на фобия, водеща до тежки необратими последици в обществото и политическата структура на държавите. Расизмът може да няма изразена проява. Така, например, външно на пръв поглед толерантни хора съществуват, но те няма да искат да дадат детето си в брак с „не нашето“. Има и хора, които мразят всички непознати, но само по тих начин, без да проявяват своята враждебност. Има друг тип хора, които открито ще покажат своята враждебност и омраза.
За всички тези типове хора има обща характеристика или отличителна черта – те си позволяват да разделят хората на „правилни“ и „грешни“ (изроди), заедно с това непременно да се класифицират в първа категория. Този параноичен тип мислене се състои в отхвърляне на нещо лошо в собствената личност и стопроцентово предаване на това „лошо“ на други хора, или всички подред, или на определени социални групи.
Във връзка с настоящата ситуация, поради интензивния ход на глобализационните процеси, изтриването на държавните граници, етнокултурните и езиковите рамки, възникват най-належащите проблеми, свързани с расизма, националната дискриминация и други видове ксенофобия. Подобни проблеми възникват поради различия във физиологичните характеристики на хората, принадлежащи към определено състояние и езика на общуване. Тези проблеми се изострят от активната конфронтация между две големи групи хора: тези, които се борят с всякакви прояви на ксенофобия, и тези, които са дискриминирани.
Ксенофобия и екстремизъм
Ксенофобията се проявява в страх от чужденци, както и в омраза, враждебност към всичко чуждо, непознато, непознато, неразбираемо, възприема се като опасност и поради това се счита за враждебна. В случаите, когато ксенофобията е издигната до ранг на мирогледа, тогава тя ще играе ролята на национална враждебност, която може да раздели хората според социални (етнофобия) или религиозни основания (религиозна ксенофобия).
Обикновено ксенофобите се опитват да намерят хиляда извинения за поведението си, като по този начин доказват, че страдат от тази фобия. Хората, страдащи от враждебност и ненавиждащи чужденци, други националности, се основават на подсъзнателен страх, който може да доведе до екстремистки прояви.
Ксенофобите се характеризират с липса на толерантност към непознати хора, които говорят чужд език. Ксенофобията често не винаги е ясно подчертана, но явно не е приветствана от властите при никоя от нейните прояви и хората около тях обикновено третират отрицателно всяка форма на ксенофобия.
Ксенофобията се проявява с отхвърляне на нови хора, отношението към новите събития с повишено внимание или враждебност. Доста често това отношение няма основа – то е просто субективно мнение на всички и лично мироглед.
Опасността от ксенофобия е превръщането й в екстремизъм. Влиянието на екстремисткото движение е по-податливо на крехките умове на подрастващите, както и на онеправданите от „живота“, които страдат от психични разстройства.
Ксенофобията се наблюдава във всички страни по света и се проявява както на глобално ниво като цяло, така и в отделни страни. От една страна, тя се проявява като израз на трибализъм, желание във всеки случай да запази първоначалните си качества, а от друга, като вид идеология, с помощта на която управляващите класове привличат социално уязвими слоеве от населението срещу така наречените „непознати“. В същото време образът на митичния враг е демонстриран като основен притежател на всички видове пороци, надарен с всички възможни отрицателни качества.
Ксенофобията под каквато и да е форма, било то расизъм или антисемитизъм, е неразделна част от всякакъв вид екстремизъм или фашизъм. Управляващите класове също използват хомофобия или враждебност към културните предпочитания на представители на други етнически групи, за да провокират расов екстремизъм. Кой ще бъде лидер, всичко зависи от политическото изчисление на управляващия елит.
И така, понятието за екстремизъм идва от френската дума “крайност” и означава политическа ориентация и ангажираност в идеологията към крайни съждения и действия.
Факторите, допринасящи за появата на екстремизъм, включват социални и икономически кризисни ситуации, рязък спад в жизнения стандарт на по-голямата част от населението на страната, деформации на различни политически елементи и институции, потискане на управляващия елит на опозицията от тоталитаризма, преследване на несъгласие, прекомерни политически амбиции на партийните лидери и др. ,
Екстремизмът винаги се противопоставя на вече установените и утвърдени социални институции и структури. За да постигнат положителен резултат, екстремистките движения и организации използват запалителни и стимулиращи лозунги, призиви за действия, демагогия, извършват терористични атаки, използват методи за партизанска война, провокират всякакви размирици, гражданско неподчинение, стачки.
Лидерите на екстремистките движения напълно отричат всякакви компромиси, споразумения или преговори. По отношение на идеологията екстремизмът отхвърля всякакво противоречие, като същевременно се опитва да утвърди концепцията си за идеологически, политически и религиозни възгледи, използвайки сурови методи.
Екстремизмът изисква от своите последователи сляпо подаване, изпълнение и изпълнение на всякакви инструкции и заповеди. Основната характеристика на екстремистите е, че те разчитат в своята идеология не на разума, знанията и опита, а на емоциите, предразсъдъците на хората, влияещи върху примитивните инстинкти и липсата на образование на тълпата.
Основната особеност на екстремизма е тенденцията към охлокрация, т.е. сила на тълпата. Има няколко основни форми на екстремизъм: политическа, религиозна, екологична и националистическа.
Примери за ксенофобия
Днес в историята има много примери за ксенофобия, но всички те показват едно, че преди това ксенофобията е била абсолютно органично нещо в обществото. Може да се каже със сигурност, че ксенофобията е била един от китовете, на които обществото е държало по-рано. Тя помогна за поддържането на стабилността на социалната система и икономиката, спомогна за поддържането на неизменността и духовните насоки.
За традиционното общество от миналото ксенофобията беше напълно нормално и нормално състояние. В процеса на човешки прогрес и развитие обаче ксенофобията става все по-екстремна. Днес целта на ксенофобията не е да защити установената система и обичайния начин на живот, а да унищожи хората, глобалното поробване от някои субекти на други.
Най-ясният пример за ксенофобия в историята е религиозната война, като Кръстоносния поход. В края на краищата всъщност Бог не се интересува с какъв език се молят за него и как се възвеличава. Това обаче беше основната причина за масовата кървава конфронтация и битка между католици и протестанти. Наистина ли е толкова важно да извършиш знака на Кръста с два или три пръста ?! Това обаче стана и една от причините, които провокираха конфронтацията на нововерците и староверците в древна Русия след църковната реформа.
Също толкова ярък пример за ксенофобия е фашизмът и антисемитизмът, които съпътстват идеологията на Втората световна война.
Учените вярват, че ксенофобията ще се развива и прогресира, при условие че хората не искат да предприемат мерки за нейното премахване. Някои хора могат само да се скрият зад ксенофобията и по този начин да обяснят своята неприязън и прояви на омраза, като същевременно въвеждат объркване в обществото.
Може да харесате
ФОКУС
Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за “многообразие и инклузивност” в армията. Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани...
ФОКУС
Джефри Сакс пред Фьодор Лукянов: Тръмп няма стратегия накъде ще води Америка, но не е войнолюбец и ще търси мирно решение за Украйна Интервю...
ФОКУС
Време е да се измъкнем от… Америка: Американските олигарси купуват бункери, злато, останалото – за оръжия Неизбежна ли е войната? О, ако всичко можеше...
ФОКУС
Валентин Катасонов: Данъци, миграция, цифров долар… Какво да очакваме от Тръмп за световната икономика? В медиите на Съединените щати и други страни започна активна...